Mladým Slovákom sa nechce prevziať zodpovednosť za vlastný život. Frustruje ich porovnávanie sa s druhými

  • Dnešný digitálny svet nás vhodil do kolobehu neustáleho porovnávania sa s ostatnými
  • Zároveň žijeme v dobe, v ktorej sme zabudli, ako sa sústrediť len na jednu vec
selfie
Pixabay/Amílcar Vanden-Bouch
  • Dnešný digitálny svet nás vhodil do kolobehu neustáleho porovnávania sa s ostatnými
  • Zároveň žijeme v dobe, v ktorej sme zabudli, ako sa sústrediť len na jednu vec

Súčasná generácia Slovákov má problém, ktorý je vidieť aj v celosvetovom meradle. Mladí ľudia sa boja prevziať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a život, sú príliš závislí od okolia a riešenia na svoje problémy hľadajú všade, len nie u seba.

Podľa skúsenej mentorky a lektorky Kvestoslavy Sarvašovej sa medzi hlavné problémy súčasného ľudstva zaraďuje neschopnosť prevziať kontrolu nad vlastným životom, závislosť na vonkajších vplyvoch a očakávanie pomoci a riešení od iných. Z vlastných skúseností zaznamenáva aj odtrhnutie ľudí od svojho vnútorného prežívania, tlmenie emócií a únik do vonkajšieho sveta a konzumu.

Ľudia sú zahltení rôznymi podnetmi a rozptýlením, čo má za následok problémy s koncentráciou a sebareguláciou. Podľa odborníčky taktiež veľkú úlohu v dnešnom svete zohráva neustále porovnávanie sa na sociálnych sieťach.

Taktiež si uvedomujem, že žijeme v relatívnom blahobyte, v podmienkach, o ktorých naši predkovia ani nesnívali, no často nie sme šťastní a máme mylné predstavy o tom, čo nás skutočne robí šťastnými.

Zároveň sme ovplyvnení dôsledkami dlhodobého stresu, či už v osobnom, alebo pracovnom živote. Podľa mnohých odborníkov je kľúčom k jeho zmierňovaniu aj metóda MBSR (založená na uvedomenosti a redukcii stresu), ktorú vytvoril Jon Kabat-Zinn. Profesor Kabat-Zinn tvrdí, že mozog sa mení na základe skúseností, ktoré zažívame.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: GatesNotes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá