Mark Zuckerberg vrácia úder Timovi Cookovi v gigantickej kauze Facebooku

  • Šéf Apple Tim Cook si pustil minulý týždeň ústa na špacír a skritizoval Marka Zuckerberga
  • Reakcia na seba nenechala dlho čakať, a tak tu máme vyjadrenia oboch strán sporu.
  • Boj sa ešte nekončí
facebook
flickr.com
  • Šéf Apple Tim Cook si pustil minulý týždeň ústa na špacír a skritizoval Marka Zuckerberga
  • Reakcia na seba nenechala dlho čakať, a tak tu máme vyjadrenia oboch strán sporu.
  • Boj sa ešte nekončí

Šéf Apple Tim Cook sa rozhodol minulý týždeň vyjadriť svoj názor na kauzu, ktorá sa rozpútala okolo sociálnej siete Facebook. Tá sa posledné týždne zmieta v kritike, ktorá sa na ňu valí zo všetkých strán. Päťdesiat miliónov používateľov, ktorých súkromné údaje sa dostali nepovolaných rúk „zlodejskej“ analytickej firmy Cambridge Analytica, sa pýta prečo. Ich údaje boli následne zneužité v prezidentskej kampani Donalda Trumpa v roku 2016, čím budúci prezident získal taktickú výhodu.

Prekvapivé je, že najväčšiu ujmu neutrpel samotný zlodej dát, ktorý sa v médiách po prevalení škandálu objavoval pravidelne. Záujem o vinníka totiž postupne opadol a dnes je hlavným cieľom Facebook. Mark Zuckerberg celú situáciu vysvetlil v televíznom interview a priznal svoju vinu. Medzi kritikov Facebooku sa zamiešal aj samotný Tim Cook, ktorý na poste šéfa Apple nahradil zosnulého Steva Jobsa.

Ktorá strana sporu má pravdu?

Ten sa minulý týždeň do Marka obul a nič mu nedaroval. Po novinárskej otázke na to, čo by robil keby bol na mieste Marka Zuckerberga odpovedal: „Čo by som robil v tejto situácii? Vôbec by som sa v nej neocitol.“ Táto odpoveď bola jasným odkazom na nedokonalosť Facebooku a jeho šéfa. Okrem toho poukázal na nutnú reguláciu sociálnej siete. Vadilo mu aj, že Facebook zarába na súkromných údajoch svojich používateľov. Aj napriek svojej mierumilovnosti sa Mark rozhodol brániť. Podľa neho je kritika zo strany Apple neopodstatnená.


Nesúhlasil ani s tvrdením, že ak chce používateľ službu, musí za ňu jednoducho zaplatiť a iná možnosť neexistuje.Realita je taká, že ak chcete vytvoriť službu, ktorá umožní prepojenie každého na celom svete, tak narazíte na množstvo ľudí, ktorí si jednoducho nemôžu dovoliť zaplatiť. Reklamný model je jediným racionálnym modelom, ktorý umožní realizáciu takejto služby,“ povedal v rozhovore pre Vox v reakcii na kritiku Tima Cooka.

„Argument, že za služby treba platiť inak nás nezaujímaš je extrémne plytký. Nemá nič spoločne so skutočnosťou,“ dodal v reakcii. Ako táto slovná prestrelka skončí a či Tim Cook odpovie je otázne. Každopádne výmena názorov je súčasťou spoločnosti v ktorej žijeme a každý má právo na svoj vlastný.

zdroj: cnn.com , bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech