Mladý Slovák vyrába úžasné nože z valyrijskej ocele, známej zo seriálu Hry o tróny

  • Miloš Gnida, chcel byť najprv záhradníkom, časom mu však viac ako kvety učarovalo železo.
  • Dnes je prestížnym výrobcom ručne kovaných nožov z damascénskej ocele, ktoré predáva naprieč celým svetom.
gnida
ferrarius.sk/facebook.com/milos.gnida
  • Miloš Gnida, chcel byť najprv záhradníkom, časom mu však viac ako kvety učarovalo železo.
  • Dnes je prestížnym výrobcom ručne kovaných nožov z damascénskej ocele, ktoré predáva naprieč celým svetom.

Mladý umelecký kováč Miloš Gnida pochádza z dedinky Veľké Chlievany neďaleko Bánoviec nad Bebravou a je členom Slovenskej asociácie nožiarov. Kováčskemu remeslu  sa začal venovať ako amatér už v roku 2001. Po určitom čase sa toto remeslo stalo jeho profesiou .


Miloš študoval technológiu výroby a veci s tým súvisiace až vznikol prvý nôž . Dominantný materiál v jeho tvorbe je damascénska oceľ, ide o špeciálnu oceľ, ktorá sa dostala do povedomia aj vďaka úspešnému seriálu Hra o tróny, kde ju nazývajú valyrijskou.

Vyrobiť však kvalitnú damascénsku oceľ nebolo vôbec jednoduché a šlo o pokus-omyl. Milošové prvé výrobky končili v koši, a to na kilá.

„Je to o praxi. Človek tam tie teploty triafa od oka, stane sa, že to zhorí alebo sa to nespojí. To boli kilá železa, čo zo začiatku leteli von, a tiež bezsenné noci. Začal som však skúšať, dali sa takto kombinovať rôzne vzory, zisťoval som, ako to stočiť, prebrúsiť, aby tam vznikol vzor a začalo ma to strašne baviť,“ povedal Miloš.

Každý nôž z Milošovej dielne je originál a 100 % ručná práca. Okrem čepele vlastnoručne vyrába aj kožené púzdra a rukoväte. Na tie s obľubou používa jaseňové drevo, z ktorého sa snaží rôznymi technikami morenia dostať kontrastnú kresbu. Nevyhýba sa ani ostatným materiálom, ako je exotické drevo a rôzne kosti, rohy a parohy.

Každý nôž tvorí na mieru presne pre zákazníka, aby mu sedel do ruky. Výroba jedného noža mu trvá v priemere okolo 60 hodín. Cena je rôzna. „Najdrahší nôž, ktorý vyrobil, bol však špeciálny. Okrem damascénskej ocele obsahoval aj zlato, mamutovinu a žirafie kosti. Samotná čepeľ stála 600 eur, celková cena však nakoniec bola dve tisícky,“ opisuje Miloš.

Milošové nože sa dostali takmer do celého sveta. Majiteľov si našli v Rusku, Brazílii, Amerike, vo Francúzsku aj v Južnej Afrike. Chýba už len Ázia, ktorú sa zatiaľ zručnému Slovákovi nepodarilo dobiť.

Viac nožov z dielne Miloša Gnidu nájdeš TU.

 

zdroj:ferrarius.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá