Miliardár Soros varuje. Európa stojí na prahu existenčnej krízy

  • George Soros je medzi niektorými slovenskými politikmi pomerne neobľúbená osoba
  • Kontroverzný miliardár tentoraz varuje Európsku úniu pred hrozbou existenčnej krízy
  • Podľa jeho názoru sú migračné kvóty zlom a mali by byť zrušené
soros
flickr
  • George Soros je medzi niektorými slovenskými politikmi pomerne neobľúbená osoba
  • Kontroverzný miliardár tentoraz varuje Európsku úniu pred hrozbou existenčnej krízy
  • Podľa jeho názoru sú migračné kvóty zlom a mali by byť zrušené

Európska únia má s utečencami naozajstný problém. Slovenskú verejnosť určite poteší, že tento názor zdieľa aj nenávidený a milovaný kontroverzný miliardár a maďarský rodák George Soros, ktorý zarobil svoj obrovský majetok na špekulatívnych investíciách, ktoré neskôr tvrdo kritizoval. V hlave to má však pravdepodobne usporiadané správne, keďže nekontrolovateľnú migráciu jednoducho odsudzuje.

Svoj názor oznámil v Paríži počas výročného zasadnutia Európskej rady pre zahraničné vzťahy. Podľa neho sa Európska únia nachádza na prahu existenčnej krízy. Hlavným dôvodom tohto problému je hlavne migrácia a napäté vzťahy medzi Európou a Amerikou. Na rozdiel od mnohých politikov, ktorí síce upozorňujú na nedostatky, ale nekonajú predostrel Soros trojbodový plán, ako by sa dala táto situácia zvrátiť.

Migračné kvóty sú chybou

V prvom rade by mala Európska únia zrušiť migračné kvóty, voči ktorým má výhrady mnoho členských krajín. Jednoducho nie je možné nútiť slobodnú krajinu do vecí, s ktorými nesúhlasí. Toto riešenie by bolo dobré pre obe strany. Utečenci by nemuseli končiť v krajinách, do ktorých nechceli ísť. A členské krajiny by tak nemuseli prijímať utečencov nedobrovoľne. Vyzdvihol však dôležitosť legálnej migrácie.

Financovanie Afriky

Druhým bodom bolo financovanie Afriky. EÚ by mohla zabrániť migrácii tak, že by poskytla financie na rozvoj školstva a zamestnanosti v Afrike. V období, kedy sú vzťahy medzi EÚ a USA na bode mrazu by boli investície dobrým riešením. Znížili by totiž obavy veriteľov a mohli by prispieť k zmierneniu ekonomických problémov.

Zmena fungovania EÚ

V poslednom bode odsúdil Brexit. Ten totiž uškodí obom stranám. Stratí nielen Británia, ale aj EÚ. Krajiny by sa mali podľa neho na členstvo v únii nedočkavo tešiť a nie o ňom pochybovať. Toto je možné dosiahnuť kompletným „prekopaním“ súčasného systému fungovania Európskej únie.

Jedným z riešení, ako sa k ideálnej Európe priblížiť je zrušenie dvojstupňového štatútu EÚ a rozdelenia na viacrýchlostnú Európu. Obe tieto opatrenia by malo nahradiť jedno jediné. Bol by to „systém ciest“, ktoré umožnia jednotlivým krajinám podieľať sa na celkovom politicko-ekonomickom smerovaní EÚ vo väčšej miere.

zdroj: bloomberg.com , businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech