Milovníci smartfónov pozor! Používanie telefónu v posteli rapídne znižuje pocit štastia

  • Závislosť na mobilných telefónoch sa stáva nočnou morou mnohých ľudí
  • Smartfón je totiž veľmi dobrým sluhom, ale poriadne zlým pánom
  • Jeho nevhodné používanie môže spôsobiť svojmu majiteľovi poriadne psychické problémy
nálada
jbsa.mil
  • Závislosť na mobilných telefónoch sa stáva nočnou morou mnohých ľudí
  • Smartfón je totiž veľmi dobrým sluhom, ale poriadne zlým pánom
  • Jeho nevhodné používanie môže spôsobiť svojmu majiteľovi poriadne psychické problémy

Vedel si, že depresia a psychické problémy sú výsadou čoraz mladších ľudí? Čo je príčinou? Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché. Mladí ľudia sú vystavení mnohým externým vplyvom. Často skloňovanou príčinou je práve vplyv stresu, ktorý dokáže pekne zamávať so psychickým zdravím človeka. Stres nám spôsobuje množstvo situácií okolo nás. Prílišná práca a túžba uspieť, porovnávanie sa s druhými alebo napríklad aj najlepší priateľ moderného človeka, ktorým sa stal po psovi práve mobilný telefón.

Mobilný telefón nám často nahrádza nielen štvornohého miláčika, ale niekedy dokonca aj partnera v posteli. Ostáva len dúfať, že väčšina uprednostní živého partnera a teda ako ľudstvo nevymrieme. Tí, ktorí však trávia s mobilom v posteli všetok voľný čas až do neskorých nočných hodín by mali spozornieť, pretože predstavuje potencionálne nebezpečenstvo.

Dôležitosť biologického rytmu netreba podceňovať

Smartfón totiž rapídne narúša tikot našich biologických hodín. Svetlo displeja presviedča naše telo o tom, že je vlastne deň. Práve preto vedci odporúčajú vypnúť mobilný telefón už okolo desiatej hodiny večer. Je všeobecne známym faktom, že ľudia, ktorí sú aktívnejší v nočných hodinách majú omnoho vyššie šance na to, že si na nich sadne poriadna depka a permanentne nízka nálada. Tieto zistenia nie sú postavené na vode, ale pochádzajú z jednej z najväčších štúdií, ktorá bola zrealizovaná v Anglicku na vzorke viac ako 91 000 osôb vo veku 37-73 rokov.

Výskumníci z univerzity v Glasgowe tvrdia, že narušenie biologického rytmu organizmu sa jednoducho musí prejaviť, pretože je to zásah do prirodzeného cyklu nášho tela. Profesor psychiatrie Daniel Smith tvrdí: „Zdravý rytmus predstavuje vyššiu aktivitu cez deň a minimálnu aktivitu v noci. Toto je významná štúdia, ktorá poukazuje na prepojenie medzi narušeným biologickým rytmom a poruchami nálady.“

Pracovníci na nočných smenách by tak mali tiež spozornieť. Nielenže majú zvýšené riziko ochorenia srdca a rakoviny, ale môže sa to prejaviť aj na ich celkovom psychickom stave. Prieskumy však ešte neskončili. Vedci chcú skúmať vplyv biologického rytmu na mladšie ročníky. V puberte sa totiž biologický rytmus nastavuje a vyvíja, a to sa prejavuje aj v častých zmenách nálad.

zdroj: dailymail.co.uk , independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech