Mária Kaličáková, Slovenka, ktorá sa stará o bezpečie tvojho počítača

  • Kybernetická bezpečnosť nie je len výsadou mužov. V tomto svete sa nestratila ani mladá Slovenka Mária Kaličáková, ktorá organizuje významnú konferenciu o kybernetickej bezpečnosti v Prahe.
foto
  • Kybernetická bezpečnosť nie je len výsadou mužov. V tomto svete sa nestratila ani mladá Slovenka Mária Kaličáková, ktorá organizuje významnú konferenciu o kybernetickej bezpečnosti v Prahe.

Mária Kaličáková, je mladá žena, ktorú by ste na prvý pohľad asi nespájali s kybernetickou bezpečnosťou. A predsa sa aj ona stará o to, aby tvoj počítač bol v bezpečí. Hoci sama nemá vzdelanie ani praktické zázemie z oblasti IT, vie bez mihnutia oka manažovať svetové kapacity v odbore kybernetickej bezpečnosti a byť im rovnocennou partnerkou v rozhovore. Mária je riaditeľkou konferencie o kybernetickej bezpečnosti, o ktorej ste sa viac mohli dočítať v jednom z našich článkov.

maria kalicakova

Rozhovor s Máriou sa niesol najmä v duchu konferencie, keďže Mária je do svojej práce úplne ponorená a baví ju. Porozprávala nám aj o tom, aké výzvy sa riešia v kybernetickej bezpečnosti a či je, z tohto hľadiska, Slovensko výhodnou krajinou. Mária tiež prezradila, ako sa mladá žena cíti v klasicky mužskom svete.

 

Mária, vytvoriť QuBit konferenciu bol tvoj nápad alebo, ako si sa dostala k takej významnej konferencii akou je QuBit?

QuBit bol projekt, ktorý niekoľko rokov žil v predstavách môjho kolegu a spoluzakladateľa Ondreja Kreheľa, ktorý dlhodobo žije a pracuje v NYC a cyber security je jeho vášňou. Jeho spoločnosť LIFARS je zároveň významným sponzorom konferencie. Jeho odhodlanie a zápal usporiadať vlastnú konferenciu ma vtiahlo do projektu. Dali sme dokopy výborný tím ľudí a v roku 2014 QuBit uzrel svetlo sveta.

QuBit Conf poster

QuBit je konferencia o kybernetickej bezpečnosti. Mala si skúsenosti s touto problematikou aj pred konferenciou?

Moje skúsenosti so cyber security sú na úrovni bežného užívateľa a podnikateľa, ktorého sa táto otázka týka. Tak, ako sa týka tisícok subjektov na Slovensku, hoci si to menšie a stredné podniky a firmy u nás ešte veľmi neuvedomujú.

 

Mala si skúsenosti s organizovaním väčších akcií aj pred QuBit? Komunikuješ s najväčšími kapacitami v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Ako si sa cítila, ako mladá žena, oproti týmto profesionálom?

S organizáciou konferencií a školení som mala pomerne bohaté skúsenosti ešte pred QuBit. Táto práca ma vždy istým spôsobom priťahovala tým, že vždy začíname na zelenej lúke s nápadom na tému konferencie, s pár ľuďmi v tíme, a o niekoľko mesiacov sedíme v krásnom hoteli v Prahe a pozorujeme sálu plnú špičkových odborníkov, ktorí horlivo diskutujú a zdieľajú svoje odborné poznatky. Ako žena som sa v mužskej IT komunite vždy cítila príjemne. Rada sa stretávam a načúvam vizionárskym predstavám o, niekedy až neuveriteľných, výzvach kybernetickej bezpečnosti našej doby.

 

Čo ťa baví na tejto konferencii?

Teší ma, že QuBit má svoju vlastnú filozofiu a tá je založená na odbornosti a kvalite konferencie. Snažíme sa priniesť našim priaznivcom špičkové informácie od uznávaných odborníkov. Tento rok sme naozaj starostlivo zostavovali program, keďže sme obdržali veľké množstvo ponúk na prezentácie. Dbáme na to, aby prednášky neboli predajne ladené a neotravovali sme odborníkov marketingom. Táto cesta sa hneď po prvom ročníku ukázala ako správna, čo nám nasledujúci rok potvrdila trojnásobná účasť. Kvalitu si chceme udržať a týmto smerom pokračovať aj v ďalších aktivitách, ktoré chystáme.

yQuBit (6)

Aká je situácia v oblasti kybernetickej bezpečnosti? Vidíš rozdiely medzi krajinami, napríklad Česko/Slovensko a iné krajiny sveta?

Na Slovensku je v tomto čase situácia, v oblasti kybernetickej bezpečnosti o čosi slabšial, ako v krajinách západnej Európy, USA a v iných rozvinutých krajinách. Dôvod je pravdepodobne fakt, že tu nie je až také veľké množstvo útokov. V Českej republike je situácia o poznanie iná. Keď sa pozeráme z pohľadu hackera, tak aj to dáva zmysel – nie je tu veľmi vysoký potenciál na páchanie výnosných kyber zločinov – keďže väčšie banky sú zo svetového hľadiska malé.

Nehovoriac o tom, že pre hackera by bolo potrebné učiť sa nový jazyk. Keďže je tu menej útokov, tak je aj menej prevenčných systémov a profesionálov v tomto odbore. Situácia sa však na Slovensku mení a rastie nie len počet útokov, ale aj počet záujemcov o tieto témy. My sa snažíme vytvárať pre nich perfektné podmienky, aby sa mohli rozvíjať v tomto smere. Preto sme sa rozhodli usporiadať QuBit konferenciu v Prahe. Môžete sa o nej dozvedieť viac na našich stránkach : https://qubitconference.com/

 

Kybernetická bezpečnosť, a celkovo IT je skôr mužské odvetvie. Ako sú tu vnímané ženy? Aký je pomer žien a mužov v tejto oblasti? Nie si ty, ako jediná žena, samotnou okrasou konferencie?

Hoci je IT security doménou mužov, zastúpenie žien v tejto oblasti veľmi sľubne narastá. Na Slovensku a v Českej republike nájdete čoraz viac žien vo významných vedúcich funkciách v IT security spoločnostiach a úradoch. Určite nájdete aj v tohto ročnom programe QuBit 2016 viacero žien, ktoré iste skrášlia náš speaker panel.

Vzdelaním si právnička, prečo sa teda venuješ oblasti IT? Nemáš niekedy problém s odbornými vecami, ktoré sa preberajú na konferencii?

Hoci analýza malware znie veľmi zaujímavo, moja práca v QuBit nevyžaduje technickú znalosť IT security, skôr si vyžaduje byť v obraze a sledovať trendy v tejto oblasti, čo získavam samoštúdiom. Avšak najviac sa dozviem najmä na stretnutiach s odborníkmi v rámci tejto komunity, ktorí so mnou zdieľajú ich znalosti.

speakers mosaic

Venuješ sa aj niečomu inému okrem konferencie? Resp. je to práca na celý rok alebo konferencii venuješ len nevyhnutný čas na organizovanie?

Z časti sa venujem aj našej rodinnej firme, ktorá má takmer 20-ročnú tradíciu v oblasti vedenia účtovníctva a podnikateľského poradenstva, avšak naše plány a vízie v rámci QuBit si vyžadujú moje plné nasadenie. Verím, že týmto smerom sa bude vyvíjať moja kariéra.

 

Zapájaš sa do kyber bezpečnosti aj inou formou ako je konferencia?

Áno, používam antivírusové programy a fóliu na obrazovke laptopu :)

 

Práca na konferencii QuBit ťa baví viac z organizačnej stránky, ako príprava eventu alebo kvôli téme kybernetickej bezpečnosti?

Mňa baví organizácia celej udalosti od začiatku do konca, nakoľko vyžaduje veľké spektrum rôznych činností, a tak je každý môj deň úplne iný ako ten predchádzajúci.

 

Pozoruješ trendy v tejto oblasti? Resp. Ako vidíš vývoj v kybernetickej bezpečnosti?

Kybernetická bezpečnosť má za sebou obrovský priemysel, ktorý musí udržiavať tempo a každý deň reagovať na nové hrozby a výzvy. Najviac ma fascinuje problematika Internet of things, ktorá prináša obrovské množstvo otázok v oblasti bezpečnosti všetkých zariadení, ktoré sa vedia pripojiť na WiFi sieť a ktoré sú masovo dostupné, a teda potenciál útoku na ne je obrovský, hoci si to samotní užívatelia neuvedomujú.

Ďakujem za rozhovor!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá