Mladý traktorista zo Slovenska: Heslom dnešnej mládeže je nenarobiť sa a zarobiť. Špinu pri práci neznesú

  • Má len 18 rokov, no už teraz vie, že ho nečaká žiadna typická kancelárska práca
  • Štefan Mašáni sa rozhodol svoj život zasvätiť práci s veľkými strojmi
cover (1)
Instagram/@stevo7_agrifoto
  • Má len 18 rokov, no už teraz vie, že ho nečaká žiadna typická kancelárska práca
  • Štefan Mašáni sa rozhodol svoj život zasvätiť práci s veľkými strojmi

V dnešnej dobe sa stane len zriedka, že mladý človek vyslovene túži pracovať manuálne. Ešte stále pretrváva trend, kedy rodičia svoje deti tlačia, aby domov doniesli diplom a potom si našli nejaké slušné zamestnanie.

Potom to vyzerá tak, že v našej krajine každoročne pribúdajú tisíce neuplatniteľných absolventov aj zo škôl, ktorých kredibilita je niekedy spochybňovaná nielen medzi bežnými ľuďmi, ale aj odborníkmi.

Mnohých to možno prekvapí, no aj v súčasnej mladej generácii sa nájdu takí, ktorí netúžia po kariére právnika či IT špecialistu. Jednoducho chcú dobrovoľne pokračovať v remesle, ktoré sa v ich rodinách drží už roky. Presne to je aj príbeh 18-ročného Štefana, ktorý je študentom odboru Agropodnikanie a farmárstvo v Nitre.

„Odmala som vyrastal pri poľnohospodárskych strojoch. Doma sme mali kombajn, ale aj traktor. Dedko s týmito strojmi poskytoval ľuďom poľnohospodárske služby, táto práca ma vždy veľmi zaujímala,“ povedal Štefan Mašani pre Startitup.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa stevo7_agrifoto (@stevo7_agrifoto)

Štefan tvrdí, že sa chce živiť ako traktorista. Aktuálne je jeho náplňou práce obsluha traktora pri žatve, no na starosti máva aj mlátenie obilia. Pri tejto práci denne trávi aj 12 až 18 hodín. Všetko podľa jeho slov záleží od stanovených podmienok, no ešte dôležitejšiu rolu hrá počasie.

Podľa typu práce a podniku si na našich poliach traktorista zarobí mesačne od 600 eur, no niektorí pracovníci domov prinesú aj viac ako 2 000 eur.

zdroj: Štefan Mašáni/@stevo7_agrifoto

Prečo taký rozdiel? Niektoré firmy vodičom traktorov ponúkajú stále len minimálnu hodinovú mzdu, iní sú platení aj od vykonanej práce, čo sa, podľa Štefana, vo finále vie pekne odraziť na ich zárobku.

Mladý farmár úprimne konštatuje, že vymeniť prácu za tú typickú kancelársku, si nevie a ani nechce predstaviť.

„Nikdy som nad tým ani príliš nerozmýšľal, pretože práca v kancelárii ma nikdy nelákala. A ako som už spomenul, odmalička ma fascinujú poľnohospodárske stroje.“

zdroj: Štefan Mašáni/@stevo7_agrifoto

Hovorí, že mladým ľuďom sa na Slovensku nechce príliš venovať manuálnej práci. „Mladí ľudia už nie sú to, čo bývavali. Družstvá plné ľudí sú už minulosťou. Nenarobiť sa a zarobiť je dnešným mottom, a prach a špinu pri práci vnímajú s nechuťou.“

Šoféri veľkých strojov to však, podľa Štefana, na Slovensku nemajú jednoduché. Samostatnou kapitolou sú situácie, s ktorými musia denne bojovať na našich cestách.

zdroj: Štefan Mašáni/@stevo7_agrifoto

„Ľudia neberú žiaden ohľad na veľké stroje. Ide najmä o takých vodičov, ktorí sa tlačia a vytrúbia traktor, ktorý ide pomaly. Myslia si, že patrí na pole, ale je predsa jasné, že sa tam nejakým spôsobom musí aj dostať. Ľudia zrejme žijú v predstave, že zelenina, ovocie a obilniny rastú priamo v obchodných centrách.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa stevo7_agrifoto (@stevo7_agrifoto)

Čo by Štefan odkázal mladým ľuďom, ktorí uvažujú, že presadnú z kancelárskej stoličky do sedadla v traktore? „Ak ich to láka, treba to určite vyskúšať. V kancelárii je to teoreticky stále o tom istom, ale na poli je každý deň iný. Niekedy je pokojný deň, kedy všetko funguje tak, ako má, inokedy nastane deň, kedy sa veci kazia a treba ich opraviť, alebo vám robotu pokazí počasie.“

Objasňuje, že na to, aby sa u nás človek stal traktoristom, stačí mať vodičský preukaz typu T, chuť pracovať a nebáť sa spomínaného prachu či špiny.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa stevo7_agrifoto (@stevo7_agrifoto)

Štefan hovorí, že aj keď sa ešte nepovažuje za profesionálneho vodiča, práci s veľkými strojmi by sa rád venoval pokojne aj celý život. Okrem toho, že traktor šoféruje, úspešne sa venuje aj natáčaniu a foteniu poľnohospodárskej techniky. Do budúcna by bol rád, ak by takéto služby poskytoval v rámci profesionálnej spolupráce aj pre firmy, no jedných dychom dodáva, že popri tom určite chce stále jazdiť.

Mladý traktorista konštatuje, že najťažšia na tejto práci je najmä jej časová náročnosť. Naopak, tie najkrajšie zážitky sú vtedy, keď cez žatvu vidí unikátny západ slnka.

Vieš si predstaviť, že by si sa živil manuálnou prácou?

„Jazdíme na silných a komfortných strojoch, ktoré majú aj masážnu sedačku,“ popisuje benefity obsluhy traktorov.

Štefan pripomína, že o služby vodičov veľkých strojov zvykne bývať celoročný záujem. Napríklad v prípade traktorov stačí v zime nasadiť lyžicu na odhŕňanie a človek môže čistiť cesty od snehu. Privyrobí si teda aj takto.

Zdroj: Instagram/@stevo7_agrifoto

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech