Michal Bosák: Fascinujúci príbeh bankára zo Šariša. Svoj rukopis zanechal na dolárovkách

  • Patril medzi najbohatších Slovákov v Spojených štátoch amerických
  • Mnohí ho nazývajú mužom dobrého srdca a štedrej ruky
  • Ako dokázal vybudovať roľnícky chlapec finančné impérium?
Michal Bosák
Facebook/Michal Bosak
  • Patril medzi najbohatších Slovákov v Spojených štátoch amerických
  • Mnohí ho nazývajú mužom dobrého srdca a štedrej ruky
  • Ako dokázal vybudovať roľnícky chlapec finančné impérium?

Zo Slovenska sa vydal do Spojených štátov len s dolárom vo vrecku od strýka. Začínal s triedením uhlia a neskôr pracoval ako baník. Napokon sa z neho stal americký bankár. Podpis Michala Bosáka nájdeš na 5, 10 a 20 dolárovej bankovke. Jeho meno je známe aj z Pittsburskej dohody.

Študovaný a bohatý veru nebol, no v USA vybudoval finančné impérium a svojej rodnej krajine pomáhal s finančnou gramotnosťou. Spoznaj príbeh jedného z najvýznamnejších Slovákov, ktorý kedysi pôsobil v zahraničí.

Práca na poli bola na prvom mieste

Michal Bosák sa narodil na východe Slovenska, v malebnej obci Okrúhle. Kedysi sa táto obec nachádzala v bývalej Šarišskej stolici, dnes ide o okres Svidník. Narodil sa do roľníckej rodiny a bol najstarším synom Anny Bosákovej, rod. Tokárskej a Michala Bosáka.

Do školy chodil v Radome, no nikdy jej nevenoval veľa času. Jeho vzdelanie trvalo len štyri zimy. V lete pomáhal rodičom a ťažko pracoval na poli. Štúdium mu dalo len úplne základy, naučil sa čítať, písať a počítať.

Žralok, ktorý plával v biznise aj vysokej politike. Jaroslav Haščák, jeden z najbohatších ľudí sveta

V roku 1886 nastal v živote roľníckeho chlapca zlom. Túžil nájsť svoje šťastie. Hľadal spôsob, ako zarobiť viac. Ako to v tej dobe bývalo, mnohí ľudia odchádzali za novým životom do USA. Výnimkou nakoniec nebol ani Michal.

Vo svojich 16 rokoch sa chudobný ako kostolná myš vybral za veľkú mláku. Po rokoch sa vrátil s noblesou a plným kontom peňazí. Pri odchode mu strýko dal jednodolárovku a otec sa s ním lúčil so slovami: „Nikdy sa neopi, syn môj, staršiemu úctu daj a Boha sa drž,“ opisuje profesor Martin Bosák v knihe Michal Bosák – americký bankár zo Šariša.

Triedením uhlia k vlastnému biznisu

Plavba loďou do USA trvala až tri týždne. Na začiatok sa usadil v americkej Pensylvánii, kde preberal a triedil uhlie. Časom presedlal na baníka, úradníka či zmenára pri výstavbe novej železnice.

Písal sa rok 1890 a presťahoval sa do Freelandu. Tam pracoval u obchodníka menom Michal Zemanyh. Náplňou jeho práce bolo rozvážanie piva. Počas toho sa stretával s mnohými prisťahovalcami, ktorí pochádzali zo Slovenska. Medzi nimi spoznal aj Slovenku Zuzanu Hudákovú. Zaľúbili sa a po roku už kráčali k oltáru.

Bosák sa nikdy nevzdával a svojou vytrvalosťou to dotiahol ďaleko. V roku 1893 nastal vzácny okamih – rozhodol sa pre svoj prvý biznis. Aj keď nemal úspor na rozdávanie, pustil sa do podnikania. Odkúpil malú krčmu v Olyphante. Práve ona sa stala centrom stretávania sa Slovákov.

Michal však pri podnikaní pocítil, že mu chýba školské vzdelanie. Preto sa začal oveľa viac vzdelávať a pravidelne si zlepšoval anglický jazyk. Podľa informácií z webového portálu Bosak.sk ho slovenskí prisťahovalci volali Majk.

Svojou inteligenciou a šikovnosťou si u nich získal obrovský fanklub. Mnohí si k nemu chodili po rady, ktoré sa týkali predovšetkým finančných transakcií.

V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

Od liehovín k vlastnej banke

Časom , keď sa viac a viac dostával k peniazom, sa z krčmy stal dokonca veľkoobchod s liehovinovými nápojmi. Aby toho nebolo málo, otvoril si súkromnú banku a agentúru lodných spoločností. Banka niesla jeho meno – MICHAL BOSAK PRIVATE BANK.

Bosák si žil svoj americký sen. V bankovnícke sa mu výborne darilo a veľmi rýchlo si vedel získať klientov. Koncom roka 1902 sa stávalo jeho meno populárnym. Ľudia ho uznávali a fandili mu.

Vo svojich 33 rokoch pomáhal pri organizovaní CITIZENS BANK. Takisto stál pri zrode FIRST NATIONAL BANK v Olyphante, kde sa napokon stal členom predstavenstva a neskôr dokonca prezidentom.

Podpis na dolároch a banka s jeho priezviskom 

25. júna 1907 sa dočkal obrovského úspechu. First National Bank v tom čase vydávala doláre. Keďže bol v pozícii jej prezidenta, jeho podpis sa dostal na 5, 10 a 20 dolárové bankovky.

dolárovka
zdroj: Facebook/Michal Bosák

Bosák mal v hlave ďalší cieľ, preto sa s rodinou museli presťahovať do Scrantonu. Tam si otvoril opäť súkromnú banku a tiež cestovnú agentúru. Odvaha mu zďaleka nechýbala, a preto vo Wilkes-Barre otvoril brány štátnej banky, ktorá sa nazývala Slavonic Deposit Bank.

Vo svojich 46 rokoch založil banku pod svojím priezviskom. Do Bosak State Bank prišiel so 100-tisícovým kapitálom. Michal nezastavoval, napredoval, rozvíjal sa a jeho meno vystupovalo aj v Miners Savigs Bank v Olyphante, ale i v Pittsburghu v American State Bank.

Bosák bol známy v Prvej slovenskej katolíckej jednote, kde rezonoval ako predseda finančnej komisie. Bol hlavou milióndolárovej zbierky za samostatnosť Slovenska, ktorá sa konala počas 1. svetovej vojny.

Okrem toho bol spojencom medzi Slovákmi a Američanmi. Na pittsburghských rokovaniach nesmel chýbať a na samotnej dohode nájdeš aj jeho podpis.

Bosák mal srdce na pravom mieste a bol neskutočným dobrákom. Pre budúcich amerických Slovákov dal vybudovať školu v Danville. Založená bola v roku 1927 a nazývala sa Slovenská katolícka Matica školská.

Špekuláciami príde o svoje peniaze až 70 % investorov. Na akciách sa zarába inak

Zakladateľ Americko-slovenskej banky v Bratislave

V roku 1920 navštívil Slovensko. Cestou do svojej rodnej krajiny sa zastavil v Taliansku. Privítal ho samotný Svätý otec, ktorému Bosák priniesol poriadne štedrý dar od Prvej slovenskej katolíckej jednoty a 500 dolárov, ktoré boli v zlate.

Hneď po príchode na Slovensko založil v Bratislave Americko-slovenskú banku. Po celej krajine vytvoril 12 pobočiek a v Prešove jej vytvoril obdivuhodné sídlo, ktoré je doposiaľ známe ako Bosáková banka. V tomto meste dal dokonca opraviť rímsko-katolícky kostol. O päť rokov neskôr dal v Okrúhlom vybudovať školu.

Finančný krach zapísaný v dejinách ľudstva 

Jeho podniky boli na výslní a ich hodnota sa odhadovala na 15 miliónov dolárov. Avšak nič netrvá večne, ani úspech, ani bohatstvo.

Všeobecná hospodárska kríza v rokoch 1929-1932 spôsobila v Amerike bankový krach. Išlo o najväčší finančný krach v dejinách ľudstva. Banka, ktorá niesla jeho priezvisko, sa musela zatvoriť. Krach a nepriatelia ho dostali pred súd, odišiel však ako nevinný.

Posledným činom, ktorý vykonal pre verejnosť, bola účasť na audiencii prezidenta USA, Franklina D. Roosevelta. Pár dní potom Michal Bosák ako 67-ročný zomrel v Scrantone.

Aj po smrti ostal v očiach mnohých ľudí ako inšpiratívna, cieľavedomá a úspešná osobnosť. V USA bol v roku 1976 zaradený medzi 14 najvýznamnejších Slovákov, ktorých poznajú americké dejiny.

V roku 2001 svetlo sveta uzrela kniha od Martina Bosáka a Rudolfa Bosáka. Nazýva sa Michal Bosák – americký bankár zo Šariša, a zachytáva jeho životnú cestu.

Zdroje: bosak.sk, literarny-tyzdennik.sk, phf.euba.sk, uszz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech