Mláda Košičanka pracuje na revolučnej aplikácii, ktorá doslova vracia ľuďom úsmev. Parézou tváre trpia tisíce ľudí

  • Projekt mladej Košičanky vo svete nemá obdoby, veľký potenciál má v zdravotníctve
  • Júlia Nagyová o ňom porozpráva aj na medzinárodnej odbornej konferencie SlovakiaTech
Júlia Nagyová
  • Projekt mladej Košičanky vo svete nemá obdoby, veľký potenciál má v zdravotníctve
  • Júlia Nagyová o ňom porozpráva aj na medzinárodnej odbornej konferencie SlovakiaTech

„K tejto práci ma priviedla túžba pomáhať ľudom, preto som sa rozhodla študovať odbor fyzioterapie. Magisterské štúdium som ukončila pred dvoma rokmi a naďalej sa snažím vzdelávať v tejto oblasti,“ začína svoje rozprávanie Júlia Nagyová, ktorá sa fyzioterapii venuje viac než päť rokov.

Ako fyzioterapeutka v ambulancii rehabilitačného centra sa stretáva so širokým spektrom ťažkostí u pacientov. V práci sa špecializuje na rehabilitáciu tvárovej oblasti. Popri práci tento rok dokončuje špecializačné štúdium v oblasti telovýchovy a športu.

V rámci fyzioterapie bolo jej najväčšou výzvou absolvovanie neurologickej stáži v Moskve. „Počas mojej praxe som sa stretla s ťažkými stavmi paréz kedy samotný neurológ stanovil 10 % šancu na kompletné zotavenie pacienta. Aj aplikovaním metód, ktoré som pri liečbe zvolila a taktiež vytrvalosťou pacienta sme dokázali rapídne zlepšiť jeho stav,“ hovorí.

Podmienky sú dobré, ohodnotenie však nie

Júlia však tvrdí, že práca fyzioterapeuta, ako aj práca každého zdravotníka nie je na Slovensku dostatočne ohodnotená. Podmienky pre študentov v tomto obore sú ale na dobrej úrovni. „Osobne si dovolím tvrdiť, že pokiaľ je študent snaživý a priebojný má mnoho možností rásť a vzdelávať sa vo svojom obore,“ vysvetľuje.

Ako Júlia vníma zdravotnú starostlivosť na Slovensku, je na dobrej úrovni alebo sme stále za opicami? „Nedovolila by som si to tvrdiť. Myslím, že v zdravotníctve pracuje veľa skúsených a odborne aj prakticky zdatných ľudí. Určite je čo zlepšovať, ale systém, ktorý je nastavený v zdravotníckom sektore ma svoje nedostatky,“ tvrdí.

Júlia Nagyová
zdroj: archív Júlia Nagyová

Osobný rehabilitačný asistent

Júlia v roku 2019 uspela na celoeurópskej súťaži zameranej na inovácie v oblasti zdravotníckeho sektora. So svojím projektom FaceRehab reprezentovala Slovensko až Paríži.

Významný úspech sa podaril košickej fyzioterapeutke a jej nápadu využiť snímanie tváre smartfónmi pre účely tvárovej gymnastiky. Spomedzi 32 prezentácií zaujala porotu v rámci celoeurópskeho kola Innovation Day v Paríži a stala sa absolútnou víťazkou.

„Veľmi sme sa tešili z 1. miesta na celoeurópskom inovačnom dni. Bolo to pre nás milé prekvapenie, keď sme sa ocitli na prvom mieste spomedzi projektov z rôznych prestížnych univerzít. O to viac je to pre nás zaväzujúce dotiahnuť projekt do finálnej podoby,“ tvrdí fyzioterapeuta.

Logo
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mgr. Júlia Nagyová (Matejová) (@fyzioterapeut_julianagyova)

Fyzioterapeutka prišla s nápadom, ako využiť moderné technológie a snímanie tváre mobilnými zariadeniami pre domáce cvičenie pacientov s obrnou tvárového nervu. Toto ochorenie je ročne diagnostikované viac ako 60 000 ľuďom v Nemecku či Veľkej Británii.

„Spolu s tímom vývojárov sme prišli s projektom FaceRehab – liečbou pre ľudí s parézou nervus facialis, ktorá bude slúžiť ako osobný rehabilitačný asistent. Používaním hĺbkových kamier sleduje mobilná aplikácia pohyb svalov tváre pacienta. Cvičenia sú formou motivačných minihier, vytvorené na základe predpísanej liečby fyzioterapeutom. Pravidelným cvičením sa zbierajú dáta o progrese pacienta a sprostredkúvajú sa zdravotníckemu personálu,” vyjadrila sa v roku 2019 pre Startitup Júlia Nagyová.

Digitálna liečba všade po svete

V roku 2019 prototyp jej aplikácie na rehabilitačné účely „Face Rehab“ taktiež získal prvé miesto na Dni inovácií v Košiciach. Samotný nápad vytvoriť takýto projekt vznikol podľa jej slov spontánne pri sledovaní vývoja technológií a jej skúšaní v praxi. „Aj, keď pracujem v zdravotníckom sektore, vždy ma sčasti zaujímali aj technologické inovácie,“ hovorí Júlia.

„Našou víziou je ponúkať certifikovanú digitálnu liečbu, ktorá by bola dostupná všade vo svete. Taktiež pomáhať s rekonvalescenciou a tým prinášať pacientom späť úsmev na ich tvár,“ objasňuje Júlia, ktorej tím pozostáva zo 4 ľudí, ktorí sa podieľajú na vzniku aplikácie.

S projektom sa zameriava hlavne na vyplnenie oblasti domácej liečby, ktorá je kľúčová pri úspešnej rehabilitácii pacienta. Dostáva tak možnosť mať svojho fyzioterapeuta so sebou v mobilnom telefóne, ktorý s ním trénuje, poradí a napomenie pri nesprávnom cvičení.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mgr. Júlia Nagyová (Matejová) (@fyzioterapeut_julianagyova)

Webová platforma pre fyzioterapeutov

Pacienti teda majú mobilnú aplikáciu, s ktorou môžu cvičiť kdekoľvek. „Momentálne ponúkame aplikáciu priamo pacientom, no v budúcnosti by sme sa chceli dostať priamo do rehabilitačných centier, ambulancií či nemocníc, aby sme tak mohli byť čo najbližšie každému pacientovi,“ ozrejmuje fyzioterapeutka a dodáva, že pre fyzioterapeutov je pripravená webová platforma, vďaka ktorej budú môcť vidieť stav pacienta, ktorý sa vyvíja v čase a samotný progres liečby.

Pri realizácii tohto nápadu Júlia počiatočnú podporu videla a pociťovala hlavne u pacientov, ktorí boli nadšení riešením ich každodenných ťažkostí spojených s daným ochorením. Okrem toho pri liečbe pacientov vidí veľkú ochotu zapojiť sa do testovania samotnej aplikácie.

Júlia Nagyová
zdroj: archív Júlia Nagyová

Je ťažké byť však na Slovensku inovatívny? „Myslím si, že sa na Slovensku buduje zaujímavý ekosystém pre rozvoj technologických inovácií. Teší ma, že práve v zdravotníctve sa vytvára priestor aplikovať zaujímavé a nové nápady. Čo sa týka samotnej realizácie je to vždy náročnejší a zdĺhavejší proces,“ hovorí.

O svojom projekte 14. septembra Júlia porozpráva aj na medzinárodnej odbornej konferencie a veľtrhu inovácií a technológií SlovakiaTech, ktorý sa koná v Košiciach.

Cieľom podujatia je zhromaždiť slovenských a zahraničných odborníkov na inovácie, priemyselnú technológiu, dopravu a logistiku, energetiku, životné prostredie a vzdelávanie, ako aj predstaviť inovačný potenciál slovenských spoločností.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mgr. Júlia Nagyová (Matejová) (@fyzioterapeut_julianagyova)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie