Materská firma Googlu s názvom Alphabeth rastie raketovou rýchlosťou

Katarína Zelinková / 19. apríla 2017 / Lifehacking

zdroj: googlecube.com

Materská firma Googlu, Alphabet, je jednou z najúspešnejších a najinovatívnejších spoločností na svete. Tento konglomerát zastrešuje niekoľko dcérskych spoločností a dnes už úspešne dobieha spoločnosti ako je Samsung, Apple alebo Microsoft.

V otázke technologického vývoja sa spoločnosť Google nikdy nebála priložiť ruku k dielu. Výsledkom je množstvo projektov, na ktorých Google buď spolupracuje, alebo ich inak zastrešuje. Viesť a kontrolovať také množstvo aktivít a projektov je však náročné, a preto v októbri 2015 Larry Page a Sergey Brin založili Alphabet, pričom Larry Page dnes pôsobí ako CEO tejto spoločnosti.

Zdroj: Google

Založením Alphabetu zanikla spoločnosť Google tak, ako sme ju poznali. Navonok sa možno nič nezmenilo, ale pre Google to bol veľký a významný krok. Google sa reštrukturalizoval a  vytvoril vlastnú firmu, ktorá zastrešuje samotný Google a tiež všetky ostatné dcérske spoločnosti. Aphabet je teda rozdelený na dve veľké časti – Google a Other Bets, kam patria spomínané dcérske spoločnosti. Načo to všetko vlastne bolo dobré? Založenie Alphabetu umožnilo oddeliť záujmy Googlu, ako spoločnosti od záujmov jeho dcérskych spoločností. Vo výsledku tak každá spoločnosť, ktorú Aplhabet vlastní dostáva viac priestoru pre vlastné podnikanie a môže sa tak rýchlejšie rozvíjať.

Zoznam spoločností, ktoré dnes patria pod Alphabet je naozaj rôznorodý. Jednou z najznámejších dcérskych spoločností, ktorá dnes patrí pod Alphabet je Calico. Táto spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2013, sa podľa slov samotných zakladateľov snaží „vyliečiť smrť“. Calico realizuje výskumy v hodnote niekoľkých miliónov dolárov s cieľom vyvinúť lieky, ktoré dokážu predĺžiť život a bojovať s chorobami, ako je Alzheimer alebo demencia.

Zdroj: pexels.com

Alphabet zastrešuje aj zaujímavú organizáciu Sidewalk Labs, ktorá hľadá nové spôsoby a inovácie pre zlepšenie infraštruktúry v mestách. Inovácie majú pomôcť zlepšiť celkovú životnú úroveň obyvateľov, regulovať využitie energií alebo zefektívniť dopravu.

Za zmienku určite stojí aj spoločnosť Nest, ktorá vyvíja inteligentné detektory požiaru, termostaty, bezpečnostné kamery a iné spotrebiče. Všetky produkty od tejto spoločnosti sú programovateľné a ovládateľné prostredníctvom wi-fi. Ešte pred založením Alphabetu sa spoločnosť dostala pod záštitu Googlu v roku 2014. CEO tejto spoločnosti,Tony Fadell minulý rok zo svojho postu odstúpil, no naďalej pôsobí v Alphabete. Nahradil ho Marwan Fawaz.

Zdroj: George Frey

Asi najprogresívnejšou dcérskou spoločnosťou Alphabetu je DeepMind, ktorá sa zaoberá vývojom umelej inteligencie, pričom sa umelú inteligenciu snaží implementovať aj do produktov od Google. Spoločnosť sídli v Londýne, ale v súčasnosti zostavuje nový tím na území USA, aby prehĺbila svoju spoluprácu s Google a podporila tak svoj progres na poli vývoja umelej inteligencie.

 

Zdroj:Google  DeepMind

Rôznorodosť dcérskych spoločností Alphabetu dopĺňa firma Jigsaw, predtým známa ako Google Ideas. Táto spoločnosť je prezývaná aj ako „inkubátor technológií“. Jigsaw má naozaj veľké ciele. Využitím špecializovaných technológií sa snaží riešiť rôzne geopolitické problémy, ako napríklad extrémizmus, zastrašovanie alebo sa snaží predchádzať digitálnym útokom.

Aplhabet bol založený len pred rokom a pol a už je pre spoločnosti, ktoré majú potenciál zárukou progresu. Založenie Alphabetu a samotná reštrukturalizácia Googlu teda bol krok správnym smerom. Ostáva len dúfať, že všetky dcérske spoločnosti Alphabetu  budú naďalej pokračovať v  napĺňaní svojich cieľov a pre  spoločnosť prinesú veľa prospešných objavov.

 

Zdrojový článok: businessinsider.com

Pridať komentár (0)