Mladým Slovákom sa otvárajú dvere do Ameriky

  • Pred časom som mal možnosť spoznať jednu šarmantnú dámu, vždy pozitívne naladenú, plnú energie a ochoty pomáhať druhým. Po úspešnej kariére vo finančnom sektore sa rozhodla podporovať slovenských nádejných podnikateľov a dnes je jedna z hlavných predstaviteľov Slovak-American Foundation, Mária Hurajová.
sask2015
  • Pred časom som mal možnosť spoznať jednu šarmantnú dámu, vždy pozitívne naladenú, plnú energie a ochoty pomáhať druhým. Po úspešnej kariére vo finančnom sektore sa rozhodla podporovať slovenských nádejných podnikateľov a dnes je jedna z hlavných predstaviteľov Slovak-American Foundation, Mária Hurajová.

Pani Hurajová, my dvaja sa poznáme už nejeden piatok, takže viem o vás, že ste veľmi zaujímavá žena, ktorá rada pomáha šikovným ľudom. Našich čitateľov by určite zaujímalo niečo bližšie o vás.

Ďakujem za milé uvedenie, veľmi rada. :)

22 rokov som strávila na kapitálovom trhu, konkrétne na Burze cenných papierov v Bratislave.  Popri tom som sa zhruba pred sedemnástimi rokmi  dostala  do kontaktu s problematikou  rizikového kapitálu, spočiatku ako členka Poradného výboru Slovensko – amerického podnikateľského fondu a neskôr  ako členkou Správnej rady tohto fondu. Keď fond v roku 2009 ukončil svoju činnosť a bola založená nadácia Slovak American Foundation, stala som sa členkou Správnej rady tejto nadácie.

 

maria

 

Vždy ma veľmi bavilo  a stále ma baví venovať svoj voľný čas práci či už v minulosti pre fond alebo v súčasnosti pre nadáciu, beriem to dokonca ako privilégium  byť súčasťou “projektov” ktoré pomáhajú mladým talentovaným ľudom pri dosahovaní ich ambicióznych podnikateľských cieľov. Minulý rok som ukončila svoju profesionálnu kariéru a dnes popri starostlivosti o tri  vnúčatá sa  venujem hlavne práci pre nadáciu. Keďže našou cieľovou skupinou sú mladí ľudia  a celá startup komunita je tvorená prevažne mladými ľudmi,  nemám veľmi šancu komunikovať s mojimi rovesníkmi, ale nesťažujem si

 

 

Povedzte nám niečo viac o Slovak-American Foundation. Ako vznikla a čomu sa venuje?

Ako som už spomenula, Slovensko-americký podnikateľský fond pôsobil na Slovensku 17 rokov a jeho činnosť, rovnako ako činnosť “sesterských” fondov v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku Bulharsku a v Pobaltských krajinách  bola financovaná vládou USA. Úlohou týchto fondov bolo prostredníctvom investovania kapitálu do perspektívnych spoločností posilňovať rozvoj malého a stredného podnikania a  tým aj trhového  hospodárstva v daných krajinách.  Po určitom čase, zhruba pätnástich rokoch, všetky fondy ukončili svoju činnosť a časť prostriedkov, ktoré vo fondoch zostali, boli prevedené na nástupnické organizácie.

Čiže všetky  fondy  prešli nejakým procesom transformácie a tento proces mal  v každej krajine rôzne podoby. Na Slovensku sme vytvorili ako nástupnícku organizáciu nadáciu, Slovak American Foundation, ktorá  od svojho vzniku v roku 2011 realizovala svoj program (Internship program) zameraný na študentov vysokých škôl. Tento program  umožnil 32  slovenským študentom, ktorí končili štúdium na univerzitách získať pracovné skúsenosti v USA počas plateného ročného pobytu vo firmách v USA. Okrem toho sme šiestim vedeckým pracovníkom univerzít umožnili niekoľkomesačný pobyt na vybraných univerzitných pracoviskách v USA, kde  získali cenné skúsenosti , ktoré ďalej zúročili v ich  vedecko-výskumných prácach.

 

Napriek tomu, že sme náš program považovali za veľmi atraktívny, stále sme hľadali spôsob,  ako ešte viac naplniť našu misiu podpory podnikateľského  prostredia na Slovensku. Koncom roka 2013 sme sa dostali do kontaktu s komunitou mladých podnikateľov a aj na základe komunikácie s nimi sme si  začali uvedomovať, že sa nám otvára  priestor, kde naša nadácia môže zohrať pozitívnu úlohu pri  zlepšovaní podnikateľského prostredia.  Preto sme sa rozhodli, že program pre študentov postupne ukončíme a nahradíme programom, ktorý bude vhodný a efektívny pre začínajúce podnikateľské subjekty. Poslední študenti sa vrátili z USA v júli tohto roku, v októbri Správna rada nadácie schválila nový program US Connections a od novembra  je otvorené prvé výberové kolo.

 

401617_375890392462013_290505882_n

 

Ešte by som sa vrátil. Vznikli z peňazí, ktoré tu boli v rámci spomínaného fondu a z týchto aktivít a prostriedkov aj success stories?

Napríklad firma Profesia, to je pre nás určite veľmi úspešný príklad. Ale ja firmu Ardaco môžeme označiť ako success story a dodnes sme ešte stále ako investor v spoločnosti Arašid, čo je významný hráč na on-line trhu  hier a príslušenstva nielen na Slovensku ale aj v okolitých krajinách. Samozrejme, realizovali sme aj viacero úspešných exitov z menších spoločností, ktoré  možno nie sú tak viditeľné, no fungujú dodnes. Rada by som spomenula  aj pôžičkový program fondu, ktorý tiež  zohral pozitívnu úlohu pri podpore podnikania na Slovensku. Som presvedčená, že približne 3000 pracovných miest, ktoré boli vytvorené aj vďaka investíciam Fondu prispeli k  zlepšeniu podnikateľského prostredia na Slovensku.

 

 

Dnes podporuje nadácia  mladých startupistov. Akou formou táto podpora funguje?

Ako som už spomínala pripravili sme program US Connections, ktorý je flexibilný z hľadiska formy podpory. Pre spoločnosti, ktoré si vyberieme, chceme byť partnermi 12 až 24 mesiacov a spoločne s nimi riešiť to, čo najviac potrebujú pre svoj ďalší rozvoj, čiže mala by to byť doslova „na mieru šitá“ podpora pre každý  jednotlivý team. Okrem toho, že spoločnosť splní naše základné požiadavky, mala by už pri prihlásení sa do výberového kola  vedieť definovať, čo vlastne chce dosiahnuť svojim pobytom v Spojených štátoch.

 

 

Bavíme sa iba o USA?

Zatiaľ, ale chceme aj v tomto byť flexibilní. Ale v súčasnosti hovoríme o pobyte v USA, o účasti na veľkých eventoch, na špeciálnych konferenciách, o krátkodobom pobyte v inkubátoroch, resp.akcelerátoroch a podobne.

 

 

Čiže, ak by ma oslovil  investor a musel by som ísť kvôli tomu do LA, dáte mi 5000 eur?

Tak to žiaľ, asi nie. My Vám totiž chceme dať až 35 000 dolárov.  Naša predstava je  pracovať so spoločnosťou rok-dva a počas tohto obdobia dosiahnuť  zlepšenie   zručností členov tímu – niekto potrebuje pomoc v marketingu, niekto pomoc v komercionalizácií produktu a pod. Ak pre niektorý tím, ktorý sme vybrali, bude prínosom účasť na konferencii špecializovanej na problém, ktorý rieši, tak samozrejme pôjde na takúto konferenciu. Okrem toho, že sa niečo nové naučí,  pridanou hodnotou bude networking, ktorú veľké eventy prinášajú, získanie nových kontaktov a možnosť stretnutia sa s investormi.

 

Screen Shot 2015-12-06 at 19.30.29

 

Ako vie startupový tím dostať takúto podporu? Môžu sa startupy prihlásiť?

Stačí zájsť na našu stránku, vyplniť potrebné informácie, lebo chceme o tíme získať čo najviac informácií. A ako som už spomenula, bude pre nás dôležité vedieť, ako by sa krátkodobý  pobyt v USA prejavil na ich raste.

Každý rok budú tri kolá, z ktorých vzídu tri spoločnosti, ktoré podporíme. Financie, ktoré máme vyčlenené na jeden tím  sa môžu pohybovať až do 35 000 dolárov.

 

Od 2. novembra je otvorené prvé prihlasovacie kolo a tešíme sa na každého, čo si myslí, že spĺňa nami definované požiadavky.

 

 

Kedy uzatvárate jednotlivé kolá?

Každé kolo je otvorené vždy dva mesiace. Začíname vždy v novembri, marci a júli. Tretí mesiac prídu na rad poradcovia, prezentácie tímov a v závere mesiaca rozhodnutie o výbere spoločnosti.

 

 

Keď sme už pri poradcoch, kto to bude? :)

V súčasnosti zostavujeme tím poradcov. Chceme, aby to boli hlavne osobnosti  z podnikateľského prostredia, ktoré majú za sebou reálne výsledky a  ktorých podnikateľské  príbehy môžu byť zároveň inšpiratívne pre startupovú komunitu

Na základe odporúčania poradcov o  výbere tímu rozhodne Správna rada nadácie, ktorá je zložená z amerických a slovenských občanov. Z amerických zástupcov v Správnej rade je u nás už ako doma pani Mary MacPherson a ešte stále ako doma pán veľvyslanec Theodore Sedgwick, ktorý pôsobil na Slovensku od roku 2010 až do septembra tohto roku. Slovenských zástupcov Správnej rady pánov Antona Zajaca z  ESETu a  Petra Gažíka z  O2 na tomto mieste určite nemusím predstavovať.

 

 

Existujú už startupy, ktoré využili vašu podporu?

V júli tohto roku sme ukončili náš internship program, ale medzičasom, kým sme vytvárali nový program, sme sa venovali startupovej komunite tým, že sme podporovali rôzne startupové súťaže. Na Slovensku sme už druhý rok jedným z partnerov StartupAwards, v USA sme boli partnermi akcií WE4 Startups program v Silicon Valley v apríli a októbri tohto roka. Takisto sa venujeme našim pilotným projektom – tímom, ktoré už nejakým spôsobom benefitovali z nášho programu, napr. Cloudo a Divano,  a samozrejme spolupracujeme so spoločnosťou Staffino, ktorá vyhrala StartupAwards 2014.

 

 

Je niečo na záver, čo by ste chceli odkázať slovenským startupistom?

Ničoho sa nebojte, choďte do toho, na vás spočíva ťarcha budúcnosti.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá