Návod, ako odísť do dôchodku už v štyridsiatke: Štýlom FIRE žije čoraz viac mileniálov

  • V zahraničí sa rozmohlo hnutie hlásajúce finančnú nezávislosť
  • Jeho princípy však môžeš aplikovať vo svojom živote aj ty
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • V zahraničí sa rozmohlo hnutie hlásajúce finančnú nezávislosť
  • Jeho princípy však môžeš aplikovať vo svojom živote aj ty

O dôchodkovom veku sa neustále diskutuje, polemizuje a debatuje nielen medzi Slovákmi, ale medzi všetkými ľuďmi vo svete. Každý by chcel do dôchodku odísť čím skôr, a teda nie v čase, keď sú už jeho fyzické schopnosti na pokraji síl, a to doslova.

Vek v tomto roku ostal ohraničený na 64 rokov, ale do odchodu môžu v súčasnosti Slováci odísť aj skôr. Nie však len o dva či tri roky, ale o omnoho viac. Praktizovať to môžu nielen Slováci, ale celý svet

Zmeniť to totiž môžu mileniáli, ktorí dnes majú okolo 30 až 40 rokov. Keďže Slovensko je vymierajúcou krajinou, v budúcnosti môže dôjsť k zrúteniu prvého dôchodkového piliera. Práve do toho tečú peniaze z aktuálne pracujúcich generácií. 

Napokon, už dnešní dôchodcovia musia v ruke obrátiť každé euro. Generácia Y, teda mileniáli, si to dobre uvedomujú, a tak si čoraz viac osvojujú zvyk vytvárať úspory, aby mohli odísť do dôchodku skôr a ešte sa nemuseli spoliehať na štát.

Minimálne polovica platu

Práve v dôsledku podobných problémov ľudia v zahraničí začali s aktivitami, ktoré vznikajú pod hnutím FIRE. Jednotlivé časti názvu možno rozdeliť na Financial Independence, Retire Early – teda finančná nezávislosť a skorý odchod do dôchodku.

Týmto životným smerom sa uberajú najmä mileniáli zo zahraničia, ktorí majú nepochybne vyššie platy ako my Slováci. Hlavná myšlienka je však uchopiteľná jasne – sporenie, cieľom ktorého je odísť do dôchodku najneskôr do veku 40 rokov.

Základom je žiť čo najskromnejší život. Suma, ktorú si musíš odložiť, závisí od tvojho ročného príjmu a nepochybne aj geografických faktorov. Zväčša ide o odloženie si aspoň polovice výplaty.

BBC uvádza príbeh Barneyho Whitera, ktorý si do dôchodku vždy odkladal polovicu platu. Vždy, keď mu to príležitosti dovoľovali, využíval na prepravu bicykel, a tak ušetril na benzíne či platení lístkov za hromadnú dopravu.

Barney však nie je jediným, kto sa rozhodol žiť podobným spôsobom života. Mnohí ľudia sa stretávajú na špecializovaných fórach, kde si vymieňajú ich rady aj skúsenosti.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: BBC, Business News Daily, ny times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá