Martin S. Hauge, investor v Spotify bude mentorovať slovenské start-upy

  • V posledných rokoch akoby sa vrece so start-upmi doslova roztrhlo. Niet sa čomu diviť, prepojenie celého sveta a moderných technológií by bola škoda nevyužiť ako pre tvorcov, tak aj pre užívateľov. Profitujú na tom obe skupiny, ľudia si vďaka novým projektom uľahčia život a tí druhí si na projekte dokážu pekne zarobiť.
image_1417449403.jpeg
  • V posledných rokoch akoby sa vrece so start-upmi doslova roztrhlo. Niet sa čomu diviť, prepojenie celého sveta a moderných technológií by bola škoda nevyužiť ako pre tvorcov, tak aj pre užívateľov. Profitujú na tom obe skupiny, ľudia si vďaka novým projektom uľahčia život a tí druhí si na projekte dokážu pekne zarobiť.

Recept na úspešný celosvetový start-up neexistuje. Sú však známe faktory výrazne ovplyvňujúce rast a potenciál projektov. Medzi ne patria tím, kontakty na investorov, priestory, networking či v neposlednom rade mentoring skúsených osôb z oblasti start-upov s bohatými skúsenosťami. Práve tieto výhody nájdu už v decembri mladí, iniciatívni inovátori v bratislavskom inkubátore s názvom RubixLab.

O rady sa podelí aj Martin S. Hauge, investor do spoločností Spotify a Vivino.

Nájsť si na rozbeh projektu cenovo výhodnú kanceláriu je hračka, získať slušného investora už o niečo ťažšie. Ak by ste však mali záujem o mentoring od človeka, ktorý má zo sveta start-upov dlhoročné skúsenosti a mal dočinenia s najpopulárnejšími službami sveta, je bez mála nemožné. Veci sa však posunuli. Začiatkom decembra sa v hlavnom meste spúšťa medzinárodný inkubátor RubixLab, ktorý by ma otvoriť dvere do sveta projektom z celého regiónu strednej Európy.

V rozhovore na tému, čo môže náš región priniesť do start-upovej scény, nám viac prezradil pán Martin S. Hauge. V súčasnosti jeden z hlavných partnerov v najväčšom škandinávskom investičnom fonde Creandum, ktorý podporuje rýchlorastúce projekty z oblasti technológii. V nedávnej dobe investovali napríklad do služby Spotify, tá má dnes viac než 40 miliónov užívateľov po celom svete.

 

 

Ktoré aspekty na pozícii investora, či investičnej spoločnosti Vás najviac bavia? 

Rad úzko spolupracujem so začínajúcimi podnikateľmi na budovaní ich biznisov, cez tvorbu silných tímov, vytváranie produktových stratégii až po riešenie go-to-market plánov. Taktiež je dôležité vytvorenie realistického finančného plánu a investičnej stratégie.

 

Aké sú najzásadnejšie kritéria, podľa ktorých sa rozhoduje pre investíciu do nádejného projektu?

Keďže uskutočňujeme investície v skorých fázach projektov (early stage), tak jeden z najdôležitejších aspektov je kvalita a schopnosti zakladateľov. Taktiež zvažujeme veľkosť trhu a problém, ktorý startup rieši – môže z toho byt reálny podnik?

 

Ak by ste mali zostaviť rebríček najlepších miest pre začínajúce start-upy, ako by vyzeral?

Londýn by bol rozhodne na prvom mieste, čo sa týka technologických startupov, a Štokholm by bol druhý pred Berlínom.

 

Ako vyzerá start-upové prostredie v Škandinávii a ako hodnotíte oblasť strednej Európy?

Start-upové prostredie v Škandinávii je aktívne už takmer 20 rokov a počas posledných 10 rokov vznikla miliardová spoločnosť každý druhý rok. Toto vytvorilo skúsených sériových podnikateľov a zopár z tých najúspešnejších sa stali angel investormi alebo si založili venture capital fondy. Tento fakt následne dopomohol k dozretiu celého eko systému. Váš región bude zrejme musieť ist cez podobný proces dozrievania, ale so skúsenosťami a pomocou iných regiónov bude možne tento proces urýchliť.

 

Na Slovensku dokážu ľudia získať kvalitné vzdelanie v technických odvetviach a väčšina mladých ľudí ovláda minimálne angličtinu. Čo by ste odporučili mladým ľudom, ak by raz aj oni chceli preraziť vo svete start-upov?

Moja rada : Nasleduj svoje sny a chod za nimi! Uistite sa aby ste mali správnych advisorov, ktorí vám pomôžu a poradia budovať startup. Tiež si nájdite vzory čo sa týka vodcovstva, produktov a budovania firiem.

 

Martin S. Hauge navštívi Bratislavu už v prvý decembrový týždeň, kde sa predstaví ako hlavný mentor nového bratislavského inkubátora RubixLab. Coworkingové miesto pre najzaujímavejšie start-upy z regiónu strednej Európy, bude od februára hostiť vybrané projekty po dobu 18 mesiacov. Okrem rád od celosvetovo uznávaných ľudí z branže a priestoru, budú ambiciózne projekty podporené aj prvou investíciou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá