Množstvo hmyzu vo svete rapídne klesá. Vedci sa obávajú najhoršieho

  • Na svete máme o jednú dobrú správu viac.
  • Hmyzu v priebehu desaťročí rapídne ubudlo
  • Tá horšia správa je to, že predátori nemajú dostatok potravy, a tak miznú tiež
  • Za vzniknutý stav môže globálne otepľovanie našej planéty
hmyz
flickr
  • Na svete máme o jednú dobrú správu viac.
  • Hmyzu v priebehu desaťročí rapídne ubudlo
  • Tá horšia správa je to, že predátori nemajú dostatok potravy, a tak miznú tiež
  • Za vzniknutý stav môže globálne otepľovanie našej planéty

Populácia hmyzu vo svete podľa najnovších štúdií dramaticky klesá. Zistilo sa tiež, že problém je omnoho závažnejší, než sme si doteraz mysleli a za všetko môžu ľudia. Množstvo hmyzu sa záhadne stratilo napríklad v dažďových pralesoch Portorika. Na prvý pohľad by to mohlo vyzerať tak, že sa premnožili zvieratá, ktoré sa živia hmyzom a jednoducho ho skonzumovali. Nie je to však vôbec tak. Hmyz sa jednoducho stratil a s ním takmer všetky zvieratá, ktoré sa ním živia.


V roku 2014 odhadol tím biológov, že za posledných 35 rokov sa počet bezstavovcov, napríklad včiel alebo chrobákov znížil o 45 %. Situácia je zlá na celom svete, avšak najväčší pokles pociťujú hlavne európske krajiny. V rámci týchto krajín vedie jednoznačne Nemecko. Tu za posledných niekoľko desaťročí pokleslo množstvo lietajúceho hmyzu až o rekordných 76 %.

Hmyz má svoje opodstatnenie v ekosystéme

Vedci predpokladajú, že tento jav má na svedomí práve zmena klímy, ktorá sa v súčasnosti skloňuje v médiách takmer každý deň. Entomológ Timothy Schowalter, ktorý skúmal dažďový prales v Portoriku už od roku 1990 sledoval úpadok v priamom prenose. Hmyz nemá totiž schopnosti prispôsobovať sa zmene okolitej teploty.

Nech je však príčina akákoľvek, ľudstvo by nemalo strkať hlavu do piesku. Áno hmyz je otravný a treba ho vykynožiť, ale aj on má pevné miesto v ekosystéme. K tomu medzi hmyz nepatria len nepríjemné muchy a komáre, ale napríklad aj včely, ktoré sú nevyhnutné pre opeľovanie a produkciu medu. Ak sa zníži množstvo dobrého hmyzu v dažďových pralesoch, môže to znamenať to najhoršie. Bez dostatku hmyzu by zmizli aj poslední predátori, ktorí v týchto oblastiach žijú a narušil by sa tak celý potravinový reťazec.

Toto by mohlo mať omnoho horšie následky, než si myslíme. Ako z tejto ošemetnej situácie von? Presné riešenie zatiaľ nepoznáme. Mali by sme však smerovať k znižovaniu emisií vo vzduchu, a tým k udržiavaniu vhodnej teploty planéty. Ak sa nám to podarí, zachránime, čo sa ešte dá.

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech