Meteorológovia varujú: Na Britániu udrú tento týždeň obrovské povodne

  • Meteorológovia v Británii pripravujú ľudí na povodne, ktoré by mohli územie zasiahnuť už tento týždeň
  • Celkovo by mohlo na rôzne miesta v krajine udrieť viac ako 7 veľkých povodní.
  • Okrem toho bolo vydaných 58 výstrah
británia
Flickr
  • Meteorológovia v Británii pripravujú ľudí na povodne, ktoré by mohli územie zasiahnuť už tento týždeň
  • Celkovo by mohlo na rôzne miesta v krajine udrieť viac ako 7 veľkých povodní.
  • Okrem toho bolo vydaných 58 výstrah

Za výstražné predpovede môžu vrtochy počasia. Veľká Británia je známa premenlivým počasím a nie je to krajina, v ktorej by chcel bývať milovník tropického tepla. Aj napriek tomu majú byť odhadované teploty v Británii pomerne vysoké. Do piatku by mala teplota vystúpiť na 19 °C. V nedeľu by mohla dokonca atakovať hranicu 22 °C, čo je kúsok viac ako odhadovaná teplota na najväčšom ostrove Grécka, Kefalonii. S rastom teplôt by mali ustúpiť aj dažďové prehánky. Dovtedy však upršané počasie prinesie mnoho prekvapení.

Prehánky už spôsobili problémy v južnej Británii, kde po množstve dažďa zostalo pod vodou mnoho cestných komunikácií. Záchranári mali plné ruky práce so stádom kráv, ktoré uviazli v prímorskom rezorte Exmouth. Podobná situácia sa očakáva aj v ďalších dňoch, keďže lejaky len tak rýchlo nepoľavia. Teplota sa totiž bude dvíhať veľmi pomaly. Prvý nárast teploty by mal nastať už od dnešného dňa.

Británia na vode

Meteorológovia s veľkou istotou predpovedajú sedem väčších povodní. Okrem toho vydali celkovo 58 výstrah pred povodňami. Cez víkend sa však pravdepodobne množstvo vody vyparí. Teploty, ktoré majú lámať rekordy v nedeľu by mali následne vydržať až do budúceho týždňa. Teplota však bude nižšia v niektorých pobrežných oblastiach na východe Británie.

Briti však ešte do konca týždňa zažijú mnohé prekvapenia, ktoré im môžu spôsobiť zopár vrások na čele. To je však asi všetko. Krajina je známa rýchlym striedaním počasia, a tak obyvateľov určite nič neprekvapí. Briti sú totiž zvyknutí na omnoho horšie vyčíňanie matky prírody. Napríklad v roku 2014 na pobrežné oblasti v krajine udreli masívne záplavy, ktoré boli najhoršie za posledné dve desaťročia.

V krajine vtedy zúrilo množstvo silných búrok, ktoré spôsobili vzostup hladín mnohých riek. Tie sa vylievali z korýt a zaplavovali rozsiahle územia. Búrky si v tom čase vyžiadali minimálne tri obete. Na pobrežné oblasti dopadali extrémne vysoké vlny a silný vietor s rýchlosťou 113 km/h. Súčasné problémy však majú omnoho jemnejší priebeh a už dlho nepotrvajú.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech