Mamahotel na Slovensku – nutnosť pre zlú situáciu v rámci bývania, alebo naša lenivosť? Odborníci sa zhodli

  • Mnohí mladí Slováci mamahotel uprednostňujú a peniaze míňajú na úplné zbytočnosti
  • Podľa odborníkov sú priority jasné, mladých zaujímajú autá a telefóny
žena a muž sa objímajú v byte a vpravo mladá žena s okuliarmi
Unsplash/Hiveboxx, Freestocks
  • Mnohí mladí Slováci mamahotel uprednostňujú a peniaze míňajú na úplné zbytočnosti
  • Podľa odborníkov sú priority jasné, mladých zaujímajú autá a telefóny

Odlúčiť sa od rodičov je nočnou morou mnohých mladých. Veď na bývanie prispievaš minimálne alebo vôbec, máš plnú chladničku, navarené a upratané. To, či sa vyletenie z hniezda oplatí, je však v tejto dobe otázne. 

Podľa analytického komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska rastú ceny nehnuteľností najrýchlejšie za posledných viac ako 10 rokov.

Z faktorov vplývajúcich na rast cien nehnuteľností možno podľa nich vyzdvihnúť najmä vysokú infláciu a tlmený ekonomický rast, aj v dôsledku vojny, a sprísňovanie menovej politiky.

Analytici ďalej uvádzajú, že na Slovensku je iba minimum domácností s dostatočnými vlastnými zdrojmi, ktoré vytvárajú investičný dopyt po nehnuteľnostiach.

„Vzhľadom na vyššie uvedené faktory a na súčasnú zhoršujúcu sa dostupnosť bývania, neočakávame pokračovanie aktuálneho prudkého rastu cien nehnuteľností,“ dodávajú.

sídlisko bratislava
zdroj: Unsplash/Manson Yim, Jakub Sisulak

V súčasnosti rastú ceny rezidenčných nehnuteľností v našej krajine medziročným tempom viac ako 20 %. Analytici v dôsledku toho konštatujú, že pre bežnú domácnosť s priemerným príjmom je už bežná nehnuteľnosť takmer nedostupná.

Upozorňujú tiež na to, že priemerné ceny realít sú už vyššie ako hodnota, ktorú by vedela rodina s dvoma deťmi a priemerným platom bez vlastných úspor iba formou úveru zafinancovať. „V prípade Bratislavského kraja už pomaly nemusí stačiť ani spolufinancovanie v objeme 20 percent vlastného kapitálu,“ dopĺňajú.

Sú však problémom mladých financie, prehnane drahé byty alebo lenivosť a láska k pohodliu? Ako uvádza Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk, mladí ľudia, ktorí len začali pracovať a nemajú dostatočný príjem, môžu mať sťaženú cestu k vlastnému bývaniu. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá