Michal Ivaška – muž, vďaka ktorému už písomky nikdy nebudú rovnaké

  • Spomínaš si na tie časy, keď si si od spolužiaka za tebou pýtal čistý papier na písomku?
ivaska2
  • Spomínaš si na tie časy, keď si si od spolužiaka za tebou pýtal čistý papier na písomku?

Mnohí z nás už majú tieto stredoškolské časy za sebou. Napriek tomu ťa určite neprekvapí tvrdenie, že na školách momentálne dosť fičia smartfóny a tablety. Miesto toho, aby sme proti týmto vychytávkam bojovali, snažíme sa ich čoraz viac zapojiť do procesu vyučovania. A jedna vynikajúca iniciatíva prišla práve od učiteľa Michala Ivašku.

Pisomka.sk je bezplatný webový portál pre učiteľov na vytváranie, používanie a zdieľanie elektronických písomiek, ale aj testov, domácich úloh atď. Žiaci riešia tieto písomky pomocou tabletov, počítačov, prípadne mobilných telefónov. Jedným zo základných princípov portálu je jednoduchosť, učiteľ sa zaregistruje (je možné aj cez Facebook) a okamžite môže začať vytvárať písomku (prípadne si stiahnuť už hotovú zdieľanú písomku a dať ju žiakom, prípadne predtým upraviť). Pri vytváraní zadá iba otázku a 4 možnosti (prípadne obrázok), nemusí nič nastavovať, nič ho nezdržuje.

12363085_1523696167945586_6615683825166756357_o

foto: FB/pisomka.sk

 

„Pisomka.sk som vytvoril ako učiteľ na gymnáziu, ktorému sa zdalo, že opraviť niektoré písomky trvá veľmi dlho, ale pomocou počítača by to mohlo byť oveľa jednoduchšie,“ hovorí Michal.

Prvé, čo ti určite napadlo je, že musí existovať tak tisíc spôsobov, ako sa dá tento systém oklamať. Sklamem ťa.

Žiak môže odpovede preskočiť, ale po zadaní odpovede napríklad nemôže už odpoveď zmeniť bez zásahu učiteľa (učiteľ však môže vymazať odpoveď žiaka, aby mohol túto odpoveď upraviť). Tým, že žiak nevidí správne odpovede, tak nemôže po skončení písomky poradiť ostatným, ktorí ešte neskončili. No a učiteľovi sa zobrazí upozornenie aj v prípade, ak si žiak napríklad otvorí iné okno prehliadača a snaží sa vyhľadať nejaké informácie na internete.

ivaska1

foto: archív M.I.

 

„U študentov to malo väčšinou veľmi pozitívny ohlas, pretože sa im páčila moderná forma a tiež to, že okamžite vedeli známku a nemuseli čakať, kým to opravím. Potom som sa rozhodol sprístupniť to pre ostatných učiteľov, čo vyžadovalo niekoľko mesiacov programovania,“ dodal Michal

Na Slovensku má portál zaregistrovaných viac ako 1 000 učiteľov a stále pribúdajú noví (aktuálny počet je na titulnej stránke), na českej jazykovej verzii (www.episemka.cz) je to aktuálne niečo viac ako 150 učiteľov. V databáze sa nachádza niekoľko desiatok zdieľaných písomiek, ktoré môže použiť každý učiteľ a tiež stále pribúdajú nové.

 

zdroj titulnej fotografie: archív M.I.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá