Manínska tiesňava: Najužší kaňon Slovenska, cez ktorý sa prepchá ledva autobus

  • Skalnaté steny vysoké až 400 metrov, prekrásne prostredie a vzácne druhy rastlín i živočíchov.
  • Reč je o Manínskej tiesňave, asi najznámejšom kaňone na Slovensku.
  • Každoročne láka množstvo turistov, horolezcov a nadšencov prírody.
maninska-tiesnava
autosportfoto.sk, Instagram.com
  • Skalnaté steny vysoké až 400 metrov, prekrásne prostredie a vzácne druhy rastlín i živočíchov.
  • Reč je o Manínskej tiesňave, asi najznámejšom kaňone na Slovensku.
  • Každoročne láka množstvo turistov, horolezcov a nadšencov prírody.

Unikátny výtvor Manínskeho potoka je najužším kaňonom Slovenska a podľa mnohých dokonca najužším kaňonom v strednej Európe. Či je to skutočne tak, je druhoradé. Dôležité je, že na Slovensku máme prekrásnu prírodnú pamiatku, ktorou sa môžeme bez hanby pochváliť po celom svete.

Pred mnohými rokmi prerezal Manínsky potok Manínske bradlo Strážovských vrchov a vytvoril dnes rovnomennú tiesňavu. Pôvodné bradlo tak erózna činnosť potoka rozdelila na dva samostatné vrcholy – Veľký a Malý Manín, týčiace sa vysoko nad skalnatými stenami kaňonu. Najužší kaňon na Slovensku nájdete neďaleko Považskej Bystrice a dovedie vás k nemu asfaltová cesta.

Tá „bohužiaľ“ vedie aj celým kaňonom a celkový dojem z prekrásneho prírodného prostredia trošku narúša. Asfaltová cesta však nie je snahou privolať davy turistov. S Považskou Bystricou už desiatky rokov spája obce Záskalie, Kostolec a Vrchteplá. Je to priame a najkratšie spojenie týchto obcí so svetom.

Obyvatelia spomínaných obcí však pravidelne strácajú spojenie s Považskou Bystricou. Stáva sa to v zime, kedy často zo strmých skalnatých svahov padajú priamo na cestu snehové lavíny, ktoré na niekoľko dní celkom odstavia túto najkratšiu cestu do „civilizácie“. Skalnaté svahy Manínskej tiesňavy dosahujú miestami až 400 metrov a sneh sa tu topí veľmi dlho. Niekedy sa udrží až do mája.

Na Slovensku patrí Manínska tiesňava k našim najobľúbenejším turistickým atrakciám. Okrem prekrásnych výhľadov z Manínov a pokojnú prechádzku samotnou tiesňavou je aj obľúbeným miestom skalolezcov. Nájsť tu môžete aj symbolický cintorín slovenských horolezcov, ktorý nešťastne zahynuli v rôznych kútoch sveta, ale aj priamo na stenách Manínskej tiesňavy.

V neposlednom rade, je táto lokalita lákavá pre bohatú biodiverzitu. Vlhká klíma dala priestor pre horskú vegetáciu, napriek tomu, že nadmorské výšky tu nedosahujú také hodnoty, v akých sa tieto rastliny bežne nachádzajú. Slnečné vrcholy skalných stien sú naopak domovom mnohých teplomilných druhov.

zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá