Manžel ju psychicky aj fyzický týral, no vychovala génia. Maye Musk inšpiruje ženy po celom svete

  • Manžel ju psychicky aj fyzický týral, vďaka zmene v zákone ho po 9 rokoch opustila
  • Maye Musk aj napriek chudobe vychovala tri úspešné deti
  • Dnes je ako 72-ročná poprednou modelkou a dietologičkou
Maye Musk
Instagram/Maye Musk
  • Manžel ju psychicky aj fyzický týral, vďaka zmene v zákone ho po 9 rokoch opustila
  • Maye Musk aj napriek chudobe vychovala tri úspešné deti
  • Dnes je ako 72-ročná poprednou modelkou a dietologičkou

Elon Musk je v súčasnosti jeden z najbohatších ľudí sveta. Vďačí za to svojej raketovej spoločnosti, ktorej sa cena opäť zvýšila. Informuje o tom Bloomberg.

„Už keď mal tri roky, vedela som, že je génius. No nevedela som, či bude robiť úžasné veci, pretože mnohí géniovia skončia v suteréne, lebo svoju genialitu nevedia využiť,“ priznala v rozhovore CBS Los Angeles.

Matka úspešných detí

Predtým, ako Elon začal vyrábať elektromobily a vypúšťať rakety do vesmíru, tak vyrastal v Južnej Afrike so svojou matkou Maye Musk. Maye okrem Elona vychovávala aj jeho ďalších úspešných súrodencov Kimbala, ktorý založil sieť reštaurácii, Tosca je zas filmárkou.

Maye sa narodila v Saskatchewane v Kanade v roku 1948 ako jedno z piatich detí, so svojou rodinou sa presťahovala do juhoafrickej Pretórie v roku 1950. Maye má dvojča menom Kaye, s ktorou si je veľmi blízka. Ich deti spolu od detstva trávili čas a spoločne dospievali. Rovnako ako Maye, aj Kaye vychovala úspešných podnikateľov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maye Musk (@mayemusk)

Toxické manželstvo ukončili až zmeny v zákone

Vydala sa ako 22-ročná za svojho priateľa zo strednej školy, avšak po deviatich rokoch manželstvo stroskotalo. Errol Musk ju nielen psychicky, ale aj fyzicky týral. Nútil ju dokonca prerušiť kontakt so svojou rodinou.

Rozchod bol pre Maye veľmi ťažký, ťažila ju jej životná situácia. Navyše, v tom čase zákony o rozvode v Južnej Afrike nepovažovali týranie za dostatočný dôvod na ukončenie manželstva.

Kimbal Musk: Brat najbohatšieho muža sveta nechcel ostať v jeho tieni. Vydal sa na kulinársku cestu

No po zmene rozvodových zákonov v roku 1979 sa Maye konečne cítila byť schopná ukončiť toxické manželstvo. O podrobnostiach svojho manželstva hovorí v knihe A Woman Makes a Plan, ktorú vydala v roku 2019. „Keď urobíte veľkú zmenu, bude to strašidelné, ale nemôžete zostať v zlej situácii,“ povedala pre Pagesix.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maye Musk (@mayemusk)

Neplač nad rozliatym mliekom

Rozvedená Maye sa snažila prežiť ťažké časy. V rozhovore pre Huff Post povedala: „Po mojom rozvode som musela uživiť a nakŕmiť tri deti. Chudoba vás núti pracovať naozaj tvrdo. Pamätám si, ako som plakala, keď jedno z mojich detí vylialo mlieko. Hovorí sa, neplač nad rozliatym mliekom. No ja som plakala, pretože som si v ten deň nemohla kúpiť ďalšie mlieko.“

Maye v tom čase pracovala na plný úväzok ako dietologička. Pre CNBC však vysvetlila: „Nikdy som sa necítila vinná za prácu na plný úväzok, nemala som na výber. Starostlivosť o moje deti bola najvyššou prioritou, tvrdo som pracovala, aby sme mali strechu nad hlavou, jedlo a základné oblečenie.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maye Musk (@mayemusk)

Uznávaná dietologička a modelka

Maye má dva magisterské tituly, jeden z dietetiky a druhý z výživovej vedy. V Juhoafrickej republike si vybudovala úspešnú dietetickú prax, a po tom, čo sa v 40 rokoch presťahovala do Kanady, tak pokračovala vo svojej kariére. Byť dietologičkou poskytlo Maye stabilnú prácu, keď bola práca v modelingu „pomalá“.

Vďaka tomu, že sa Maye narodila v Kanade, tak jej deti mohli získať kanadské pasy. V 18 rokoch tam Elon smeroval po ukončení strednej školy. Aj Maye sa po čase presťahovala do Kanady. Predala matkin dom a auto v Južnej Afrike, no v tom bol jeden háčik.

V tom čase Južná Afrika obmedzovala množstvo peňazí, ktoré bolo možné z krajiny vyviezť, takže väčšina výnosov z týchto predajov nebola k dispozícii.

Tým pádom Maye začala pracovať na piatich pracovných pozíciách. Pre Forbes povedala: „Bola som výskumnou pracovníčkou na Torontskej univerzite. Učila som dvakrát v týždni na vysokej škole výživy a dva dni zas v modelingovej agentúre.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maye Musk (@mayemusk)

Miss Južná Afrika

S modelingom začala už ako 15-ročné mladé dievča. Mnohí jej vtedy hovorili, že táto kariéra sa skončí v jej 18 rokoch. No mýlili sa, ako modelka pracuje desaťročia. „Moji priatelia mi hovoria: Bola si slávna skôr, ako bol slávny Elon,“ povedala pre Vanity Fair.

Ako 20-ročná sa zúčastnila súťaže krásy, do ktorej ju prihlásil jej kamarát. Odišla, ako inak, s korunkou a titulom Miss Južná Afrika.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maye Musk (@mayemusk)

Muskova matka v tridsiatke poriadne pribrala a v 90. rokoch dokázala zhodiť asi 50 kilogramov zameraním sa na výber zdravších potravín, ako sú strukoviny, zelenina a jogurty. Bola však vopred informovaná, aké ťažké je udržať si váhu, najmä preto, že máva často chuť na sladké a lákajú ju dobroty ako čokoláda či lepkavý karamelový puding.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: nytimes.com, marketwatch.com, huffpost.com, cbsnews.com, vanityfair.com, forbes.com, cnbc.com, pagesix.com, bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech