Manželia založili firmu Natures. Distribuujú do celého sveta, počas koronakrízy sa ich predaje zvýšili o 300 %

  • Trnavská firma Natures je na trhu vyše 19 rokov a jej výrobky poznajú aj v zahraničí
  • Ako jediný výrobca betaglukánu v Českej a Slovenskej republike spracovávajú betaglukán mikronizáciou
  • Počas koronakrízy sa ich predaje zvýšili na 300 %
Natures
Archív/Natures
  • Trnavská firma Natures je na trhu vyše 19 rokov a jej výrobky poznajú aj v zahraničí
  • Ako jediný výrobca betaglukánu v Českej a Slovenskej republike spracovávajú betaglukán mikronizáciou
  • Počas koronakrízy sa ich predaje zvýšili na 300 %

Firmu Natures založili v roku 2001 manželia Dobolyovci. Obaja sú chemickí inžinieri, ale v tej dobe pracovali mimo chemického fachu. Tibor pracoval v potravinárstve a Ľubica v sektore vážiacich a analytických prístrojov a systémov. Príbeh betaglukánu sa však začal  písať niekoľko rokov skôr, a to z dôvodu potreby pomôcť starým rodičom s onkologickými ochoreniami.

Tibor bol externým členom vedeckej rady na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU. V tom čase sa na univerzite robil výskum ohľadom bioaktívnych polymérov, vrátane betaglukánu. Betaglukán bol vo vedeckej obci už v tej dobe dobre známy. Mal pozitívne účinky na imunitný systém a onkologické ochorenia.

zdroj: Archív/Natures

Nebolo to jednoduché 

Vzhľadom na rôzne medziľudské prekážky sa ukázalo, že najjednoduchšie je vyrobiť, respektíve extrahovať betaglukán z hlivy ustricovej vlastnými silami. To však až také jednoduché nebolo.

Na konci tohto snaženia extrahovali niekoľko desiatok gramov produktu, ktorý nebol ani poriadne analyzovaný. Jeho dávkovanie bolo od oka, na čajovej lyžičke. Zo začiatku to totiž nebol obchodný artikel, ale snaha o zlepšenie zdravotnej kondície onkologických pacientov z vlastnej rodiny. Ako sa ukázalo, fungovalo to výborne. A keďže sa o zlepšení zdravotnej kondície presvedčili na vlastných skúsenostiach viacerí, až vtedy začali uvažovať nad betaglukánom, ako o možnom biznise.

„Úvahy boli pomerne amatérske. Nik z nás nemal skúsenosti z trhu s aktívnymi zložkami. Našou predstavou bolo, že budeme predávať betaglukán ako účinnú zložku a farmaceutické firmy ho budú od nás nakupovať pre svoje vlastné výrobky,“ hovorí Adrián Doboly.

zdroj: Archív/Natures

Medzičasom začali pracovať na vylepšovaní spôsobu extrakcie betaglukánu z hlivy ustricovej, a to za účelom jeho získavania vo vyššej čistote a za účelom štandardizácie výstupov.

Úspech sa nedostavil

Koncept predaja sa však neosvedčil. Dobolyovci v dobrej viere zosumarizovali výstupy z vedeckých prác a výskumov o betaglukáne, ale výsledok pre oslovených partnerov vyznieval ako „too good to be true“„Navyše sme boli mladá firma a nemali sme za sebou vlastné klinické testovanie. Priťažujúcou okolnosťou bolo, že v tej dobe Slovensko ešte nebolo členom Európskej únie a ani neexistovala harmonizovaná legislatíva pre potravinové zložky, či výživové doplnky, takže sme veľa prostriedkov spotrebovali na (v tej dobe) nevyhnutné certifikáty,“ vysvetľuje Adrián.

Keď sa disponibilné prostriedky začali blížiť k nule, či skôr až do mínusu videli, že tadiaľ cesta nevedie. Napriek tomu, boli Dobolyovci presvedčení, že majú v rukách výnimočný produkt a podľa ich názoru by si našiel uplatnenie na trhu. Preto zmenili stratégiu. Začali ju smerovať na koncových užívateľov a v spolupráci s farmaceutickým zmluvným výrobcom predstavili prvé spotrebiteľské výrobky – výživové doplnky.

zdroj: Archív/Natures

Medzitým však zdroje prehupli do mínusu a ak by Dobolyovci neprišli k dohode o úvere so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou, ďalšie ich pôsobenie by bolo neisté. „Pri predaji výrobkov sme našli niekoľko partnerov, ktoré nám pomohli dostať naše výrobky do farmaceutických distribučných spoločností a predaj sa začal od roku 2004 postupne rozbiehať,“ spomína Adrián.

V dnešných dňoch sa však karta začína obracať. „Čoraz vyšší záujem evidujeme o betaglukán ako surovinu. Náš betaglukán je preto už mnoho rokov súčasťou sortimentu viacerých renomovaných medzinárodných distribútorov potravinových zložiek,“ hovorí. 

S čistotou rastie účinnosť

Najvýznamnejším predajným argumentom je od samého začiatku čistota. Doposiaľ neexistuje výrobca na svetovom trhu, ktorý by získaval a deklaroval čistotu betaglukánu, akú dosahuje a deklaruje značka Natures. „Čistota nie je samoúčelná. S vyššou čistotou rastie účinnosť, ako aj bezpečnosť. Eliminujú sa tak nežiaduce látky,“ tvrdí Adrián. 

Firma Nature má už takmer 10 rokov zavedený certifikovaný a každoročne auditovaný systém riadenia kvality ISO 9001 a od 2015 aj ISO 22000, čo je systém bezpečnosti potravín. Vďaka týmto opatreniam betaglukán môžu používať aj farmaceutické firmy s extrémne prísnymi požiadavkami na kvalitu a dokumentáciu surovín.

zdroj: Archív/Natures

„Viaceré výrobky, ktoré na kľúč vyrábame pre našich veľkoobchodných partnerov pod ich privátnymi značkami získali prestížne ocenenia. Napríklad vo Švédsku Swedish Beauty & Cosmetics Awards – Innovation of the Year za rok 2015, alebo vo Veľkej Británii Pure Cosmetics Awards – Best New Skin Care Treatment za rok 2018,“ hovorí Adrián.

Distribuujú do celého sveta

Značka Natures priamo spolupracuje s veľkoobchodnými partnermi v 8 krajinách Európy a Ázie. Cez nich sa dostávajú naše výrobky alebo beta glukán ako surovina do najmenej 30 štátov Európy, Ázie a Severnej Ameriky.

„Vzhľadom k tomu, že niektorí partneri sú výrobcovia vlastných výrobkov alebo private label výrobkov pre iných partnerov, presný dosah, kam sa až výrobky s našim betaglukánom dostanú, už nemáme. Zatiaľ však neevidujeme prienik do Južnej Ameriky, Afriky a Austrálie,“ vysvetľuje syn zakladateľov firmy. 

zdroj: Archív/Natures

Rodinná firma

„Zakladatelia firmy, manželia Dobolyovci, dohliadajú na chod a finančné toky firmy a schvaľujú strategické rozhodnutia a väčšie investičné aktivity. Ja mám na starosti obchodné styky a marketing. Synovec Juraj má na starosti plánovanie výroby a kontrolu kvality. Jeho manželka Marcela zas prevádzku webshopu a kancelárie,“ opisuje jednotlivé pozície Adrián. 

Ďalšie činnosti už majú na starosti kolegovia, s ktorými Dobolyovci nemajú rodinné puto.

zdroj: Archív/Natures

Vypredané zásoby

Adrián opisuje pandémiu ako jeden veľký stres. Hovorí, že prvá vlna pandémie viedla k vypredaniu všetkých zásob v priebehu niekoľkých týždňov. Najväčším problémom, s ktorým sa stretli, bolo pretrhanie dodávateľských reťazcov, ktoré sa doteraz nedostali na normálnu úroveň, resp. na úroveň pred rokom 2020. „Obávam sa, že táto nová úroveň je nová norma,“ dodáva. 

Predaj firmy sa vo februári a marci 2020 vďaka panickému nakupovaniu niekoľkonásobne zvýšil, ale bol limitovaný skladovými zásobami a výrobnými možnosťami. Na druhej strane v apríli došlo k obráteniu situácie o 180 stupňov. Sklady sa naplnili a predaj sa takmer zastavil. 

zdroj: Archív/Natures

„Podľa očakávania sa najlepšie predávali výrobky s najvyšším obsahom betaglukánu, ale nárast predajov sme evidovali pri všetkých výrobkoch,“ vysvetľuje Adrián. Dramaticky sa zvýšili aj objednávky betaglukánu ako suroviny. Núdza firmu pritlačila a v priebehu pár mesiacov zdvojnásobili kapacitu výroby.

Časté útoky

Téma výživových doplnkov sa však často spája aj s podvodnými predajcami výrobkov na internete, ktoré neobsahujú dané látky. „To je zrejme údel všetkých odvetví. Vždy sa nájde nejaká čierna ovca. My sa snažíme ísť svojou cestou a na útoky reagujeme pozitívnou obchodnou a technickou argumentáciou,“ hovorí Adrián. 

Dodáva, že voči technickej argumentácii, ktorá je podložená výsledkami z akreditovaných laboratórií a výskumných ústavov, možno argumentovať iba ďalšími technickými argumentmi. Zákazníci Natures sú našťastie lojálni a práve vďaka ním sa rozvíja spoločnosť stabilne, organicky a postupne.

„Ak by sa nás nejaká negatívna kampaň začala dotýkať, máme čím argumentovať a vieme reagovať informačnou kampaňou či už cielene, alebo cez sociálne siete individuálnych spotrebiteľov,“ vysvetľuje. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá