Musíš ísť zajtra do práce? Pozri sa, na aké príplatky máš počas sviatku nárok

  • Sviatok je deň, kedy je zamestnancovi priznané voľno
  • Už dva roky pribúdajú ľuďom pracujúcim počas voľna rôzne zvýhodnenia
Práca počas sviatku.
pixabay.com
  • Sviatok je deň, kedy je zamestnancovi priznané voľno
  • Už dva roky pribúdajú ľuďom pracujúcim počas voľna rôzne zvýhodnenia

Minulý rok schválil parlament zásadnú novelu Zákonníka práce, ktorá upravila prácu počas sviatkov. Slovenským zamestnancom sa tak výrazne polepšilo. Okrem základnej mzdy, ktorá sa počas odpracovaného sviatku navyšuje, získaš aj ďalšie výhody.

Práca
zdroj: pixabay

Ako informuje poradenský a informačný portál accace.sk, za prácu počas sviatkov ti je priznaná dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 100 % tvojho priemerného zárobku. Ten si vyrátaš za predchádzajúci kvartál. Mzdové zvýhodnenie ti prináleží aj za prácu vykonávanú počas sviatku, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, zvyčajne je to víkend. Ak ale pracuješ v nepretržitej prevádzke, môže to byť aj obyčajný deň v týždni.

Sviatok a nedeľa

Na Slovensku je počas roka 15 sviatočných dní. Je ale mimoriadne dôležité vedieť, že ak sviatok pripadne na nedeľu, tak na sviatočný príplatok nárok nemáš.

Zamestnávateľ si však po dohode so zamestnancom môže svoje zvýhodnenia samozrejme rôznymi spôsobmi variovať. Okrem 100% prirážky k platu má zamestnanec právo aj na náhradné voľno. Toto si môžeš čerpať vo vybraný pracovný deň. „Zamestnancovi prináleží za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna a náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ píše payroll methodist Katarína Hriadeľová z portálu accace.sk.

práca_obchod
zdroj: pixabay.com

Čo sa týka náhradného voľna, musí byť zamestnancovi poskytnuté najneskôr do uplynutia troch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca za sviatok vykonaná. Ak sa tak nestane a zamestnanec sa rozhodne si ho buď nevybrať, alebo mu zo strany zamestnanca nebude poskytnuté, automaticky ti ho zamestnávateľ musí preplatiť. Treba však pamätať na to, že vybrať si možno len jednu variantu. Buď teda zvýhodnené mzdové ohodnotenie, alebo náhradné voľno. Kombinácia neexistuje.

Okrem zákonných povinností, ktoré každému jednému pracujúcemu človeku prináležia, existuje možnosť na extra výhody. Tie sú zahrnuté v kolektívnych zmluvách. Takéto benefity väčšinou ponúkajú súkromné firmy alebo korporácie.

Pozor na variabilnú zložku

Pozor si však treba dávať na niekoľko vecí. Okrem 100 % príplatku k základnej zložke existuje aj variabilná zložka. Tu sa prístup zamestnávateľa v spôsobe vyplácania rôzni. Niekedy sa stáva, že zamestnávateľ ti základnú zložku síce navýši presne tak, ako mu to novelizovaný zákon prikazuje, no variabilnú zložku ti nevyplatí buď vôbec, alebo ju zníži. Preto je dobre, všetko si včas overiť, dohodnúť a odkomunikovať.

Zdroje: accace.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá