Mladý podnikateľ sa pustil do boja proti plastovým slamkám. Do domácností chce vrátiť tie klasické zo žita

  • David Macháček je podnikateľ, u ktorého zvíťazila túžba urobiť svet lepším a postaviť sa čelom proti jednorázovým plastom
  • Založil spoločnosť We-Straw, ktorá vyrába prírodné slamky z voňavej slamy
We Straw
  • David Macháček je podnikateľ, u ktorého zvíťazila túžba urobiť svet lepším a postaviť sa čelom proti jednorázovým plastom
  • Založil spoločnosť We-Straw, ktorá vyrába prírodné slamky z voňavej slamy

Dobré nápady bývajú častokrát tie najjednoduchšie. Stačí sa pozrieť do susednej Českej republiky, kde sa milovník prírody David Macháček rozhodol založiť spoločnosť We-Straw. Za týmto zaujímavým názvom sa skrýva mladá, niekoľkomesačná firma, ktorej životné prostredie nie je ľahostajné.

David pritom nie je žiaden rodený podnikateľ a ekológ. Jeho špecializáciou je totiž doprava. Svoje vysokoškolské štúdium zakončil titulom na univerzite ČVUT v Prahe. Jeho životná cesta sa však obrátila iným smerom. Ani jeho neobišla téma plastového odpadu, ktorý je dlhodobo témou číslo jedna. Najväčším problémom dneška sú jednorázové plasty. Tie sú vyrábané z tých najlacnejších materiálov vo veľkých objemoch.

slamka
zdroj: we straw

Najjednoduchšie nápady sú tie najlepšie

Jedná sa hlavne o umelé podnosy, slamky a umelé príbory a obaly. Keďže nie sú plne recyklovateľné, končia častokrát vo voľnej prírode. David sa začal zamýšľať nad plastami po tom, čo navštívil jednu českú kaviareň. Keď mu priniesli nápoj bez slamky, rozhodol sa o ňu požiadať. „Plastové slamky zabíjajú korytnačky a našej kaviarni na tomto probléme záleží,“ znela odpoveď personálu.

slamky
zdroj: we straw

Táto veta ho prekvapila natoľko, že sa začal o celú problematiku okolo plastov vážne zaujímať. „Čím je možné nahradiť tradičné slamky?“ pýtal sa sám seba.

Zistil, že na trhu existujú okrem tradičných plastových slamiek aj ekologické alternatívy. Ani jedna ho však neočarila. Slamky zo skla sú pomerne nebezpečné hlavne pre malé deti. Kovové verzie sú bezpečné, avšak drahé a je potrebné ich čistiť. Existujú aj papierové verzie alebo slamky z cestovín. Tieto však do určitej miery vplývajú na chuť výsledného nápoja.

zdroj: we straw

Najlepšie riešenie ponúkla podobne ako v mnohých iných prípadoch samotná príroda. Výsledkom sú slamky zo žitnej slamy. Steblá žita sa totiž považujú za odpadový materiál a predstavujú dokonalú slamku. Vo We-Straw tak nepotrebujú moderné stroje na výrobu. Steblá sa iba upravia do výslednej podoby a dĺžky.

„Najlepšie na We-Straw je, že nič nevyrábame. Iba spracovávame to, čo už vyrástlo,“ vysvetľuje David. Jednoduché riešenie upútalo širokú verejnosť. V crowdfundingovej kampani, ktorú spustili len minulý týždeň sa už podarilo vyzbierať 70% z cieľovej sumy, ktorá predstavuje 150 000 českých korún.

Aké sú najväčšie výhody prírodných slamiek? „Slamené slamky We-Straw sú testované pre kontakt s potravinami, nerozmáčajú sa, sú plne kompostovateľné, nemenia chuť nápoja a je možné použiť ich aj opakovane,“ hovorí s nadšením mladý bojovník proti plastovým slamkám.

So svojou spoločnosťou plánuje obsadiť ďalšie trhy v rámci Európy. Obrovský záujem verejnosti, ale aj veľkých spoločností, hovorí samo za seba.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech