Mladí slováci dobyli svetovú súťaž Intel ISEF!

  • Iba pred pár hodinami sa skončila najväčšia vedecká súťaž stredoškolákov na svete Intel ISEF, konkrétne jej 65. ročník, na ktorej aj mladí Slováci dokázali celému svetu, že v oblasti vedy a techniky patria medzi svetovú špičku.
image_1431728809.jpeg
  • Iba pred pár hodinami sa skončila najväčšia vedecká súťaž stredoškolákov na svete Intel ISEF, konkrétne jej 65. ročník, na ktorej aj mladí Slováci dokázali celému svetu, že v oblasti vedy a techniky patria medzi svetovú špičku.

 

Tohtoročného finále súťaže Intel ISEF sa zúčastnilo viac ako 1700 študentov stredných škôl z 75 rôznych krajín sveta, medzi ktorými malo svoje zastúpenie aj Slovensko. Na to, aby ste mohli postúpiť na svetové finále, sa musíte prebojovať cez viacero regionálnych kôl. Tento rok sa to podarilo celkovo štyrom mladým talentom zo Slovenska. Konkrétne ide o Lukáša Jánošíka z Trenčína, Daniela Zvaru zo Žiliny, Martina Holického z Bratislavy a Erika Schmotzera z Košíc.

 

Dvom mladým Slovákom sa dokonca podarilo prebojovať na stupne víťazov!

 

 

Mladý Bratislavčan Martin Holický očaril porotu natoľko, že si so svojím projektom NefroStat odniesol skvelé tretie miesto. Jedná sa o smart zariadenie, ktoré slúži na vyšetrenie látok v krvi, ktoré by malo byť využiteľné najmä pri domácom vyšetrní chronického ochorenia obličiek. Zaujímavosťou je, že k tomuto vyšetreniu nepotrebujete žiadne špeciálne doplnky, krv stačí nakvapkať iba na obyčajný bežne dostupný prúžok.

Druhým oceneným Slovákom je Daniel Zvara zo Žiliny, ktorý obsadil fantastické tretie miesto v kategórii systémového softvéru a aby toho nebolo málo, odniesol si aj špeciálnu cenu Medzinárodnej asociácie pre optiku a fotoniku SPIE. Porotu sa mu podarilo očariť so svojim projektom, ktorého názov je Počítačové videnie – mapovanie a orientácia v 3D priestore. Oblasti, v ktorých môže byť použitý výsledok jeho práce, je hneď niekoľko. Poslúžiť môže napríklad k lepšej orientácií robotov, či pri samo jazdiacich autách, aké poznáme napríklad z Googlu.

 

Ďalší dvaja Slováci sa na súťaži predstavili s projektami, ktoré nezískali pódiové umiestnenia, avšak aj napriek tomu zaujali veľké množstvo ľudí. Konkrétne Erik Schmotzer sa predstavil s projektom Tvorby sekundárnych metabolitov u druhu Matricaria recutita L v experimentálnom pestovaní a Lukáš Jánošík s projektom, ktorého názov je Bunková odpoveď na zmenu v množstve mitochondriálnej DNA u kvasinky Yarrowia lipolytica.

 

 

Celkovým víťazom 65-teho ročníka sa stal mladý Kanaďan Rayong Wang. Tumuto mladíkovi sa podarilo vyvinúť systém filtrovania vzduchu v lietadle. Systém je unikátny v tom, že dokáže vzduch prefiltrovať 2 krát efektívnejšie ako všetky doterajšie systémy. Na druhom mieste skončila jeho iba 16 ročná krajanka Nicole Ticea, ktorá očarila porotu so svojim HIV testom. Tento test je prevratný v tom, že k dosiahnutiu výsledku nepotrebujete žiadne elektronické zariadenia a jeho cena by mala byť iba $5. Víťaznú trojicu doplnil mladý Američan Karan Jareth, ktorého riešenie poskytuje efektívnejšie oddeľovanie ropy od morskej vody.

 

 

Súťaž Intel ISEF je celosvetovo uznávaná a už iba dostať sa na celosvetové finále, znamená veľkú dávku prestíže. My preto všetkým štyrom mladým Slovákom gratulujeme a veríme, že na Slovensku máme ešte kopu šikovných ľudí, ktorí iba čakajú na svoju šancu ukázať sa svetu!

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

zdroj: Intel ISEF, Egoodwill

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá