Manželia Zuckerbergovci rozbiehajú obrovský projekt – chcú vyliečiť svet

  • Viacero úspešných podnikateľov a miliardárov sa realizuje v dobročinnosti alebo výskume. Zakladateľ Facebook-u Mark Zuckerberg a jeho manželka sa pustili do výskumu, a to vo veľkom štýle.
08up-zuckerberg-sub-facebookjumbo
  • Viacero úspešných podnikateľov a miliardárov sa realizuje v dobročinnosti alebo výskume. Zakladateľ Facebook-u Mark Zuckerberg a jeho manželka sa pustili do výskumu, a to vo veľkom štýle.

Manželia Mark Zuckerberg a Priscilla Chan v decembri minulého roku založili projekt Initiative. Nejde im len o to, zmysluplne investovať zisk z Facebook-u, prišli aj s úplne novou víziou, ako k výskumu pristupovať. Ide im o prepojenie a dlhodobú spoluprácu vedeckých odvetví za dosiahnutím spoločnej vízie – zdravia. Vytvorili tím najlepších vedcov zo svojich odborov a dali im k dispozícii „vreckové“ 3 miliardy dolárov na podporu základného výskumu. Manželský pár sa chystá na celý priebeh len dohliadať z ústrania. ,,Tento výskum bude riadený aj vykonaný vedcami,“ povedala Chan, keď spolu s Zuckerbergom predstavili plány projektu „Initiative“. Ten vznikol v decembri minulého roku z peňazí z akcií Facebooku za účelom pomáhať v oblasti vzdelania, zdravotnej starostlivosti a internetového pripojenia.

p1010579

zdroj: engadget.com

Zaumienili si v najbližších rokoch dosiahnuť veľké veci. Oznámili, že sa chystajú choroby eliminovať, liečiť alebo úplne im predísť do konca tohto storočia. Dali dokopy tím vedcov z rôznych odvetví, aby spolupracovali na dosiahnutí jediného cieľa. Vytvoriť nové technológie, nástroje a možnosti na liečenie chorôb. 3-miliardový rozpočet by mal podporiť projekt na prvých desať rokov.

,,Vytvorenie nových nástrojov vyžaduje spoluprácu vedcov a inžinierov vo veľkom počte na dosť dlhý čas a na to väčšina fondov nie je nastavená,“ komentoval svoju ideu Zuckerberg. Dúfa, že by takto mohol pomôcť inšpirovať aj iných vedeckých investorov.

Keď si porovnáme ciele projektu Initiative s inými, zdá sa byť reálny a dobre cielený. Ambície sú síce vysoké, ale prostriedky, mozgy v hre a čas hrajú v ich prospech. Určite to znie sľubnejšie ako napríklad projekt spoločnosti Alphabet, materskej spoločnosti Google, ktorá sa venuje biomedicínskemu anti-aging výskumu, čo inšpirovalo magazín Time opýtať sa:  „Dokáže Google vyliečiť smrť?„.

Dvojica sa chystá do projektu zapojiť hviezdy vedeckej komunity ako neurobiologičku Corneliu (Cori) Bargmann, riaditeľku NIH Francis Collins, výkonného riaditeľa Google Calico programu Arthura Levinsona, držiteľa Nobelovej ceny Harolda Varmusa a mnoho ďalších zvučných mien vedeckej komunity, ktoré ale väčšine z nás veľa nehovoria.

Vedci sa zaviazali pracovať na problémoch ako je degenerácia, čo bude vyžadovať kooperáciu biológov, lekárov a inžinierov. Initiative tiež vytvoril Chan Zuckerberg Biohub situovaný v San Franciscu za 600 miliónov, ktorý má vytvorené partnerstvo s poprednými univerzitami ako Standford, Kalifornská univerzita, UCSF a Berkeley.

Facebook CEO Mark Zuckerberg, left, talks with his wife Priscilla Chan as they rehearse for a speech in San Francisco, Tuesday, Sept. 20, 2016. Zuckerberg and Chan have a new lofty goal: to cure, manage or eradicate all disease by the end of this century. To this end, the Chan Zuckerberg Initiative, the couple’s philanthropic organization, is committing $600 million over the next 10 years to build and run a “Biohub” research center. (AP Photo/Jeff Chiu)

foto: atlantic.com

Bargmann dúfa, že Initiative by mohol inšpirovať vedcov k väčšej spolupráci a k zdieľaniu svojich poznatkov. ,,V mojom labáku si každý píše svoj kód. Každý si mieša vlastnú polievku. Mali by sme nájsť cestu, ako spolupracovať vo všeobecnej rovine, aby sme mohli medzi sebou interagovať a zdieľať vedomosti,“ dodáva. Toto by mohlo prilákať hlavne mladých nadšených vedcov, ktorí chcú pracovať spoločne na dosiahnutí niečoho prelomového.

zdroj: nature.com zdroj titulnej fotografie: nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá