loď pozadie
loď mobil
Unsplash/Bruno Martins, Visual Capitalist

Mala vlastnú armádu a veľkosťou sa jej nemohol vyrovnať ani Apple. Toto je príbeh najväčšej spoločnosti v histórii

  • Spojená východo-indická spoločnosť bola najväčšou v histórii
  • Jej odhadovaná hodnota je astronomická
  • Nevyrovná sa jej žiadna z moderných spoločností
  • Spojená východo-indická spoločnosť bola najväčšou v histórii
  • Jej odhadovaná hodnota je astronomická
  • Nevyrovná sa jej žiadna z moderných spoločností

Predstav si situáciu. Sú 50. roky 17. storočia. Stojíš na prove lode a dívaš sa na nekonečné kilometre morskej hladiny, ktoré sa rozprestierajú všade, kam dovidíš. Premýšľaš nad svojím domovom v Holandsku a v hlave si dookola opakuješ slová lodného kapitána.

Už len pár mesiacov,“ mrmleš si popod nos frázu, ktorú si za posledný týždeň počul aspoň stokrát. Ak by sa ťa niekto spýtal, s absolútnym presvedčením mu povieš, že ste počas poslednej búrky zišli z kurzu a teraz ste stratení niekde uprostred oceána. Nikto netuší, ako ďaleko ste od svojho cieľa, mesta Jakarta, no ty si si istý, že to musia byť ešte tisícky námorných míľ.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Zakrútiš hlavou v snahe zbaviť sa negatívnych myšlienok a utrieš si pery, na ktoré ti medzitým stiekla kvapka krvi. Príliš sa nad tým nepozastavíš, nemáš predsa čas riešiť takú drobnosť ako tvoje ďasná. Napravíš si košeľu a mentálne sa pripravíš na návrat k svojej práci. Pripomenieš si, že aj napriek obavám musíš ostať sústredený. Stále je šanca, že na konci tejto púte objavíš nesmierne bohatstvo.

Si predsa zamestnancom najväčšej spoločnosti v dejinách ľudstva. S hrdosťou si prezrieš truhlice prevážaného tovaru, na ktorých svieti logo Spojenej východo-indickej spoločnosti a vyberieš sa naspäť do podpalubia.

Scéna vyššie možno pripomína skôr útržok z filmu, ale pre desaťtisíce ľudí z celého sveta bola realitou. Spojená východo-indická spoločnosť (ďalej len VOC z pôvodného názvu Vereenigde Oost-Indische Compagnie) v podstate vlastnila námorný obchod a jej vplyv sa dal porovnávať s najväčšími štátmi jej doby.

Ako sa však jedna firma dostala na vrchol kapitalistického sveta a ako je vôbec možné, že z neho nakoniec spadla?

Holanďania

Ak sa povie slovo kolonizácia, mnohým ľuďom sa v hlave vynorí obraz Španielov, Portugalcov či neskôr Britov a Francúzov. Veľmi schopnými kolonizátormi boli však aj Holanďania, ktorí v mnohých oblastiach získali prvenstvo pred ostatnými svetovými veľmocami, informuje Anadolu Agency.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Anadolu Agency, Dutch Review, Britannica, WA Museum, Macrotrends, The Memory

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá