Miliarda ľudí na svete trpí nejakou duševnou chorobou. Toto sú slovenské influencerské profily, ktoré sa to snažia napraviť

  • Vedel si, že takmer jedna miliarda ľudí na svete trpí duševnou chorobou?
  • Prinášame ti slovenské profily na Istagrame, ktoré šíria osvetu o duševnom zdraví
  • Vedel si, že takmer jedna miliarda ľudí na svete trpí duševnou chorobou?
  • Prinášame ti slovenské profily na Istagrame, ktoré šíria osvetu o duševnom zdraví

Tieto slovenské instagramové profily si určite zaslúžia tvoju pozornosť. Venujú sa duševnému zdraviu a majú potenciál pomôcť ti vtedy, keď to budeš potrebovať najviac. 

Duše naše

Profil na Instagrame nájdeš len od marca 2020, i keď sa s touto myšlienkou zakladateľky pohrávali už od augusta 2019. Pôvodne sa mal tento profil venovať poradenstvu v oblasti vzťahov a kariéry.

„Starostlivosť o seba je jedným z našich základných pilierov, pretože veľa z našich interakcií s okolím vychádza zo vzťahu, ktorý máme k sebe ako jedinec,“ hovorí jedna z jeho zakladateliek. Práve zo vzťahu k sebe tento profil vychádza.

Profil vznikol v 1. vlne COVID-19, kedy sme zostali doma, a bolo jasné, že sa ľudia nachádzajú v nových situáciách, kedy potrebujú pomoc a podporu. Zakladateľky profilu tak začali prinášať rôzne témy z oblasti duševného zdravia a pomáhať ľudom.

Iniciátorky profilu Duše naše ponúkajú priestor každému. Je to veľmi atypické, ale je to pre všetkých. Každý, kto cíti, že potrebuje uľaviť duši. Kto sa chce cítiť lepšie alebo sa udržiavať  v dobrej duševnej kondícii. Tí, ktorí potrebujú sprevádzať, pomôcť, hľadať odpovede a nabrať motiváciu,ozrejmuje zakladateľka.

Cynizmus, nespokojnosť či zhoršené zdravie. Toto je 10 znakov, že bojuješ s vyhorením

Cieľom profilu je šíriť myšlienku, že chodiť na terapiu je prejavom odvahy starostlivosti o seba. Nájdeš tu rôzne informácie, novinky i zaujímavosti zo sveta psychológie. Taktiež si pravidelne môžeš pozrieť live stretnutia zaujímavých osobností, kde sa rozoberá problematika duševného zdravia.

Aj napriek tomu, že pre tak veľkú masu ľudí, aká je na Instagrame, neexistujú univerzálne rady, tento profil môže byť inšpiráciou k osobnostnému rastu pre každého. Poskytujeme rôzne pohľady, ale finálne riešenie alebo cestu k riešeniu každý hľadá sám, v ideálnom prípade s pomocou študovaného odborníka,“ hovorí jedna z iniciátoriek profilu.

Spomiluj

Za profilom stojí mladá psychologička a coachka Veronika, ktorá si pred pár mesiacmi prešla vyhorením. To bola jedna z pohnútok pre založenie profilu. 

„Prestala som to už vnímať ako niečo, za čo by som sa mala hanbiť. Ukázalo mi to, že kráčam týmto svetom sebadeštrukčným spôsobom, a mám s tým niečo robiť,“ hovorí Veronika.

Vďaka tomuto precitnutiu má teraz zakladateľka profilu vlastnú súkromnú psychologickú poradňu, ktorá ju napĺňa. K vytvoreniu profilu o duševnom zdraví ju viedla aj myšlienka vytvoriť médium, ktoré bude poskytovať relevantné informácie o duševnom zdraví vo forme online diskusií. Ako sama hovorí, prevencii sa stále venuje málo priestoru.

Na Spomiluj je vítaný každý, kto sa chce dozvedieť viac o holistike svojho bytia a zdravia. Podľa štatistiky mám vyše 90 % sledovateliek žien, a chcela by som sa viac priblížiť aj k mužom,“ ozrejmuje Veronika a dodáva, že vzhľadom na interakcie sú muži viac aktívni v diskusiách – na rozdiel od žien. 

Pointa profilu je zvýšiť povedomie o téme nášho zdravia ako takého, a na druhej strane búrať stigmu o duševnom zdraví. Aj keď je téma duševného zdravia oveľa viac diskutovaná, Veronika tvrdí, že ešte stále medzi nami prevláda silná stigma, ktorá nám môže brániť nielen vo vlastnom rozvoji, ale aj v rozvoji spoločnosti. 

KOMENTÁR: Mladí Slováci sú vyhorení. Chcú byť dokonalí a to ich dotlačí až k slzám

„Sociálne siete sú dobrým sluhom ale zlým pánom. Závisí len od nás, akými informáciami sa chceme “kŕmiť”. Preto si myslím, že si vieme z obsahu na Instagrame vytvoriť niečo, čo je pre nás relevantné, a dodáva nám energiu,“ hovorí Veronika.

Aj na tomto profile nájdeš rôzne live stretnutia a príspevky, ktoré ti pomôžu nielen v oblasti seba rozvoja, ale aj v pochopení psychológie ako takej.

IPčko

Profil na Instagrame, ktorý funguje aj ako poradňa pre mladých. IPčko je skupina mladých ľudí – psychológov, sociálnych pracovníkov a študentov, ktorí pomáhajú ľudom. Od roku 2012 sa tento tím zameriaval hlavne na mladých, avšak všetko sa zmenilo v apríli, po príchode vírusu COVID-19.

Ako psychológ a programový riaditeľ IPčka Marek Madro uviedol, od prvého potvrdeného prípadu na Slovensku na ich linkách pomoci vzrástol počet kontaktov až päťnásobne. Postupne začali prichádzať ľudia všetkých vekových kategórií, ktorí naozaj potrebovali pomoc.

„Doteraz mám v pamäti jednu pani, ktorá bola v seniorskom veku, cítila sa osamelo a neisto, potrebovala cítiť blízkosť, prekonala všetky technické prekážky a pripojila sa k nám na chat IPčko.sk. Uvedomili sme si, že ak chceme byť pre ľudí naozaj užitoční, musíme im ponúknuť viac, a to byť tu pre všetkých,“ hovorí Marek Madro.

Profil prináša informácie o tom, čo sa v IPčku deje, na čom aktuálne pracujú a čo plánujú. Nájdeš tu informácie o rôznych kampaniach, ale ako ozrejmil Marek Madro, využívajú ho aj ako komunikačný prostriedok v rámci ďalších projektov. Hlavným poslaním je šíriť myšlienku pomoci aj na tejto platforme.

„Pri mapovaní online prostredia sme zistili, že mnohokrát sú tie informácie nedostatočné, skreslené, a už vôbec nie sú pomáhajúce. My sa snažíme o to, aby to bolo inak. Keď vznikol Instagram, bolo pre nás úplne prirodzené, že aj my budeme jeho súčasťou,“ konštatuje. Profil IPčka vznikol 16. apríla 2014 s cieľom šíriť informácie o tom, že pomoc existuje.

Je paradoxom, že keď nás niečo bolí, ideme k lekárovi. Keď nás bolí duša a prežívame duševné ťažkosti, mnohí cítia pocit hanby ísť za odborníkom. Okrem toho, že sa IPčko snaží tento pocit hanby búrať, ponúka aj odborné poradenstvo online a anonymne.

Nevyhorení

Instagram sa stal ideálnym nástrojom na šírenie tém o duševnom zdraví aj pre Zuzanu a Luciu. Práve vydanie knihy Nevyhorení ukázalo, že ľudia sú hladní po skutočných príbehoch, ktoré rozprávajú o tom, čo ich trápi a čím žijú. Vtedy prišiel aj nápad založiť instagramový účet.

„Prostredníctvom tejto platformy sa na nás po vydaní knihy o vyhorení začalo obracať veľa ľudí s otázkami týkajúcimi sa prevencie o vyhorení,“ hovorí Zuzana, ktorá je jednou zo zakladateliek profilu.

Profil sa snaží zasiahnuť čo najširšiu skupinu ľudí. Zuzana však potvrdila, že ich sledujú a píšu im najmä ženy. To môže byť spôsobené aj tým, že medzi mužmi sú, vzhľadom na kultúru, v ktorej žijeme, tieto témy oveľa väčším tabu.

Zakladateľka profilu tiež tvrdí, že vplyvom pandémie koronavírusu sa o týchto témach síce začalo hovoriť viac, no väčšina debát o duševnom zdraví sa stále zameriava skôr na riešenie dôsledkov. „Podľa nášho názoru však chýba väčšia komunikácia prevencie a toho, čo pre seba môžeme robiť dnes, aby sme minimalizovali riziko výskytu problémov v budúcnosti,“ hovorí Zuzana.

Je teda potrebné hovoriť o tom, že pravidelnou starostlivosťou o svoje duševné zdravie sa dá predísť vyhoreniu a mnohým iným problémom. Odpovede na to, ako sa čo najlepšie postarať o svoju dušu, dáva Zuzana s Luciou nielen na ich profil, ale aj do diára duševného zdravia. 

Dlhodobým cieľom profilu Nevyhorení je šíriť povedomie o duševnom zdraví, a to nielen prostredníctvom sociálnych sietí, ale aj diskusií na Slovensku.

ZA SEBA sebaobrana 

O čosi iný, no predsa užitočný, je profil Slovenky Bianky, ktorá sa venuje sebaobrane. „Sociálne siete využívam hlavne na búranie stereotypov, povzbudenie a ukázanie toho, čo na hodinách robíme,“ hovorí. Chce tak ukázať, že hodina povzbudzujúcej sebaobrany je zábavná aj napriek náročnejším momentom, kedy sa rozprávajú o skúsenostiach a násilí ako takom.

Prostredníctvom Instagramu sa zakladateľka snaží osloviť najmä dievčatá a ženy – slobodné aj vydaté, bezdetné aj matky, keďže učí sebaobranu aj pre deti. Ako Bianka tvrdí, každá skupina má svoje vlastné potreby, a tak sa stále usiluje o to, aby pripravila obsah, s ktorým sa vedia všetci stotožniť.

Bianka taktiež ponúka rôzne série, ktoré majú ľuďom pomôcť orientovať sa v osobných hraniciach, ich schopnostiach a možnostiach. Nájdeš tu mnoho informácií aj o asertívnej komunikácii. „Jedným z mojich plánov je aj robenie live streamov so zaujímavými osobnosťami zo sveta sebaobrany,“ prezrádza.

Motiváciou pre založenie profilu bolo priblíženie sebaobrany širšiemu spektru ľudí, pretože je pomerne jednoduchá, a do života užitočná. Navyše, Bianka prezrádza, že povzbudzujúca sebaobrana okrem fyzických techník zahŕňa aj verbálnu komunikáciu, čo môže byť trochu nezvyčajné.

„Profil mám približne rok a pol a prešiel si mnohými zmenami – stále sa snažím sledovať, čo ľudia radi čítajú, čo ich o sebaobrane zaujíma, a o čom sa málo píše,“ hovorí Bianka. 

Možno sa to na prvý pohľad tak nezdá, no sebaobrana súvisí i s duševným zdravím. „Sebaobrana je veľmi dôležitá, pretože každý z nás sa stretol, alebo sa počas života môže stretnúť s násilím, šikanou, posmeškami alebo obťažovaním v nejakej forme. Ľudia si to však nechcú pripustiť. So sebaobranou je spojené aj násilie, a to je temná téma,“ dodáva na záver zakladateľka profilu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech