Megoňky: slovenská rarita, ktorá patrí medzi svetové unikáty a dodnes si o nej možno ani netušil

  • V kysuckom regióne, v mestskej časti Milošová sa nachádza niečo, o čom možno každý Slovák nevie. Tak ako má Južné Anglicko Stonehenge, mohutnú kamennú stavbu pripomínajúcu obrov, tak má aj Slovensko Megoňky. Vieš, o čo ide?
collagemengoky
  • V kysuckom regióne, v mestskej časti Milošová sa nachádza niečo, o čom možno každý Slovák nevie. Tak ako má Južné Anglicko Stonehenge, mohutnú kamennú stavbu pripomínajúcu obrov, tak má aj Slovensko Megoňky. Vieš, o čo ide?

Na Slovensku sa nachádza obrovské množstvo prírodných pamiatok. Každá z nich je však iného pôvodu. Sú to hrady, zámky, kaštiele, pamiatkové rezervácie, kostoly, či jaskyne. Určite všetci poznáme Čičmany, Vlkolínec, Tatry či Spišský hrad. Niekedy sa dokonca zdá, akoby v každej dedine či meste existovalo niečo, čo je špecifické a dá sa to vidieť a zažiť len v našej krajine. Máme svoju kultúru, svoje tradície, svoj temperament. A to všetko si dokážeme vážiť. Poznáme však všetky pamiatky?

Mestská časť mesta Čadca, ktorá sa nazýva Milošová, nie je úplne obyčajnou obcou ležiacou v okolí hlavnej cesty. Môžeme tu nájsť niekoľko zvláštností, veľmi srdečných ľudí, ale aj jeden výnimočný prírodný úkaz, ktorý sa stal raritou svetového významu: veľké pieskovcové gule. Boli objavené úplnou náhodou a svet ich zatiaľ príliš neobjavuje.

Slovenská prírodná pamiatka Megoňky je nálezisko prírodných pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru. V lokalite, kde sa tieto kamenné gule vyskytujú, sa nachádzalo pôvodne 30 guľovitých útvarov s priemerom 25- 300 cm. Viaceré boli odvezené do expozícií.

Nálezisko bolo odkryté už v roku 1988 pri ťažbe v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine. Avšak prvá zmienka o nálezisku je z roku 1995. V roku 2003 bolo toto územie s rozlohou 1,67 ha vyhlásené za prírodnú pamiatku v správe CHKO Kysuce. Podľa geológov mohli gule vzniknúť „pnutím a otáčaním v hornine“, podľa iných odborníkov ide o guľovitý rozpad hornín.

megonky
ski-snezenka

Priemerná veľkosť gule je od 30 cm do 3 m. Najväčšia guľa z nich  má priemer 3 m, hmotnosť 25 – 30 ton. Chceš vedieť ako ju spoznáš? Okrem toho, že je obrovská, jej poznávacím znakom je pravidelný rez rozdeľujúci ju na 2 polovice. V celej oblasti regiónu Kysúc sa nachádzajú zlepence s rôznorodým materiálom, je tu mnoho exotických minerálov, ktoré sa v blízkom ani ďalekom okolí nenachádzajú. Práve tento fakt robí celú lokalitu geologicky zaujímavou.

Kostarika a Nový Zéland. Čo majú spoločné so Slovenskom?

Na juhu Kostariky sa nachádza približne 500 kamenných gúľ. Aj ich jedinečnosť v celosvetovom meradle spočíva práve v počte, veľkosti a dokonalom guľatom tvare. Význam a spôsob vzniku gulí zostavá do súčasnosti nezodpovedanou otázkou. Mnoho z gulí sa nachádza v súkromných zbierkach a múzeách po celom svete. Rozmery jednotlivých gulí sa pohybujú od 10 cm až k 2,57 m a váhou až 16 ton. V roku 2014 boli lokality s náleziskami kamenných gúľ zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

kostarika
oddthingsiveseen

V Novom Zélande sa volajú Moeraki Boulders. Sú to nezvyčajne veľké guľaté balvany vulkanického pôvodu. Vyskytujú sa vo väčších zhlukoch alebo jednotlivo pozdĺž pobrežia. Dnes sú obľúbenou turistickou atrakciou. Vek najväčších balvanov, ktoré majú priemer okolo 2 metrov, sa odhaduje na 4 až 5,5 milióna rokov. Nachádzajú sa ani nie 75 kilometrov od Dunedinu smerom na Christchurch.

novyzeland
messagetoeagle

Ak ťa omrzeli všetky miesta, na ktorých si už bol a chcel by si vidieť niečo nové a iné, navštív Megoňky. Typické kamenné gule sú taktiež našou slovenskou raritou. O ich jedinečnosti sa môžeš presvedčiť sám.

preze-startitup

zdroj: interez.sk, zdroj titulnej fotografie: koláž: oddthingsiveseen/ski-snezenka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá