Marihuana môže byť zázračnou zbraňou proti starnutiu mozgu

  • Zatracovaná marihuana opäť prekvapila. Vedci tentokrát objavili jej ďalšiu zázračnú schopnosť
  • Podľa testov na myšiach dokáže pretransformovať starnúci mozog na mladý a výkonný mozog dieťaťa
marihuana
flickr
  • Zatracovaná marihuana opäť prekvapila. Vedci tentokrát objavili jej ďalšiu zázračnú schopnosť
  • Podľa testov na myšiach dokáže pretransformovať starnúci mozog na mladý a výkonný mozog dieťaťa

Marihuana bola ešte v nedávnej minulosti démonizovaná a patrila medzi takzvané tvrdé drogy. Za jej užívanie si mohol putovať do chládku pokojne aj na niekoľko rokov. Dnes je však situácia iná, ľudstvo sa neustále vyvíja a na svetlo sveta prichádzajú nové objavy, ktoré vyvracajú tie pôvodné.

Presne toto postihlo aj zatracovanú marihuanu. Počet jej odporcov pomaly, ale isto klesá, a to hlavne medzi mladými ľuďmi. Jej pozitívne účinky dnes nespochybňujú ani tí najlepší lekári. Je to naozaj tak, táto „tvrdá droga“ je vlastne liečivá. Zázračnou látkou marihuany je takzvaný kanabidiol, ktorý sa skrýva za skratkou CBD. Práve ten dáva marihuane množstvo fantastických účinkov a pozitívne vplýva hlavne pri vážnych psychických chorobách a bolesti.

Testy na myšiach priniesli nádej pre budúce generácie

Strašiakom bol naopak obsah látky s názvom THC. Práve táto látka sa podpisuje pod vznik závislosti. Ak množstvo tejto látky minimalizujeme, dosiahneme takzvanú lekársku marihuanu, ktorá má obrovské množstvo pozitívnych a takmer žiadne vedľajšie účinky. Doteraz sme si teda mysleli, že THC vlastne nemá žiadne pozitívne účinky. Najnovší objav to však vyvracia.

Podľa vedeckej štúdie zrealizovanej na Univerzite v meste Bonn je to práve THC, ktorá obnovuje schopnosti mozgu u starších myší a zvráti tak proces jeho starnutia. Ako to vlastne funguje? Podľa vedcov sa THC viaže na takzvané kanabinoidné receptory. Tie sa spájajú so starnutím zmyslových funkcií. Čím sme starší, tým sa aktivita týchto receptorov znižuje. To spôsobuje zníženie schopnosti učiť sa a dokonca stratu pamäti.

Dnes tak teda poznáme pravdepodobný liek. Prekvapivé výsledky boli dosiahnuté pri starších myšiach. Tým boli podávané nízke dávky lieku s obsahom THC. Vedci následne študovali mozgové tkanivo týchto myší, a zistili, že ich genetický kód je navlas rovnaký ako ten u veľmi mladých myší. Taktiež odhalili zvýšený počet nervových dráh v mozgovom tkanive.

Profesor Andreas Zimmer z Inštitútu molekulárnej psychiatrie na Univerzite v meste Bonn povedal: „Vyzeralo to tak, ako keby liečba látkou THC zvrátila biologické hodiny.“ Testov na ľuďoch sa len tak skoro nedočkáš. Objav však predstavuje nádej pre budúce generácie.

zdroj: uni-bonn.de , forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech