Medzi mileniálmi je populárny štýl FIRE. Našetri milión dolárov a odíď do dôchodku v štyridsiatke

  • V zahraničí sa rozmohlo hnutie hlásajúce finanačnú nezávislosť
  • Jeho základy však možeš aplikovať vo svojom živote aj ty
Ilustračný obrázok
  • V zahraničí sa rozmohlo hnutie hlásajúce finanačnú nezávislosť
  • Jeho základy však možeš aplikovať vo svojom živote aj ty

 „Dôchodku sa ani nedožijem.“ Túto vetu sme počuli, alebo dokonca použili hneď niekoľkokrát. Ak už sa aj dôchodku dočkáš, pravdepodobne ti nevystačí na to, aby si si ho naplno užil. Na Slovensku sú naďalej kvantá ľudí, ktorí sú popri poberaní nízkeho dôchodku odkázaní aj na pretrvávajúce zamestnanie.

Minimálne polovica platu

Práve v dôsledku podobných problémov ľudia v zahraničí začali s aktivitami, ktoré vznikajú pod hnutím FIRE. Jednotlivé časti názvu možno rozdeliť na Financial Independence, Retire Early – teda finančná nezávislosť a skorý odchod do dôchodku.

Týmto životným smerom sa uberajú najmä mileniáli zo zahraničia, ktorí majú nepochybne vyššie platy, ako my Slováci. Hlavná myšlienka je však uchopiteľná jasne – sporenie, cieľom ktorého je odísť do dôchodku najneskôr do 40 rokov. Základom je žiť čo najskromnejší život. Suma, ktorú si musíš odložiť, závisí od tvojho ročného príjmu a nepochybne aj geografických faktorov. Zväčša sa ale jedná o odložení do dôchodku aspoň polovicu výplaty.

BBC uvádza príbeh Barneyho Whitera, ktorý si do dôchodku vždy odkladal polovicu platu. Vždy, keď mu to príležitosti dovoľovali využíval na prepravu bicykel, a tak ušetril na benzíne, či platení lístkov za hromadnú dopravu. Barney však nie je jediným, kto sa rozhodol žiť podobným spôsobom života. Mnohí ľudia sa stretávajú na špecializovaných fórach, kde si vymieňajú ich rady aj skúsenosti.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: BBC, Business News Daily, ny times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech