Mladík sľúbil, že vyčistí oceány od plastov. Zdá sa, že sa mu to naozaj podarí

  • Keď si niečo silno praješ, tak sa ti to môže naozaj splniť
  • Príkladom je 23-ročný vynálezca a podnikateľ Boyan Slat, ktorý si dal smelý cieľ – vyčistiť oceány od plastov
  • Vďaka kreatívnej mysli prišiel na zaujímavé riešenie. Oceán mu dokonca s čistením pomôže
plasty
boredpanda
  • Keď si niečo silno praješ, tak sa ti to môže naozaj splniť
  • Príkladom je 23-ročný vynálezca a podnikateľ Boyan Slat, ktorý si dal smelý cieľ – vyčistiť oceány od plastov
  • Vďaka kreatívnej mysli prišiel na zaujímavé riešenie. Oceán mu dokonca s čistením pomôže

Boyan Slat nie je obyčajným mladíkom. Je to človek, ktorému záleží na stave životného prostredia. Pre záchranu našich vôd sa rozhodol v roku 2011.

V tom čase bol na dovolenke v Grécku, kde sa potápal. Po tom, čo videl pod vodou, zostal šokovaný. Bolo tu viac plastu ako samotných rýb. V hlave sa mu prehnala smelá myšlienka. Rozhodol sa tento problém raz a navždy vyriešiť.

Premýšľaním nad tým, ako to urobiť, trávil takmer všetok svoj voľný čas. O dva roky neskôr na to prišiel a spolu s nápadom vznikla firma The Ocean Cleanup. Následne sa zúčastnil expedície na miesto, kde sa nachádza zhluk odpadu všetkého druhu. Toto miesto sa nachádza v severnej časti Tichého oceánu.

Zozbierané vzorky odpadu boli následne analyzované a stali sa nápomocné pri vytváraní čistiaceho zariadenia, ktorému napomáhajú oceánske prúdy. Oceán sa tak stáva pomocníkom a nie sú potrebné žiadne zložité zariadenia. Systém pláva voľne na hladine oceána a zachytáva všetko nepotrebné.

Kotva udržuje celý plávajúci systém v správnej pozícii. Zachytené plasty môžu byť následne dopravené k pobrežiu, kde sa recyklujú. Boyan predpovedá, že vďaka tejto metóde čistenia sa množstvo odpadu zníži o polovicu v priebehu piatich rokov, čo je pomerne krátky čas, ak vezmeme do úvahy rozmery tejto problematickej oblasti.

Tá sa rozprestiera na ploche 1,6 milióna kilometrov štvorcových, čo je dvojnásobná veľkosť štátu Texas alebo trojnásobná veľkosť Francúzka. Na tejto obrovskej ploche pláva odhadom 80 000 ton plastového odpadu. Približne 8 % hmotnosti  tvorí mikroplast, ktorého veľkosť je menej ako 5 milimetrov, a 92 % hmotnosti tvoria časti väčšie ako 5 milimetrov.

Mladý holandský vynálezca sa dostal do povedomia už vo veku 14 rokov. V tom čase to však nebol žiaden vynález, ktorým by upútal pozornosť. Záujem vzbudilo vypustenie 213 vodných rakiet naraz. Vďaka tomuto kúsku sa dokonca dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Jeho súčasný cieľ je však omnoho smelší a ak sa podarí, tak sa Boyan Slat navždy zapíše minimálne do sŕdc všetkých ochrancov prírody.

zdroj: boredpanda.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech