Mileniáli nešetria peniaze a všetko rozhádžu. Najdesivejšia je miera ich zadĺženia

  • Veľa mladých ľudí zarába popri škole, ale peniaze hneď po výplate doslova hádže do vzduchu za nepodstatné veci
  • 84 percent opýtaných si zase požičiava viac peňazí, než skutočne potrebuje
  • Blogeri a odborník na finančný plán uviedli niekoľko tipov, ako šetriť peniaze aj v mladosti bez toho, aby si žil len zo vzduchu
peniaze
Unsplash/Elevate/Micheile Henderson
  • Veľa mladých ľudí zarába popri škole, ale peniaze hneď po výplate doslova hádže do vzduchu za nepodstatné veci
  • 84 percent opýtaných si zase požičiava viac peňazí, než skutočne potrebuje
  • Blogeri a odborník na finančný plán uviedli niekoľko tipov, ako šetriť peniaze aj v mladosti bez toho, aby si žil len zo vzduchu

Míňanie peňazí je vždy jednoduchšie, než ich šetrenie. Keď sa ale spätne zamyslíš nad tým, koľko peňazí si v priebehu života minul, možno ťa zamrzí, že si ich neušetril. Blogerka pre osobné financie z Dallasu Nadia Malik priznala, že pracovala už popri strednej škole. Zo zarobených peňazí si ale nič neodkladala. Dnes to ľutuje.

Jednoduchšia cesta je obvykle tá drahšia

Život mladých ľudí je pomerne nákladný. Napriek tomu, že nemajú rodinu, míňajú peniaze na veci, ktoré chcú. Faktom ale je, že mnohokrát podobné veci nepotrebujú, jednoducho si ich kupujú z rozmaru. Zamysli sa nad tým, koľkokrát si radšej zbehol do fastfoodu na rohu a za jednu večeru zaplatil osem eur. V supermarkete by si si za osem eur vedel nakúpiť ingrediencie na viacero jedál. Samozrejme, výhodou je, že doma nemusíš variť a upratovať kuchyňu. To ale neznamená, že svojej peňaženke pomáhaš.

Keď sa k tomuto pridruží večerná návšteva mesta a pár drinkov, peňaženka skutočne zíva prázdnotou. Podobnú situáciu zažila aj Nadia, ktorá má dnes 36 rokov. Tento problém sa týka mnohých mileniálov, ktorí to priznali v prieskume College Finance.

zdroj: unsplash

Mladí financiám nerozumejú 

Okrem bezhlavého míňania peňazí majú mladí ľudia aj iné finančné problémy. Ako ukazuje prieskum, z viac ako 1 000 respondentov až 90 percent uviedlo, že nevie, ako funguje študentská pôžička. 84 percent opýtaných si zase požičiava viac peňazí, než skutočne potrebuje.

Nielen mladých ľudí momentálne sužujú dopady pandémie, o čom svedčí štúdia spoločnosti MetLife. Podľa tejto štúdie obzvlášť mileniáli zápasia s finančnými problémami. Práve teraz je preto najlepší čas na vzdelávanie sa v oblasti financií či šetrenia.

Zdieľaj, plať hotovosťou a zapisuj 

Jedným z krokov, ako môžeš vyštartovať po ceste finančnej stability, je pomáhať ostatným. „Zdieľaj múdrosť, ktorú si sa naučil a tiež chyby, na ktorých si sa poučil,“ radí Chris Kampitsis, certifikovaný finančný plánovač z Barnum Financial Group v New Yorku.

Ďalším krokom je začať brať financie seriózne. Zamysli sa, koľko peňazí mesačne míňaš a na aké veci. The Balance radí, aby si nabudúce nechal platobnú kartu doma. Keď budeš platiť v hotovosti, získaš lepší prehľad o tom, koľko peňazí ti ešte zostáva do konca mesiaca.

Ak patríš medzi nie príliš disciplinovaných ľudí, dobrou voľbou je urobiť si finančný plán. Na začiatku každého mesiaca si zhruba napíšeš, aké veci nevyhnutne potrebuješ a aké len chceš. Tento postup kvituje aj Bank of America, pretože je prehľadný a vyhneš sa kúpe vecí, ktoré sú skutočne nepotrebné.

Mladým sa o bytoch ani nesníva

Práve vďaka finančnému plánu si postupne našetríš dostatok peňazí napríklad na byt. „Mama hotel“ je síce fajn a u mladých Slovákov aj veľmi preferovaná záležitosť, ale pravdepodobne si takto nepredstavuješ celý svoj život. „Mladí ľudia bývajúci vo vlastnom byte či dome zďaleka najviac uvádzajú, že si pravidelne sporia peniaze,“ pre denník Pravda povedal Jaroslava Palendalová, generálna riaditeľka spoločnosti Kruk.

Dôležité je uvedomiť si, čo taký byt stojí. Ak sa spoliehaš na to, že peniaze ušetríš po vysokej škole, prípade po nájdení stabilnej práce, robíš chybu. Sporenie takého veľkého množstva peňazí, aké budeš potrebovať pri kúpe či prenájme bytu alebo domu, je maratónom, nie šprintom. Najlepšie urobíš, ak začneš už dnes. 

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Odlož si peniaze bokom na zábavu 

Pri šetrení by si nemal zabúdať ani na sebavzdelávanie. Bloger Denis Trufin na svojom blogu pripomenul, aké dôležité je na sebe neustále pracovať. „Pochopte, čo chcete a ako sa tam dostanete,“ píše Denis. Podľa Denisa je sporenie návykové a keď uvidíš, že sporiace konto puká vo švíkoch, nebudeš chcieť prestať.

V neposlednom rade sa neustále drž svojho cieľa, a síce ušetriť peniaze do budúcnosti. Ten niektorí mileniáli porušujú v momente, ako sa rozhodnú ísť na párty či drink. Nadia Malik odporúča, aby si si mesačne odložil niekoľko „párty peňazí“ bokom. Ak ich minieš, príliš to nerozkolíše tvoj rozpočet a ak ich neminieš, získal si bonus od seba pre seba. 

Možností, ako sa naučiť narábať s financiami je mnoho. Najdôležitejším krokom je začať v mladosti. V tomto prípade sa potvrdzuje príslovie – čo v mladosti ušetríš, v starobe akoby si našiel. 

Zdroje: CNBC, Speaking of Cents, College Finance, MetLife, The Balance, Bank of America, Trufinancial

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá