Muž sadil každý deň jeden strom po dobu 39 rokov. Výsledkom je zelený raj aj pre ohrozené zvieratá

  • Majuli in Assam v Indii je najväčším riečnym ostrovom sveta prekypujúci životom
  • V roku 1979 to však bolo úplne inak.
  • Ostrov zdecimovali záplavy a extrémne suchá
  • Na upadajúci kus zeme sa nemohol pozerať Jadav Payeng, ktorý sa rozhodol pre záchranu
strom
thepoliticalfunda.com
  • Majuli in Assam v Indii je najväčším riečnym ostrovom sveta prekypujúci životom
  • V roku 1979 to však bolo úplne inak.
  • Ostrov zdecimovali záplavy a extrémne suchá
  • Na upadajúci kus zeme sa nemohol pozerať Jadav Payeng, ktorý sa rozhodol pre záchranu

Písal sa rok 1979, keď najväčší riečny ostrov na svete zaliali vody rieky Brahmaputra a spôsobili tu obrovskú spúšť. V tom čase krásny ostrov prekypujúci zeleňou dostal poriadny úder. To však nebol koniec. Neľútostná príroda sa rozhodla oslabený ostrov poškodiť ešte viac. Obloha sa vyjasnila, teploty stúpli a nastalo obdobie extrémneho sucha. Ostrov sa tak premenil takmer na vyprahnutú púšť. Zeleň postupne mizla. Pohľad na zbedačený kus zeme a nenechal chladného Jadava Payenga, ktorý na ostrove býval od malička.

Jadav je príkladom toho, že porekadlo pomalšie ďalej zájdeš a odhodlanie niečo zmeniť má skutočne niečo do seba. Rozhodol sa totiž, že s neutešenou situáciou niečo urobí. V tom čase iba 16-ročný mladík začal plánovať obnovenie ostrova do pôvodného stavu. Preto sa rozhodol každý jeden deň zasadiť jeden strom. Z malých stromčekov vyrástli v priebehu rokov obrovské a silné stromy. Dnes toto miesto vôbec nepripomína vyprahnutú púšť, práve naopak prekypuje zeleňou a zaberá miesto o rozlohe 1 360 akrov.

Oáza plná zvierat

Len pre predstavu, Central Park v New Yorku sa rozprestiera na území 840 akrov. Vytvoriť túto oázu života pritom dokázal jeden jediný človek. V zelenom raji našli útočisko slony, nosorožce a dokonca aj nebezpečné bengálske tigre. Povedal by si, že za zázračnou premenou stojí jeden jediný človek? Asi nie. A svet by sa o tomto obetavom mužovi nikdy nedozvedel. Ten totiž robil túto záslužnú činnosť bez toho, aby o tom niekomu povedal. Bol tak trošku tajnostkár.

Jeho tajomstvo však v roku 2007 odhalil fotograf a milovník prírody Jitu Kalita. Ten sa plavil po rieke a už z diaľky zbadal na ostrove niečo nezvyčajné. Obrovský les nachádzajúci sa uprostred ničoho. Po príchode na pevninu zbadal Jadava. Spočiatku si myslel, že je to pytliak, avšak aké bolo jeho prekvapenie, keď sa dozvedel, že je „autorom“ samotného lesa.

Následne publikoval článok o lesnom mužovi v lokálnych novinách a ošiaľ bol na svete. Ak si si myslel, že po odhalení Jadav so svojimi aktivitami prestane, tak si sa mýlil. So sadením chce pokračovať až do svojho posledného výdychu.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech