9 minimalistických rád, vďaka ktorým sa zbavíš všetkého nepotrebného

  • Zrejme si už niekedy počul, že cesta ku šťastiu nevedie skrz hmotné veci, no nebudeme si navrávať, že máš žiť zo vzduchu
  • Ak však chceš pocítiť tú voľnosť zo zbavenia sa všetkého nepotrebného, mal by si vyskúšať naše minimalistické tipy
collage
pixel.nymag.com/duckboardsandstilts.com
  • Zrejme si už niekedy počul, že cesta ku šťastiu nevedie skrz hmotné veci, no nebudeme si navrávať, že máš žiť zo vzduchu
  • Ak však chceš pocítiť tú voľnosť zo zbavenia sa všetkého nepotrebného, mal by si vyskúšať naše minimalistické tipy

Aj ty máš v skrini to čarovné nikde nekončiace miesto, v ktorom sa ukrýva všetko tvoje šatstvo za poslednú dekádu tvojho života? Pritom ho každý mesiac utláčajú nové kúsky oblečenia, z ktorého 30 percent si aj tak nikdy nebudeš mať k čomu obliecť? Všade po byte máš nepotrebné rárohy, vďaka ktorým je utieranie prachu nadľudským výkonom? Všetky úložné priestory v tvojom byte volajú o pomoc, pretože sa pomaly menia na skládky starej elektroniky a harabúrd? Peniaze ti utekajú a ty netušíš, kam všetky miznú? Ak si pri ktorejkoľvek z týchto otázok prikývol alebo sa začervenal, nasledujúce tipy sú pre teba:

Uprac 

Cieľom minimalistického života je upratať si v sebe aj svojom okolí. Len tak budeš jasne vidieť, kde všade tkvie tvoj škrečkovací problém s hromadením zbytočností. Preto neotáľaj a konečne si vyčisti svoje teritórium. Už pri tomto kroku môžeš vyhadzovať odpad a nepotrebnosti, ktoré tam očividne nemajú čo robiť. A ako sa hovorí, čistejšia myseľ na seba nenechá dlho čakať.

Určite si už zažil ten dokonale ukľudňujúci pocit, keď si si upratal vrámci prokrastinácie pred skúškou. A keď sme pri minimalizme, skús niekedy vyskúšať ekologickejšie upratovanie. Neveril by si, koľko rozličných prostriedkov dokáže nahradiť kyselina citrónová, ocot či esenciálne oleje. Poďakuje ti príroda, tvoja koža aj dýchacie ústrojenstvo.

Roztrieď

Keď už všetko žiari čistotou, nasleduje psychicky náročnejšia fáza. Ak si pamätáš úlohu triediaceho klobúka v Harry Potterovi, niečo podobné mám na mysli. Potrebuješ totiž zistiť, ktoré oblečenie a predmety by si si mal ponechať, a ktoré naopak odpísať do zabudnutia. Pre uľahčenie si vytvor niekoľko pomyselných priehradiek a v duchu si ich označ. Napríklad: ponechať, vyhodiť, darovať, prehodnotiť. Je však nevyhnutné najprv všetko kompletne vyhádzať von zo skríň. Len vtedy uvidíš, čo všetko tam máš a donútiš sa nad tým zamyslieť.

Niekedy však môže byť ťažké nájsť veci, ktoré si nezaslúžia nič iné, než vyhodenie. Podľa typu od japonskej špecialistky na organizovanie vecí Marie Kondo to môžeš skúsiť aj opačne. Snaž sa identifikovať predmety, ktoré ti prinášajú šťastie, radosť, a bez ktorých sa skutočne nezaobídeš. Každopádne však mysli racionálne. Zamysli sa, či naozaj potrebuješ štvoro čiernych nohavíc, troje slúchadlá či desať odtieňov červeného rúžu.

d09f3e5959a448b28f6dd1dc593e78d794c12db9Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: thekitchn.com

Frekvencia používania

Najlepší spôsob, ako zistiť, ktoré veci sa oplatí ponechať, je zamyslieť sa nad tým, ako často ich používaš. Pri pohľade na každý kúsok šiat sa zamysli, kedy naposledy si ho mal na sebe. Bolo to pred 15 mesiacmi? To je signálom, že ho zrejme nepotrebuješ. Ak si napríklad svoj modrý sveter nenosil ani raz za poslednú zimnú sezónu, je čas nechať ho ísť. Možno ti nesedí, tak ako by si chcel alebo ho skrátka nemáš rád. Marie Kondo by ti hneď povedala. Iným prípadom je, ak máš obľúbený kúsok oblečenia, no nenosíš ho, lebo ho nemáš s čím skombinovať. V tom prípade sa snaž prispôsobiť svoje ďalšie nákupy oblečenia tomuto faktu.

Vyčisti priestor

Ak nie si práve milovník starožitností, určite sa ti bude lepšie žiť v jednoduchom a čistom interiéri. Háčkované koberčeky, sošky a vázičky sú možno pekné retro, ale radšej si potešenie z nich nechaj na návštevu babičky. Čisté línie a minimalistické doplnky sú in a ulahodia tvojmu oku, psychickej pohode a taktiež sa ti bude ľahšie upratovať. Ak máš k niečomu skutočne sentimentálny vzťah a nechceš sa toho vzdať, vždy si to môžeš uložiť do krabice spomienok. Zbav sa tiež starých prašivých kobercov a závesov, ktoré sú nielen neestetické, ale škodia aj tvojmu zdraviu.

Aj tu, rovnako, ako pri oblečení sa riaď pravidlom, že kvalita predčí kvantitu. Investuj radšej do niekoľkých pekných nadčasových kúskov, ktoré nebudeš chcieť vymeniť s každou sezónou, než do hromady gýčových doplnkov. A ešte jeden tip: využi sťahovanie. Neexistuje lepšia príležitosť na nový začiatok.

Uprac si v skrini

Aj tebe sa stáva, že si nakúpiš nové oblečenie, no stále sa vraciaš k obľúbeným starým kúskom? Capsule wardrobe alebo kombinovateľný šatník je práve pre teba. Ak si podstúpil všetky predchádzajúce kroky, zrejme si dospel k súboru oblečenia, ktoré skutočne miluješ nosiť. Okolo týchto šiat si vytvoríš svoj minimalistický šatník. Zameraj sa na štyri veci. Snaž sa, aby sa každý kúsok s každým dal kombinovať, zameraj sa na svoje obľúbené farby, no neporuš prvé pravidlo. Zostaň verný svojmu štýlu a nechoď do každého experimentu.

Mal by si sa tiež dopredu zamyslieť, aký je tvoj životný štýl, či potrebuješ viac oblečenia vhodného do kancelárie alebo viac oblečenia v štýle casual. Oblečenie má v prvom rade spĺňať účel. Stanov si pravidlá. Na začiatok napríklad, že celý tvoj sezónny šatník bude pozostávať z max. 20 kusov oblečenia vrátane topánok. Teraz je jeseň, takže okrem spodného prádla a doplnkov potrebuješ napríklad:

  • Troje nohavíc, z toho dvoje džínsy a jedny čierne do práce
  • Ak si žena, tak dve sukne, ktoré môžeš nosiť s pančuchami, ak si muž, tak vymeň za oblek
  • Tri svetre, tri tričká či košele
  • Jeden teplý kabát, jedna bunda
  • Dvoje čižmy/zimné topánky, z toho jedny slušné na špeciálne príležitosti
  • Ak si žena, tak dve kabelky, jedna veľká a jedna menšia na večer

Záľubová výnimka

Akokoľvek sa môžeš snažiť redukovať svoje materiálne statky, sú veci, pri ktorých by si si ich vyhodením skôr uškodil, než pomohol. Možno miluješ knihy a pomaly si vytváraš svoju vlastnú knižnicu alebo zbieraš platne, prípadne si tech geek a vyžívaš sa v elektronických hračkách. Možno miluješ pečenie a rád si každý mesiac zadovážiš nové formičky či kuchárky. V tom prípade sa svojej záľuby samozrejme nezbavuj, no sám zváž, či z teba nevysáva príliš veľa peňazí alebo času. A nezabúdaj na tip číslo 1., teda udržuj si vo všetkých svojich veciach poriadok a prehľad. Každému predmetu vyčleň konkrétne miesto v byte a snaž sa ho vždy na toto miesto vrátiť.

Všetko zapisuj

Správny minimalista potrebuje mať prehľad vo všetkom, vrátane financií. Ak si to doteraz nerobil, začni si viesť jednoduchú databázu svojich príjmov a výdavkov. Založ si na to zošit a zapisuj každý pohyb tvojich financií. Hovoríš si, že na to ti predsa slúži výpis z účtu, no mýliš sa. Ten ti neposkytne podrobný prehľad položiek, na ktoré si peniaze minul. Ak sa radšej spoliehaš na technológie, vyskúšaj užitočné aplikácie ako You Need a Budget či Mint.

Len keď budeš každý mesiac vidieť takýto prehľad, uvedomíš si, na aké hlúposti si peniaze pomíňal, a to je základ k tomu, aby si sa naučil tomu predísť. Možno zistíš, že ak každý týždeň navštíviš kaviareň o jedenkrát menej, môžeš si namiesto toho prikúpiť jedno tričko do svojej capsule wardrobe. Aj tu pracuj s pravidlom „nechaj si to, čo ťa robí šťastným“.

Nakupuj so zoznamom

Nič nedokáže tvoj rozpočet zničiť tak, ako neplánovaný nálet do potravín v čase, keď si hladný. Nabudúce preto zvoľ inú stratégiu a choď do obchodu s chladnou hlavou a hlavne nákupným zoznamom. Neboj sa, nikto sa ti nebude smiať ako keď si bol malý a mama ťa do obchodu posielala s lístočkom. Kalkuluj s tým, pre koľkých ľudí nakupuješ a ako dlho ti má jedlo vydržať. Zvyčajne sa viac vypláca nakúpiť raz za týždeň viac potravín, než chodiť tam každý deň po tri veci a skončiť s plným košíkom.

Vždy bude platiť, že keď varíš sám, ušetríš. A keď varíš pre dvoch, ušetríš ešte viac. Pripravuj jednoduché a zdravé jedlá, pri ktorých nepotrebuješ kvantá surovín. No ak nemáš čas a obeduješ v blízkej reštike, snaž sa ušetriť aspoň na raňajkách a večeri, ktoré si pripravíš sám doma.

Nájdi hodnotu inde

Keď obmedzíš svoje výdavky a budeš efektívny, čoskoro uvidíš výsledky. Stačí obmedziť zbytočné nákupy, návštevy drahých podnikov a kupovanie drahých vianočných darčekov, ktoré aj tak málokedy potešia tak, ako by mali. Pozri sa po pár mesiacoch na všetky tie peniaze, ktoré si ušetril. Neznamená to však, že si časť týchto peňazí nemôžeš užiť, no skús to inak.

Čo by si chcel zažiť? Let balónom či zájazd do Paríža? Splň si svoj sen a uvidíš, aký skvelý pocit bude investovať peniaze do nemateriálnych vecí, ktoré ti dajú oveľa viac. Nájdi si novú záľubu, vyskúšaj nový šport, umenie, jazykový kurz, čokoľvek, čo ťa posunie ďalej. No čo je najdôležitejšie, nauč sa tešiť aj z mála a o to viac si užiješ príležitostný luxus.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá