Myšlienky, ktoré zmenia tvoj postoj k práci

Tatiana Blazseková / 21. septembra 2015 / Lifehacking

Nie, žiadne recepty typu: rob toto a budeš úspešný. Úspech si vyžaduje komplexnosť, ktorá sa do šiestich bodov nezmestí. Minulý rok, Dave Kerpen, generálny riaditeľ Likeable Lokal, našiel v svojej poštovej schránke pohľadnicu. Boli na nej vyobrazené aktivity, ktoré robia úspešní ľudia a naopak, ktoré zasa tí neúspešní. Pohľadnicu mu zaslal Andy Bailey z Petra Coatch.

 

Zvláštne na tom bolo to, že títo dvaja ľudia sa nikdy nestretli. Dave to však neriešil a zavesil si pohľadnicu na stenu do pracovne. Ako tak na ňu pozeral, uvedomil si niekoľko dôležitých vecí. Nebudem to nazývať radami alebo tipy ako byť úspešný. Sú to skôr krátke myšlienky, ktoré zmenili Davov postoj k práci a môžu priniesť zmeny v nazeraní na kariéru a život.

 

1. Nájsť odvahu a konať vs. mať strach

Prijať a uskutočniť zmenu, chce skutočne veľa úsilia. Technologický pokrok spôsobuje, že ľudia sa stále musia prispôsobovať novým okolnostiam. Ono to chce skutočne veľkú odvahu hovoriť ÁNO novým príležitostiam. Mať strach a podriadiť sa mu, však spôsobuje, že človek sa neodváži konať.

 

 

2. Hovoriť o myšlienkach vs. ohovárať

Ohováranie, riešenie iných ľudí nevedie k ničomu. Pri klábosení o iných ľuďoch sa nikdy nedopracujete ku kreatívnym nápadom. Choďte von s priateľmi, bavte sa o tom, čo ich baví, čo ich zaujalo, ako by sa to dalo uskutočniť a vytvorte tak niečo iné.

 

3. Zvládnuť zlyhanie

Stáva sa to: spravíte chybu, zle vyhodnotíte situáciu a zachováte sa, ako by ste sa nemali. Každý zažíva svoje pády a vzostupy. Dôležité je však vedieť prijať svoje zlyhania. Najhoršie je mať šéfa idiota, ktorý je panovačný, huláka, neprizná si chybu a hádže ju na svoj tím. Stratí tak u ľudí rešpekt a pomyslia si o ňom svoje.

 

4. Pochváliť vs. prehliadnuť

Dajte ľuďom pocítiť, že sú v niečom dobrí. Pochváľte ich, oceňte ich prácu. Pár slov vie človeka neskutočne motivovať a taktiež to prispieva k utuženiu spoločného vzťahu a dôvery.

 

 

5. Dopriať aj inému

Najhoršie čo poznám, sú závistliví ľudia. Ako hovorí Kerpen: „Ak pracujete v nejakej organizácii medzi ľuďmi, na to, aby ste boli úspešní, musí byť úspešný každý z vás“. Chcite aby ostatní okolo vás boli úspešní a podporujte sa navzájom. Hlavne neohovárajte a nezáviďte iným ich úspech.

 

6. Zdokonaľovať sa vs. sedieť na zadku ako päť peňazí a správať sa, ako chrobák Truhlík, ktorý všade bol, všetko videl a všetko vie.

Skončením školy proces výučby nekončí. To je síce pekné, že ste skončili so samými jednotkami a červeným diplomom, ak chcete byť úspešný, učiť sa musíte stále. Najhoršie je povedať, že všetko viete a nikto vám už nič nemusí vysvetľovať.

 

Ak by ste si mali z tohto článku odniesť niečo, tak by to bolo niečo takéto: Buďte pokorní, počúvajte, neriešte iných a vzdelávajte sa neustále.

 

Zdroje: businessinsider.com, www.linkedin.com

Pridať komentár (0)