Mark Zuckerberg v priebehu jedného roka stratil majetok v hodnote 18 miliárd dolárov

  • Mark Zuckerberg je síce jedným z najbohatších ľudí sveta, zároveň je však najväčším smoliarom
  • Jeho majetok poklesol v priebehu jedného roka o rekordných 18 miliárd dolárov
  • Druhé miesto obsadil nemecký miliardár Georg Schaeffler, ktorý stratil takmer 14 miliárd
facebook
flickr
  • Mark Zuckerberg je síce jedným z najbohatších ľudí sveta, zároveň je však najväčším smoliarom
  • Jeho majetok poklesol v priebehu jedného roka o rekordných 18 miliárd dolárov
  • Druhé miesto obsadil nemecký miliardár Georg Schaeffler, ktorý stratil takmer 14 miliárd

Mark Zuckerberg patrí medzi najmajetnejších ľudí na svete. V priebehu tohto roka poklesol jeho majetok z pôvodných 75 miliárd dolárov na 57 miliárd dolárov. Aj napriek obrovskému pádu patrí zakladateľ Facebooku stále do prvej desiatky najbohatších ľudí. V súčasnosti sa nachádza na šiestej priečke rebríčka Bloomberg Billionaires Index.

Čo môže za rekordný pokles hodnoty jeho majetku? Všetko začalo v marci tohto roka, keď spoluzakladateľ analytickej spoločnosti Cambridge Analytica nechcene prezradil, že získal prístup k súkromným dátam používateľov Facebooku. Nejednalo sa o malý únik, ale o masívnych 50 miliónov používateľov. Toto číslo sa v priebehu následného vyšetrovania dokonca zvýšilo na 87 miliónov. Analytická firma využila tieto dáta na to, aby mohla zvoliť správnu taktiku v amerických prezidentských voľbách, ktoré sa konali v roku 2016. Po prevalení škandálu sa otriasol v základoch aj samotný Facebook.

Výsledkom bol pokles hodnoty akcií spoločnosti, ktorý sa, samozrejme, prejavil aj na poklese majetku samotného zakladateľa. Mark Zuckerberg následne vypovedal pred americkým Kongresom. Počas výpovede sľúbil, že sa postará o lepšie zabezpečenie sociálnej siete.

Na tieto opatrenia však potreboval financie. Výsledkom bolo oznámenie, že investori môžu očakávať nižšie zisky, pretože časť z nich sa využije na zabezpečenie sociálnej siete. Po zverejnení tejto informácie pred koncom júla poklesla hodnota akcií o 20 % z pôvodných 217,5 dolárov. Tento pokles sa premietol aj do hodnoty majetku Zuckerberga. V priebehu jedného dňa bol zakladateľ sociálnej siete ľahší o 15,9 miliardy dolárov. Nasledujúce dni pokles pokračoval a zastavil sa na hranici, ktorá prekonala 18 miliárd dolárov.

Nepriaznivý vývoj sa negatívne prejavil aj na atmosfére v samotnej spoločnosti. Niektoré vedúce osobnosti sa rozhodli pre okamžitý odchod. Pod paľbu kritiky sa naposledy dostala aj prevádzková riaditeľka Sheryl Sandbergová, ktorá sa podľa odhalení New York Times snažila ututlať škandál spojený s Cambridge Analytica. Tiež vraj ignorovala podozrenia z toho, že Facebook využívajú ruskí hackeri na útoky a dokonca klamala o tom, že Facebook nevyužíval spoločnosť Definers Public Affairs na útoky na miliardára Sorosa.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech