Mladý a nenápadný milionár odmietol ponuku Billa Gatesa. Podarilo sa mu vytvoriť najsťahovanejšiu vzdelávaciu aplikáciu na svete

  • O mene Luis von Ahn si ešte zrejme nepočul
  • Duolingo ale celkom určite poznáš
  • Zrejme ťa prekvapí, že z Luisa spravilo milionára niečo iné
duolingo pjimage
duolingo.fandom.com, Instagram/duolingo
  • O mene Luis von Ahn si ešte zrejme nepočul
  • Duolingo ale celkom určite poznáš
  • Zrejme ťa prekvapí, že z Luisa spravilo milionára niečo iné

Aplikácia Duolingo zaznamenala v poslednom období obrovský boom. Pokiaľ sa chceš nejaký jazyk naučiť rýchlo a efektívne a máš dostatok sebadisciplíny, ide o skvelý spôsob, ako rozšíriť svoju slovnú zásobu alebo sa naučiť aspoň základy.

Zrejme by si si pomyslel, že ten, kto túto aplikáciu vymyslel, sa musí topiť v peniazoch. To je síce pravda, avšak len sčasti. Človek, ktorý ju vymyslel – guatemalský podnikateľ Luis von Ahn – síce milionárom je, zbohatol ale na niečom inom. 

Aplikáciu používajú stovky miliónov ľudí

Aby sme boli v obraze, povedzme si najprv, koľko ľudí túto appku aktuálne používa. Ako uvádza portál Business of Apps, počet jej stiahnutí sa koncom roka 2020 vyšplhal už na neuveriteľných 500 miliónov. 

Len pre porovnanie, aplikácia zaznamenala ku koncu roka 2013 10 miliónov stiahnutí. Jej hodnota sa v roku 2015 odhadovala na 470 miliónov dolárov.

Ako je to dnes? Portál Inc. uvádza, že ku koncu roka 2021 bola hodnota Duolinga odhadnutá na 4 miliardy dolárov a išlo o najsťahovanejšiu vzdelávaciu aplikáciu na svete. 

Čomu vďačí za takýto obrovský úspech? Dôvodov je určite viac. Vo všeobecnosti platí, že najúspešnejšie vzdelávacie aplikácie sú tie, ktoré vyzerajú skôr ako zábava než ako „nudné” učenie sa. A presne tak je to aj v tomto prípade. 

Duolingo totiž svojim užívateľom poskytuje možnosť učiť sa cudzie jazyky prostredníctvom rôznych zábavných hier, kvízov a podobne, vďaka čomu sa v našom mozgu začne produkovať hormón šťastia – dopamín.

Staneme sa tak na tom istým spôsobom závislí, čo je ale v tomto prípade win-win situácia, keďže sa pri jej používaní učíme niečo nové. 

zdroj: pexels.com/cottonbro

Zbohatol na niečom inom

Ak by si si myslel, že šikovný podnikateľ sa stal milionárom vďaka tejto aplikácii, mýlil by si sa. Samozrejme mu Duolingo už dnes zarába, Luis von Ahn má ale na mene pripísaný ešte jeden ojedinelý úspech.

Vieš, kto vytvoril systém CAPTCHA – tie otravné, veľakrát úplne nečitateľné písmená, ktoré musíš rozlúštiť a prepísať, aby si server presvedčil, že nie si robot? Ak nevieš, zrejme už tušíš. Áno, bol to presne Luis, ktorý bol vtedy len 21-ročným študentom. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Business of Apps, Business Insider, Business Insider, Independent, Forbes, Inc.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá