Microsoft predbieha konkurenciu. Experimentuje s podmorskými dátovými centrami

  • Iniciatívy technologických gigantov sveta sa za posledné roky rozrástli do mnohých oblastí. Snažia sa poskytnúť internet zadarmo, vyvíjajú ekologické riešenia výroby energie, ale neprestávajú zdokonaľovať aj technológie svojich core biznisov.
Tím projektu – Project Natick
  • Iniciatívy technologických gigantov sveta sa za posledné roky rozrástli do mnohých oblastí. Snažia sa poskytnúť internet zadarmo, vyvíjajú ekologické riešenia výroby energie, ale neprestávajú zdokonaľovať aj technológie svojich core biznisov.

Prehrievanie počítačov a potreba ich chladenia nie je žiadnou novinkou. Stačí, ak si spomenieš, ako sa prehrieva notebook, keď mu dáš poriadne zabrať. Teraz si predstav, že počítače v dátových centrách pracujú s dátami miliónov používateľov z celého sveta. Chladenie tak veľkých priestorov, ako sú dátové centrá najväčších firiem sveta však nie je lacná záležitosť a preto ich sťahujú do chladnejších krajín sveta.

01underwater-web2-superJumbo

foto: newyorktimes.com

 

Microsoft však prichádza s novým riešením. Odhalil Project Natick, ktorý skúma možnosti umiestnenia dátových centier na dne mora. Takéto riešenie by bolo lacnejšie, ale aj ekologickejšie. Spoločnosť sa začala nápadom zaoberať v roku 2013, keď zamestnanci predstavili vedeniu plány svojho nápadu umiestniť výpočetné jednotky a úložiská spoločnosti hlboko pod morskú hladinu.

Na prvom prototype začali pracovať v roku 2014 a v Auguste minulého roku pustili do mora pri kalifornskom pobreží prvú „dátovú ponorku“. Jednotka fungovala bezchybne a nad očakávania po dobu 105 dní. Inžinieri boli nadšení.

Krst prvej dátovej ponorky

foto: Microsoft – pokrstenie prvej dátovej ponorky „Leona Philpot“

 

„Keď som o nápade počul poprvé, pomyslel som si presne to, čo asi každý: Voda a elektrina… Určite to je dobrý nápad?“, spomína v rozhovore pre New York Times Ben Cutler počítačový inžinier Microsoftu, ktorý sám na projekte pracoval a dodáva „Keď som sa nad tým ale začal hlbšie zamýšľať, zrazu to začalo dávať zmysel.“

 

Umiestnenie dátových centier na dno mora má okrem pasívneho chladenia studenou vodou naokolo aj viacero výhod. Až polovica obyvateľstva zeme žije menej ako 200 km od oceánov, morské dno tým pádom poskytuje aj logistické výhody.

Microsoft tvrdí, že by v prípade masovej výroby serverových jednotiek dokázal dátové centrum, ktoré na povrchu buduje 2 roky, vybudovať pod morom za 9 mesiacov. Vývojári plánujú dokonca ďaleko do budúcnosti a predpokladajú, že podmorské dátové centrá budú raz sebestačné. Potrebnú elektrickú energiu si vygenerujú vodnými turbínami.

Dátové centrum Asure (Microsoft) v Quincy

foto: Microsoft

 

Jedna z najväčších výziev, aké projekt čakajú je vytvoriť dátové centrá, ktoré dokážu fungovať dlhé roky bez zásahu človeka. Dnešné centrá sú ľahko prístupné a v prípade chyby serverov nemajú inžinieri problém poruchu napraviť, alebo kompletne vymeniť server. Pod morom to však možné nebude a ako cieľ si Microsoft stanovil navrhnúť a zostrojiť jednotky, ktoré by dokázali operovať až desať rokov bez zásahu a poruchy – pochopiteľne obrovská výzva, ale ak sa chceme hýbať vpred, ľudstvo a spoločnosti, ktoré majú prostriedky musia riešiť práve podobné problémy.

Prvý prototyp, ktorý pustili na dno obsahoval jediný set serverov, bol napustený dusíkom a monitorovaný vyše 100 rôznymi senzormi, ktoré monitorovali vnútro kapsuly ale aj okolie. Inžinieri nezabúdali ani na vplyv serverov na okolité prostredie ale výsledky boli pozitívne. Hluk, ktorý generovali servery bol minimálny a teplo sa strácalo už pár centimetrov od kapsuly. 

 

Najbližším cieľom Microsoftu je vybudovať dátovú ponorku 3x väčšiu ako bol prvý prototyp a otestovať ju do jedného roka. Podľa vyjadrenia spoločnosti bude hrať táto technológia veľkú rolu v ukladaní a spracovávaní dát, keďže dopyt po podobných službách stále narastá a Moorov zákon (predpoklad, že výpočetná kapacita počítačov sa každé približne dva roky zdvojnásobí) sa spomaľuje, čiže systémy budú starnúť pomalšie a nebude treba tak často ich meniť, aby stíhali so svetom.

Podmorská dátová ponorka Microsoftu

foto: newyorktimes.com

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: Microsoft

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá