Mladí Slováci zahviezdili na súťaži startupov v americkom Čile

  • O tom, že na Slovensku sa nájde mnoho výnimočných ľudí ťa presvedči hviezdna dvojka, ktorej sa podarilo vyhrať prestížnu súťaž startupov v americkom Čile. Barbora Šutariková a Juraj Kapasný tak získali nielen cenné skúsenosti, ale aj šek na 15 000 eur. Ich víťazný projekt mal názov Data Shift.
slováci na súťaži startupov
startupchile.org
  • O tom, že na Slovensku sa nájde mnoho výnimočných ľudí ťa presvedči hviezdna dvojka, ktorej sa podarilo vyhrať prestížnu súťaž startupov v americkom Čile. Barbora Šutariková a Juraj Kapasný tak získali nielen cenné skúsenosti, ale aj šek na 15 000 eur. Ich víťazný projekt mal názov Data Shift.

Mladé slovenské duo sa tak vybralo na výlet do zámoria, konkrétne do Čile, kde sa nachádza ten najväčší startupový akcelerátor v Latinskej Amerike – StartUp Chile. V predchádzajúcich súťažiach sa síce ocitli aj iné tímy zo Slovenska, ale ani jednému sa nepodarilo postúpiť do finále a už vôbec nie vyhrať hlavnú cenu celého podujatia. Slováci sa zaradili k svetovej špičke. Je to obrovský úspech, hlavne keď vezmeš do úvahy obrovskú konkurenciu z 25 krajín sveta.

Slováci sa vo svete nestratia

Dvaja mladí vývojári sa pustili do tvorby programu s názvom Data Shift. Tento softvér je akýmsi virtuálnym dozorcom. Dokáže sledovať dáta algoritmov na vstupe, a ak by náhodou nebolo niečo v poriadku, tak upozorní na zvýšené riziká. Práve automatizované algoritmy sa často využívajú napríklad vo finančnej oblasti. Banky si vďaka nim dokážu jednoducho „preklepnúť“ dôveryhodnosť svojich klientov a prípadnú platobnú schopnosť či neschopnosť.

To znamená, že ak si chce niekto požičať väčšiu sumu peňazí dostane ich len vtedy, ak má pravidelný príjem presahujúci určitú čiastku. Práve toto rozhodovanie má na svedomí algoritmus banky. Ak je príjem klienta nižší ako hraničná hodnota, pôžička mu bude jednoducho zamietnutá. Avšak, čo ak sa stane nejaká zmena, ktorú by algoritmus nedokázal identifikovať?

Barbora ŠutarikováZobraziť celú galériu (4)
zdroj: facebook.com

Príkladom môže byť netypický rast platov z dôvodu vývoja na finančnom trhu. Ak by mala zrazu väčšina ľudí mesačnú čiastku presahujúcu tú, ktorá bola určená ako hraničná pri schvaľovaní pôžičiek algoritmom, tak by tento schvaľoval pôžičky všetkým.

spoločná fotografiaZobraziť celú galériu (4)
zdroj: facebook.com

Práve v tomto momente nastupuje dozorca v podobe Data Shiftu, ktorý by si mal tento vývoj všimnúť a upozorniť, že sa deje niečo nezvyčajné. A pracovníci by tak mohli algoritmus prispôsobiť novým podmienkam. V skutočnosti je však situácia ešte omnoho komplikovanejšia a algoritmus môže obsahovať až tisíce premenných. Ľudia pritom nedokážu rýchlo rozpoznať či sa deje niečo nezvyčajné. Všimnú si to, až keď je neskoro a škody môžu byť nevyčísliteľné.

Finálny produkt je na spadnutie

Aplikácia je určená hlavne pre podniky, ktoré si nemôžu dovoliť platiť vlastných pracovníkov sledujúcich vývoj dát a ich zmeny. Investícia sa tak vráti aj s úrokmi. Zaujímavosťou je aj to, že víťazný projekt nebol vôbec plánovaný ako reálny produkt z dôvodu nedostatku času. Súťaž v Čile ho však umožnila vyskúšať v praxi. Keďže odozva bola naozaj prekvapujúca, tvorcovia sa rozhodli ísť cestou reálneho produktu. Momentálne sa chystá platený beta test s následným plánom presadiť produkt na trhu v Čile.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech