Mercedes postaví v Česku distribučné centrum nevídanej veľkosti

  • V obci Úžice nachádzajúcej sa v stredných Čechách sa začne obrovská výstavba
  • Obyvatelia sa budú musieť pripraviť na obrovský ruch, pretože tu vyrastie centrálny sklad Mercedes-Benz
  • Stavba by mala byť dvakrát väčšia ako sklad Amazonu v Prahe
mercedes
mercedes-benz-passion.com
  • V obci Úžice nachádzajúcej sa v stredných Čechách sa začne obrovská výstavba
  • Obyvatelia sa budú musieť pripraviť na obrovský ruch, pretože tu vyrastie centrálny sklad Mercedes-Benz
  • Stavba by mala byť dvakrát väčšia ako sklad Amazonu v Prahe

Nenápadná obec Úžice sa stala predmetom záujmu nemeckej spoločnosti Daimler, ktorá je jedným z najväčších výrobcov automobilov na celom svete. Vyrába vozidlá luxusnej značky Mercedes-Benz. Okrem toho sa venuje aj výrobe autobusov a nákladných automobilov.

Spoločnosť Daimler sa okrem iného zameriava aj na budúcnosť. Tou je výroba elektromobilov. Len nedávno generálny riaditeľ Daimleru, Dieter Zetsche, prezradil, že sa chystá investovať pol miliardy eur práve do výroby elektromobilov.

Tieto by sa mali vyrábať mimo Nemecka, konkrétne vo francúzkom meste Hambach, kde stojí továreň Mercedesu. Nemecká automobilka totiž v roku 2022 plánuje predstaviť presne desať elektrických modelov, ktoré budú predávané pod značkou Mercedes-Benz EQ.

Obyvatelia okolitých obcí sa búria

Ďalším krokom je zlepšenie distribúcie vozidiel značky Mercedes-Benz v rámci celej Európy. Ako je možné zlepšiť distribúciu? No predsa postavením skladu na vhodnom strategickom mieste, ktoré sa bude napájať priamo na diaľničný privádzač. Spoločnosť Daimler sa preto rozhodla takéto ideálne miesto hľadať. Nebolo to však vôbec jednoduché. Ľudia zo spoločnosti sa však vylučovacou metódou dostali k finálnej dvojici krajín. Voľba padla na Poľsko a Česko.

Daimler sa nakoniec rozhodol pre druhého finalistu, a tým je Česká republika. Ideálnym miestom je práve malá obec Úžice. V tesnej blízkosti sa totiž nachádza diaľnica D8. Výstavba obrovského komplexu by mala spoločnosť vyjsť na niekoľko miliárd českých korún. Povolenie schválil Krajský úřad Středočeského kraje, a tak už výstavbe nič nebráni. Neuspeli ani protesty obyvateľov z okolitých obcí. Skladov sa tu nachádza hneď niekoľko a obyvateľom sa to prestáva páčiť.

O výstavbu by sa mali postarať ľudia z developerskej spoločnosti CTP, ktorá pre spoločnosť Daimler zabezpečila aj pozemky. Práve prístup a návrh projektu od CTP prispel k tomu, že automobilka sa priklonila práve k Českej republike. Výsledný sklad má byť dvakrát väčší ako sklad Amazonu v Prahe. Po dokončení výstavby by tu mohlo svoju vysnívanú prácu nájsť až 600 ľudí. Výstavba by mala byť ukončená do dvoch rokov. A kedy by mala začať? Podľa pôvodných plánov už tento rok. Dnes je však takmer isté, že sa tento termín nepodarí dodržať.

zdroj: ihned.cz , ihned.cz

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech