Mladík, ktorý sníval o vyčistení oceánov od plastu pretavil svoj sen do reality. Zariadenie je takmer pripravené

  • Boyan Slatt sa v roku 2011 rozhodol pre záchranu našich vôd. V tom čase mal len 18 rokov
  • Dnes, o pár rokov neskôr je jeho projekt plávajúceho čistiaceho systému realitou
  • Systém bude už čoskoro prevezený na miesto v Tichom oceáne, kde bude usilovne loviť plastový odpad
ocean-cleanup-nets
The Ocean Cleanup
  • Boyan Slatt sa v roku 2011 rozhodol pre záchranu našich vôd. V tom čase mal len 18 rokov
  • Dnes, o pár rokov neskôr je jeho projekt plávajúceho čistiaceho systému realitou
  • Systém bude už čoskoro prevezený na miesto v Tichom oceáne, kde bude usilovne loviť plastový odpad

Boyan Slatt je milovníkom prírody. V roku 2011 bol na dovolenke v Grécku, kde sa okrem prezerania krajiny venoval aj vodným športom a potápaniu. Pri ponorení sa pod morskú hladinu zostal v šoku. Okolo neho sa nachádzalo obrovské množstvo plastu rôznych veľkostí a farieb. Plastu tu bolo toľko, že zatienil samotných podmorských obyvateľov.

Tento výjav nenechal mladíka spávať, a preto sa rozhodol založiť spoločnosť The Ocean Cle­a­nup, ktorej cieľom bolo túto neutešenú situáciu zvrátiť. Boyan sa dokonca vybral na výpravu na extrémne znečistené miesto v Tichom oceáne, aby tu spolu so spolupracovníkmi videli situáciu na vlastné oči a zároveň zozbierali vzorky. Na základe týchto vzoriek bol následne vyvinutý systém pripravený odstrániť všetko, čo sa dostane do jeho blízkosti. Jedná sa o obrovské jemne zahnuté plávajúce zariadenie, ktoré je na mieste upevnené za pomoci špeciálnej kotvy. Na svoju prevádzku nepotrebuje žiadnu energiu, takže je úplne ekologické.

Príkladná spolupráca človeka a prírody

Pri navádzaní plastov sa využívajú prírodní pomocníci v podobe morských prúdov. Po tom, čo sa sieť naplní, sa odtiahne celý systém k pobrežiu, kde sa s odpadom naloží tak ako treba. Toto boli plány. Neostalo však len pri rečiach. Dnes je systém takmer hotový a ešte pred koncom leta by mal byť odoslaný na miesto, kde sa to plastami len tak hemží. Toto miesto v Tichom oceáne sa zvykne nazývať Great Pacific garbage patch a nachádza sa tu odhadom 1,8 bilióna kusov plastu s celkovou hmotnosťou 80 000 ton.

 

Ak by všetko fungovalo tak ako má, systém by mohol v priebehu piatich rokov odstrániť rovnú polovicu tohto množstva. Nebude však táto aktivita bojom s veternými mlynmi? Množstvo plastových výrobkov vo svete neustále rastie a do vôd sa aj napriek opatreniam dostávajú tony plastového odpadu. Riešenie totiž nie je v zberaní plastov, to sa môže robiť do nekonečna, ale skôr vo vzdelávaní obyvateľov, recyklácii a minimalizácii nevhodných plastov.

Najhoršie sú takzvané mikroplasty. Práve tie spôsobujú masívny úhyn morských živočíchov a vtákov, ktoré si myslia, že sa jedná o potravu. Následne uhynú kvôli vyhladovaniu na smrť alebo chorobám, ktoré im plasty spôsobia. Každý rok putuje do oceánov viac ako osem miliónov ton plastového odpadu a toto je ten najväčší problém. A čo bude odmenou pre samotného tvorcu? Boyan sa nevie dočkať, keď sa jeho vynález vráti k pobrežiu plne naložený plastovým odpadom.

zdroj: independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech