Milan Fiľo je jeden z najbohatších ľudí Slovenska. Filantrop, na ktorého útočil aj Matovič za jeho praktiky

  • Patrí medzi najbohatších ľudí Slovenska a Českej republiky, jeho majetok sa odhaduje na približne 600 miliónov eur
  • Sponzoruje u nás vzdelanie, kultúru, šport i zdravotníctvo. Taktiež je známy ako ochranca životného prostredia a filantrop, ktorý pomáha aj vo vzdialených, zaostalých končinách sveta
  • Mnohí ho však vykresľujú ako „mecenáša“ a priateľa politikov, ktorí mu pomohli k diskutabilnej veľkej privatizácii ružomberských papierní
  • Mal odovzdať 15 % akcií zamestnancom. To sa ale nikdy nestalo. Pred súdmi ho údajne na podnet Jankovskej a Kočnera kryli samotní sudcovia
Milan Fiľo a Robert Fico
TASR/ Branislav Račko
  • Patrí medzi najbohatších ľudí Slovenska a Českej republiky, jeho majetok sa odhaduje na približne 600 miliónov eur
  • Sponzoruje u nás vzdelanie, kultúru, šport i zdravotníctvo. Taktiež je známy ako ochranca životného prostredia a filantrop, ktorý pomáha aj vo vzdialených, zaostalých končinách sveta
  • Mnohí ho však vykresľujú ako „mecenáša“ a priateľa politikov, ktorí mu pomohli k diskutabilnej veľkej privatizácii ružomberských papierní
  • Mal odovzdať 15 % akcií zamestnancom. To sa ale nikdy nestalo. Pred súdmi ho údajne na podnet Jankovskej a Kočnera kryli samotní sudcovia

Aj keď sa podľa posledného rebríčka najbohatších Slovákov trochu prepadol a jeho majetok sa zmenšil o desiatky miliónov eur, stále s prehľadom patrí medzi 10 najbohatších ľudí našej krajiny. Vďaka získanému českému občianstvu môžeme povedať, že reč bude o jednom z najbohatších ľudí Slovenska i Českej republiky zároveň.

Milan Fiľo je rozhodne zaujímavou a kvôli neochote robiť rozhovory tak trochu aj záhadnou postavou. Nie je problém nájsť články, ktoré ho vykresľujú pomaly ako idylického samaritána, ktorému nie je cudzia žiadna pomoc – pomáha doma na Liptove i vo vzdialenej Afrike, podporuje kultúru i šport, ochraňuje životné prostredie. Založil nadáciu, ktorá pomáha rodinám zamestnancov, ktorí sa ocitli v neľahkej situácii.

Zároveň však nie je problém nájsť články, ktoré ho vykresľujú ako priateľa a mecenáša politikov, s ktorých pomocou sa za diskutabilných okolností pred 25 rokmi zmocnil ružomberských papierní – svojho doposiaľ azda najväčšieho triumfu, ktorý ho katapultoval medzi najbohatších. Kto je Milan Fiľo a v čom všetkom dnes ešte podniká?

zdroj: TASR/ Branislav Račko. Prezident spoločnosti ECO-INVEST Milan Fiľo pred slávnostným poklepaním základného kameňa rozšírenia výroby a výstavby nového distribučného a logistického centra spoločnosti Harmanec – Kuvert v jeho rodnom Brezne.

Veľký filantrop a zisk titulov, ktoré niektorým profesorom prekážajú

Jeden z najbohatších Slovákov sa narodil v roku 1967 v Brezne (stredné Slovensko). Študoval na gymnáziu v Banskej Štiavnici. Vysokoškolské štúdium sa následne rozhodol absolvovať na Technickej univerzite na východnom Slovensku v Košiciach, kde navštevoval katedru ekonomiky a riadenia strojárskej výroby.

Z tejto univerzity má titul PhD. a po štúdiu v nej istý čas pracoval ako asistent. Tituly a ocenenia z vysokých škôl ho však nemíňajú ani v 21. storočí. Čestný doktorát Doctor honoris causa mu za zvláštne zásluhy, za filantropiu a boj proti pohlavným chorobám v rozvojových krajinách udelila Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

O filantropickej činnosti tohto slovenského milionára sa môžeš ľahko dočítať aj na webe jeho spoločnosti, kde je tomu venovaná celá stránka: „Milan Fiľo významne prispieva na sirotince v Afrike a Ázii, a tiež na nemocnice pre chudobných a nakazených vírusom HIV, ktoré v rozvojových krajinách zakladá Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.“

zdroj: Ecoinvestment.sk/spolocenska-zodpovednost/filantropia

Ďalšie ocenenia a titul získal aj na Katolíckej univerzite v Ružomberku – teda v meste, ktoré je s jeho podnikaním azda najviac spájané. „Pán Fiľo dlhodobo podporuje aktivity mesta Ružomberok, Katolíckej univerzity a celého regiónu Liptova,“ hájil udelenie čestného titulu M. Fiľovi pred novinármi prorektor univerzity František Trstenský. Nie všetci profesori však s udeľovaním titulov pre veľkopodnikateľa, ktorý je spájaný aj s politikou či s diskutabilnou privatizáciou (k tomu sa ešte dostaneme), súhlasili.

Jedným z najhlasnejších odporcov sa stal cirkevný analytik a profesor katedry žurnalistiky v Ružomberku Imrich Gazda, ktorého podporili aj ďalší kolegovia z katedry. „Nemohol som uveriť vlastným očiam… Nevadilo by mi, keby rektor Jarab povedal „ďakujem“ odkrytím nejakej ligotavej tabule… Ale udeliť čestný doktorát, ktorý renomované univerzity prisudzujú len celospoločensky rešpektovaným osobnostiam, ktoré sa vyznačujú vysokými intelektuálnymi, akademickými a v neposlednom rade aj ľudskými a morálnymi kvalitami, je krok absolútne vedľa.

Osobne som presvedčený, že Milan Fiľo, privatizér a veľkopodnikateľ s – jemne povedané – rozporuplnou povesťou, tieto kritériá nespĺňa. Každému, kto sa pozrie na zoznam doteraz ocenených osobností, akými sú napríklad Ladislav Hanus, Anton Neuwirth, Michael Novak či viacerí kardináli, bude jasné, že Fiľo medzi nich jednoducho nepatrí,“ napísal Gazda otvorene do ružomberských novín RKMagazín. Jeho názor následne prezentovali aj celoslovenské, veľké médiá. Udeleniu ďalšieho čestného titulu pre Milana Fiľa to už ale nezabránilo.

zdroj: TASR/ Miroslava Siváková. Na snímke slovenský podnikateľ Milan Fiľo si prebral čestný doktorát za prínos v oblasti filantropie na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Vysoké štátne vyznamenanie za podporu umenia, kultúry, vzdelávania a zdravotníctva získal pred vyše dvomi rokmi aj od českého prezidenta Miloša Zemana. „Spoločnosť M. Fiľa podporuje verejne prospešné projekty na Slovensku, v Českej republike ale aj v Bosne a Hercegovine a v ďalších krajinách, kde pôsobí,“ písali novinári Sme MyLiptov k tomuto vyznamenaniu.

Životný obchod, okolo ktorého sa stále vedú špekulácie a pochyby

V prvej polovici 90. rokoch si dnešný milionár vyskúšal zopár vedúcich postavení v jednotlivých firmách. Pôsobil ako obchodný riaditeľ v spoločnosti ECOLEDER, generálny riaditeľ v ORE TRADE či predseda predstavenstva v FK Invest. Podnikanie mu teda nebolo cudzie. Šlo o firmy, ktoré sa podľa Finstatu venovali veľkoobchodu, maloobchodu či napríklad „poradenskej, konzultačnej, servisnej činnosti v oblasti strojárstva a hútnictva“. Niektoré z týchto firiem sú už dnes v likvidácii.

No osudnou, v ktorej figuruje dodnes, a s ktorou hneď v úvode spravil životný obchod, sa mu stala spoločnosť ECO-INVEST, dnes už známa ako ECO-INVESTMENT. „Je to súkromná investičná a holdingová spoločnosť. Bola založená v roku 1996 a má za sebou viac ako 20 rokov úspešného pôsobenia na trhu. Investuje prevažne na Slovensku a v Českej republike,“ dočítame sa o spoločnosti na jej stránke.

zdroj: Ecoinvestment.sk

Hneď v prvom roku jej založenia spravil Milan Fiľo, ako to médiá vrátane Trendu viackrát opísali, svoj „životný obchod“. Nemal ani 30 rokov, keď sa sa mu na druhej strane Nízkych Tatier od jeho rodného Brezna, podarilo v Ružomberku získať miestne papierne. Novozaložená ECO-INVEST tu v 1996 sprivatizovala Severoslovenské celulózky a papierne (skrátene SCP), Milanovi Fiľovi sa v nich podarilo získať 67 % akcií.

Táto privatizácia dodnes vyvoláva otázky a niektorí sa snažia odkryť jej politické pozadie, ktoré podľa nich má – napríklad Fiľove vzťahy s Mečiarom alebo že jeho biznis-partneri pôsobili v HZDS. Pochyby okolo zisku papierní ešte viac rozvíril fakt, že o ne mala záujem aj rakúska spoločnosť a ponúkala za ne niekoľkonásobne vyššiu sumu, než za akú ich napokon získal Fiľo. „Vláda Vladimíra Mečiara vtedy ignorovala podstatne výhodnejšiu rakúsku ponuku,“ nezabúdajú na tento prípad médiá ani po rokoch.

Ako sa ukázalo, nízku sumu, za ktorú dnešný slovenský milionár papierne vtedy získal, mala kompenzovať zásadná podmienka v privatizačnej zmluve – odovzdať neskôr 15 % akcií z nadobudnutého majetku zamestnancom. Toto sa ale reálne nikdy nestalo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Juraj Bednarik (@juraj_bednarik)

Bývalí zamestnanci SCP Ružomberok žiadajú po rokoch od podnikateľa Milana Fiľa vydanie zamestnaneckých akcií, prípadne náhradu škody za porušenie povinnosti vydať zamestnanecké akcie podľa privatizačnej zmluvy,“ pokračovalo naťahovanie sa o spomínaných 15 % aj po 20 rokoch. Dokonca sa objavili správy, že Milan Fiľo nielenže nevydal sľúbené akcie, ale nútil zamestnancov, aby mu odpredali aj tie zvyšné, ktoré získali cez zamestnaneckú akciovku.

„Zamestnanci celulózky sa s nesplneným záväzkom nezmierili, založili si občianske združenie a ich dlhý boj o dosiahnutie spravodlivosti vyústil v roku 2016 do podania viacerých žalôb proti Milanovi Fiľovi… Podľa predbežných odhadov občianskeho združenia sa výška nárokov zamestnancov pohybuje rádovo v desiatkach miliónov eur,“ vysvetľovala hovorkyňa občianskeho združenia Veronika Bohušová. 

Na druhej strane, hovorkyňa ECO-INVEST Petra Greksová vtedy poukazovala na opakované rozhodnutia súdov (dnes po kauze Víchrica trochu spochybňované), ktoré dávali Fiľovi za pravdu, taktiež sa snažila poukázať na pochybnosť jednotlivých osôb, ktoré za žiadosťou o kompenzáciu stáli a nevynechala ani úspechy, ktoré sa M. Fiľovi s firmou v Ružomberku podarili, čím akoby zdôraznila, že je v tých správnych rukách: „Vybudoval z regionálneho závodu v priebehu rokov podnik európskeho významu, ktorý je lídrom vo svojom priemyselnom odvetví a zároveň významne podporuje zdravotníctvo, školstvo, šport, kultúrny a spoločenský život v Ružomberku a v celom regióne dolného Liptova.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MFK Ružomberok (@mfk_ruzomberok)

Pripomíname, že minuloročná policajná akcia s názvom Víchrica v našom súdnictve, ktorej výsledkom bolo aj obvinenie bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, vytiahla na povrch aj prípad Milana Fiľa a jeho neodovzdanie 15 % akcií zamestnancom. Polícia Jankovskú podozrieva z toho, že na popud Mariana Kočnera tlačila na sudcu, aby nároky zamestnancov voči Fiľovi pred rokmi zamietli. Sám Kočner v interných správach so sudcami, ktoré polícia zaistila, označoval M. Fiľa ako „Milanko“.

Fiľo na prelome storočí predal svoju majoritnú časť ružomberských papierní zahraničným investorom za niekoľko miliárd korún. Ponechal si ale 49 % podniku, zvyšných 51 % dnes vlastní medzinárodná spoločnosť Mondi (predtým Neusiedler).

Mondi SCP, tak sa zmenil aj oficiálny názov papierní, ktoré v Ružomberku aj dnes zamestnávajú vyše 1 500 osôb a stále sú jednou z kľúčových podnikateľských aktivít a zdrojom hlavných ziskov slovenského milionára. „M. Fiľovi treba uznať, že na rozdiel od mnohých iných privatizérov z rovnakej éry získaný podnik nerozkradol a nezavrel,“ písal týždenník Trend.

zdroj: Finstat.sk

 

Politické pozadie: Spájaný s Mečiarom aj Ficom

K téme diskutabilnej privatizácie papierní sa napríklad pred rokmi vyjadril aj súčasný premiér Slovenska Igor Matovič: „Tento podiel vo fabrike dáme akože zamestnancom, lebo si to zaslúžia viac ako nejaký investor. Firmu však následne umelo udržíme v stratách. Na Vianoce zamestnancom nedáme 13. a 14. plat a povieme, že nie sú peniaze, nech predajú svoje akcie SCP. Za jednu im dáme tritisíc korún (asi sto eur) a ešte budú radi,“ vyjadril sa Matovič k údajnému núteniu zamestnancov, aby dali Fiľovi aj zvyšné akcie papierní.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je bezplatne dostupný po prihlásení
Čítaj dnes Startitup PREMIUM úplne zadarmo
Zdroje: archív Startitup, ECO-INVESTMENT, Aktuality, SME, Forbes, Trend, Pravda, RK Magazín

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech