Multitasting, či nie? Vedci si nie sú istí.

  • Kto povedal, že nemôžete robiť dve veci naraz? Ženy sú v tom údajne expertky. Chlapi sa však radi obraňujú tvrdením, že tie veci potom nerobia poriadne. Kde je pravda? Je multi-tasking efektívny, či ani nie? Nová štúdia vedcov z University of Florida spochybňuje predstavu, že muti-tasking spôsobuje neefektívnosť jednej alebo viacerých úloh.
image_1440665981.jpeg
  • Kto povedal, že nemôžete robiť dve veci naraz? Ženy sú v tom údajne expertky. Chlapi sa však radi obraňujú tvrdením, že tie veci potom nerobia poriadne. Kde je pravda? Je multi-tasking efektívny, či ani nie? Nová štúdia vedcov z University of Florida spochybňuje predstavu, že muti-tasking spôsobuje neefektívnosť jednej alebo viacerých úloh.

 

Vedci testovali starších dospelých a ich schopnosť efektívneho plnenia kognitívnych úloh počas bicyklovania. Zistili, že rýchlosť bicyklovania sa zväčšuje počas multi-taskingovania bez ujmy na kognitívnom výstupe.

 

Tento výsledok bol prekvapivý aj pre samotných výskumníkov. Pôvodne chceli zistiť, ako je to s multi-taskingom u pacientov s Parkinsonom, respektíve, ako veľmi je jedna úloha potlačovaná pri plnení ďalších. Vedci teda zobrali skupinu pacientov s Parkinsonovou chorobou a druhú skupinun so zdravými subjektami. Profesor Altmann hovorí: “ Každá štúdiam zaoberajúca sa týmto fenoménom dokazuje, že keď ľudia robia dve veci, jedna z nich je vždy viac zanedbávaná. Každý z nás zažil situáciu, kedy sa niekam ponáhľal, zrazu zazvonil mobil a jeho chôdza bola spomalená. Úprimne, to je to, čo sme očakávali”.

 

 

Počas štúdie, 28 žúčastnených s Parkinsonovou chorobou a 20 zdravých dospelých subjektov pracovali na 20 kognitívnych úlohách, počas toho ako, sedeli na stoličke v miestnosti bez akéhokoľvek hluku a počas bicyklovania. Úlohy sa pohybovali v rozmedzí ťažkosti hovoriť slovíčko „go“ keď sa zobrazila modrá hviezda, až po opakovanie veľmi dlhého listu čísel v obrátenom poradí.

 

Pri plnení úloh na bicykli sa sledovala ich rýchlosť. Rýchosť jazdy na bicykli účastníkov bola asi 25% rýchlejšia, zatiaľ účasník čo vykonával najjednoduchšie kognitívne úlohy. Tento výsledok nikto neočakával. Zdá sa teda, že pri plnení viacerých jednoduchších úloh sme efektívnejší, ako keby sme ich mali robiť po jendom. Akoby bol človek zrazu napumpovaný a robi niečo ešte lepšie. Dôvodov pre úspech multi-taskingu je viacero. Vedci predpokladajú, že jedným z vysvetlení môže byť kognitívne podnietenie, ktoré nastane, keď ľudia očakávajú dokončenie ťažšej úlohy. Podobne, cvičenie zvyšuje toto podnietenie v oblastiach mozgu, ktoré kontrolujú pohyb. Podnietenie či vzrušenie zvyšuje uvoľnenie neurotransmiterov, ktoré zlepšujú rýchlosť a účinnosť mozgu, najmä frontálneho laloku, čím dôjde k zlepšeniu výkonu v motorických a kognitívnych úlohách.

 

„Toto podnietenie spôsobuje, že človek je schopný sústrediť svoju pozornosť na nejakú úlohu“, povedal profesor Altmann. „Keď bola úloha veľmi jednoduchá, videli sme účinok na smotnú pozornosť v prípade, že ľudia veľmi rýchlo bicyklovali. Ak bola úloha ťažšia, začali narážať na množstvo vedomostí dostupných na splnenie oboch úloh, takže participanti už tak rýchlo nebicyklovali.“

 

 

Účastníci štúdie s Parkinsonovou chorobou pedálovali vo všeobecnosti pomalšie, a nezrýchľovali tak ako zdraví participanti. To môže byť spôsobené samotnou chorobou, pretože kognitívne a fyzické cvičenie závisí od dopamínu a iných neurotransmiterov, ktoré sú kvôli chorobe narušené.

 

Profesor Altmann a Hass v súčasnosti študujú spätosť multi-taskingu s inými druhmi cvičenia. Držme im palce a dúfajme, že sa im podarí zistiť, či cvičenie skučne vedie k zlepšeniu fyzičky a kognitívnych schopností.

 

Zdroj: neuroscientistnews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá