Mercedes predstavil autobus buducnosti

Timotej Vančo / 14. júna 2017 / Tech a inovácie

Elektrické a autonómne autá nám už po cestách jazdia. Teraz prichádza ďalší krok v inovácii autobusov v mestskej hromadnej doprave.

Mercedes prichádza s autonómnymi autobusmi. Keďže sa počet obyvateľov miest sa stále zvyšuje, je potrebné inovovať aj prostriedky hromadnej dopravy.

Žijeme v čoraz väčšom mestskom svete, kde žije viac ako 50% svetovej populácie a tento počet sa naďalej veľmi rýchlo zvyšuje,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Daimler Trucks, Wolfgang Bernhard.

Ľudia sa hrnú do miest stále viac a viac. S tým prichádza výzva, ako týchto ľudí prepraviť za prácou a inými potrebami. Jednou z hlavných úloh je presunúť všetkých týchto ľudí rýchlo, bezpečne a pohodlne, čo znamená, že potrebujeme atraktívnu verejnú dopravu.

Tu je bližší pohľad na niektoré z vlastností a funkcií nového autobusu s názvom Future Bus.

Mercedes nemusel začínať od začiatku s projektom Future Bus. Spoločnosť je priekopníkom v autonómnych nákladných vozidlách, takže mohli využiť už svoj existujúci systém autopilota pre diaľnice, aby vytvorili systém City Pilot pre autobus.

Foto: media.daimler.com

Budúca autobusová linka so systémom City Pilot, môže jazdiť rovnako ako nákladné vozidlo vybavené autopilotom. Dokáže tiež rozpoznať semafory, prechádzať cez tunely a rozpoznať chodcov alebo cyklistov.

Foto: media.daimler.com

City Pilot je naprogramovaný tak, aby bola navigácia na autobusové zástavky vždy s neuveriteľnou presnosťou. Systém City Pilot umožňuje autobusu zastaviť na zástavke len s 10 centimetrovou vzdialenosťou od obrubníka. Cestujúcim sa tak bude ľahšie nastupovať aj vystupovať.

Foto: media.daimler.com

Mercedes Future Bus je naprogramovaný pre jazdenie maximálnou rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu. Autobus bude na vykonávanie jazdných úloh používať kamerové systémy, radarové senzory a GPS.

Foto: media.daimler.com

Mercedes tvrdí, že Future Bus je tiež účinnejší, čo sa týka spotreby paliva v porovnaní s  priemerným mestským autobusom, ktorý riadi človek. Systém City Pilot vždy brzdí, zrýchľuje a radí prevodovku tak, aby čo najviac optimalizoval účinnosť motora.

Foto: media.daimler.com

Interiér autobusu je v podstate rozdelený na tri miesta na sedenie. Jedna oblasť je určená ľuďom, ktorí sa chcú rýchlo dostať dnu a von. Druhá je pre tých, ktorí hľadajú viac informácií o trase a tretia je určená tým, ktorí chcú zostať cestovať o niečo dlhšie.

Foto: media.daimler.com

Autobus má tiež WiFi a dva 43-palcové displeje umiestnené hore, kde sa zobrazujú trasy, správy a ďalšie informácie.

Foto: media.daimler.com

Zatiaľ čo autobus budúcnosti s autonómnym systémom jazdy je neuveriteľne pôsobivý, treba poznamenať, že nie je úplne samostatný. Na monitorovanie okolia a tiež monitorovanie vozidla je stále potrebný ľudský vodič. To znamená, že vodič je stále zodpovedný za vozidlo a môže kedykoľvek riadiť celý systém.

Foto: media.daimler.com

Zdroj článku: businessinsider.com

Pridať komentár (0)