Miliardár, ktorý sa dobrovoľne pripravil o všetky svoje peniaze. Majetok rozdal a chce zomrieť chudobný

  • Chuck Feeney sa pokúšal celý život vykonávať všetky dobré skutky v tichosti
  • Aj napriek tomu, že rozdal skoro celý svoj majetok, pozornosť na seba neupútaval
Chuck Feeney
Instagram/businessuccesful
  • Chuck Feeney sa pokúšal celý život vykonávať všetky dobré skutky v tichosti
  • Aj napriek tomu, že rozdal skoro celý svoj majetok, pozornosť na seba neupútaval

Na účte mal obrovský obnos peňazí a inšpiroval Billa Gatesa aj Warrena Buffetta. Napriek tomu jeho meno pozná veľmi málo ľudí.

Tvrdí, že to najlepšie, čo môžeme s peniazmi spraviť, je rozdať ich tým, ktorí to potrebujú viac. Aj napriek tomu, že žil skromným životom a na charitu venoval niekoľko miliónov, nemal potrebu rozkričať to do sveta. Práve naopak. Väčšinu týchto skutkov sa snažil robiť v čo najväčšej tichosti.

Zoznám sa s Chuckom Feeneym. Miliardárom, ktorý sa rozhodol umrieť chudobným.

Ponúkal pohľadnice a sendviče

Charles Feeney, ktorý má aktuálne 89 rokov, sa narodil v Elizabeth v New Jersey. Jeho matka bola zdravotná sestra a otec poisťovák.

Ako dieťa chodil od dverí k dverám a predával vianočné pohľadnice. Na univerzite bol zas známy ako „sendvič“, nakoľko spolužiakom ponúkal boloňské sendviče.

S jedným zo spolužiakov, konkrétne s Robertom Millerom, v roku 1960 založili Duty Free Shoppers, ktoré určite vídaš na každom letisku.

Práve vznik tejto spoločnosti z oboch mužov urobil miliardárov. Feeney ale nadobudnuté peniaze za úspech nepovažoval, a chcel dosiahnuť niečo, čo by malo hlbší zmysel pre celú spoločnosť.

V roku 1982 teda založil nadáciu Atlantic Philanthropies. Hlavnou myšlienkou bola finančná pomoc krajinám po celom svete. Prebiehala však v anonymite.

Charles sa nechcel prezentovať tým, aký veľký obnos peňazí daruje iným, a preto často pod darované peniaze neuvádzal svoje meno.

Christopher G. Oechsli, prezident a výkonný riaditeľ Atlantiku v BBC, uviedol: „S ľuďmi sa chcel stretávať a rozprávať bez upútavania väčšej pozornosti a uznania.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Advogada e Empresária (@michelerosendovargas)

Koľko párov topánok skutočne potrebuješ?

V roku 1984 boli jeho akcie, ktoré boli v tom čase ocenené v stovkách miliónov dolárov, nenávratne prevedené do nadácie Atlantiku.

Kvôli tomu, že počas prvých 15 rokov darovania financií trval na anonymite, veľmi málo ľudí poznalo zdroj peňazí, ktoré sa k nim dostávali.

Ak sa aj našli takí, ktorí ich pôvod poznali, sľúbili že meno neprezradia. Christopher Oechsli v The Guardian uvádza, že Feeney si často kládol otázku spojenú s inými miliardármi: „Koľko jácht alebo párov topánok ľudia skutočne potrebujú? Na čo je to všetko nahromadené bohatstvo, keď pri pohľade na samého seba vidíte len neustále pribúdajúce potreby?“

Jeff Bezos dokraľoval. Najbohatším človekom na svete je oficiálne Elon Musk

Taktiež vraj často uvádzal, že sa len stačí vcítiť do života iných. Mnohí tvrdia, že príbehy o tom, že Feeney nevlastní auto a hodinky si kúpil za 10 dolárov, sú pravdivé.

Taktiež si vraj luxusný život okúsil, a nevyhovoval mu. Vrátil sa naspäť k skromnosti a potrebné dokumenty si so sebou nosil len v igelitovej taške.

Za peniaze si nekupoval drahé nehnuteľnosti, ale venoval ich na zdokonaľovanie vzdelávania a pomoc chudobným. Feeney napríklad venoval 870-miliónov dolárov skupinám, ktoré bojovali za ľudské práva, vrátane 62 miliónov dolárov na granty, ktorých obsahom bol boj za zrušenie trestu smrti v USA.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Business| Tips| Money (@businessuccesful)

Na luxus si nepotrpí

Forbes uvádza, že Feeney žije v malom byte v San Franciscu. Jeho interiér jasne vypovedá o jeho skromnom prístupe k životu.

Na stenách má pár fotografií rodiny a zariadenie, ktoré sa nachádza v byte, sa vraj podobá školským internátom. Na obyčajnom drevenom stole má položenú len plaketu, ktorej text obsahoval poďakovanie za rozdanie 8 miliárd dolárov.

Bol tiež známy tým, že ak cestoval lietadlom, sedával výhrade v ekonomickej triede aj napriek tomu, že jeho kolegovia a najbližší išli v tom istom lietadle v business triede.

K podobnej skromnosti sa pokúšal viesť aj deti, ktorých má 5. Všetkým totiž povedal, aby sa v lete skúsili zamestnať, pokojne aj ako čašníci.

40-ročná misia

Stanovil si jasnú misiu. Tou bolo prerozdelenie peňazí ešte počas života. Nakoľko sa mu podarilo darovať všetok majetok, ktorý chcel, v septembri 2020 ukončil činnosť nadácie Atlantic Philanthropies. Konečný dátum, dokedy rozdá peniaze, bol však stanovený už niekoľko rokov dozadu.

Počas 40 rokov činnosti nadácia dokázala zozbierať skúsenosti, ktoré sa zameriavajú na hodnotenie toho, ktoré z projektov mali najväčší dopad na spoločnosť. Chceli tak vytvoriť cestičku tým, ktorí by sa rozhodli ísť podobným smerom, akým šiel celý život Feeney.

Ten rozdal 3,7 miliardy dolárov na vzdelávanie, 870 miliónov dolárov na projekty zaoberajúce sa ľudskými právami a 700 miliónov dolárov na rozvoj zdravotníctva.

Obnos peňazí, ktoré daroval aj iným projektom, bol nepochybne vyšší. Práve z toho dôvodu dnes uvádza, že takto je skutočne šťastný.

Zdroje: bbc.com, theguardian.com, Forbes, atlanticphilanthropies.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech