Na dobrodružstvo nie je nikdy neskoro, odvážny pár sa chce dostať na južný pól naozaj netradične

  • Nikdy nie je neskoro na poriadne dobrodružstvo. Holandský pár sa rozhodol okoreniť manželský stereotyp odvážnou výpravou na južný pól
  • Výpravu absolvujú na vozidle vytlačenom za pomoci 3D tlače. Dobrodružstvo vypukne už koncom jesene
Clean 2 Antarctica
  • Nikdy nie je neskoro na poriadne dobrodružstvo. Holandský pár sa rozhodol okoreniť manželský stereotyp odvážnou výpravou na južný pól
  • Výpravu absolvujú na vozidle vytlačenom za pomoci 3D tlače. Dobrodružstvo vypukne už koncom jesene

Nikdy nie je neskoro na poriadne dobrodružstvo. Práve toto si povedal odvážny manželský pár z Holandska. Dvojica sa totiž rozhodla pre návštevu južného pólu, kde sa v súčasnosti pohybuje teplota vo výške -30 °C. Keďže dnes je všade kladený dôraz na ekológiu a ochranu prírody, rozhodli sa tento prvok zakomponovať do svojej výpravy s názvom Clean 2 Antarctica.

Na výpravu sa vyberú vozidlom Solar Voyager. Nejedná sa o žiadne futuristické vozidlo. Je to vozidlo vyrobené z množstva odpadového plastu. Netypický automobil bude poháňaný solárnou energiou. Na južnom póle je totiž slnka dostatok. Ako sa to však všetko začalo? Edwinovi a Liesbeth ter Veldeovým prišiel tento nápad na myseľ úplne náhodou.

Písal sa rok 2015, keď si uvedomili, aký obrovský problém predstavuje plastový odpad. Väčšina plastov je totiž určená na jednorazové použitie a následne putuje do koša. Je všeobecne známe, že iba určité množstvo plastov je možné plnohodnotne recyklovať. Práve preto sa rozhodli zostrojiť vozidlo, ktoré bude vytvorené z plastového odpadu.

Týmto krokom prispeli aspoň trošku k ochrane životného prostredia a zároveň upozornili na obrovský problém s plastovým odpadom. Keďže sa jednalo o plast, automobil bol vyrobený na 3D tlačiarni. Proces prebehol nasledovne: plastový odpad bol roztavený a premenený do podoby vlákien. Práve plastové vlákna sú náplňou 3D tlačiarní. Z plastu následne vytlačili diely v podobe šesťuholníkov. Tie boli podobne ako skladačka puzzle pospájané do jedného celku.

Vydrží plastové vozidlo treskúce mrazy?

K samotnému automobilu boli následne vyrobené prívesy, na ktorých sa nachádzajú obojstranné solárne panely. Vlečky taktiež poslúžia ako miesto na uskladňovanie potravín. Celá výprava by mala trvať 47 dní. Párik plánuje využiť aj ľad, ktorý sa na Antarktíde nachádza a premieňať ho na životodarnú tekutinu. Vďaka tejto možnosti sa tak vyhnú nutnosti priviesť si vodu so sebou.

Vozidlo má aj s prívesmi dĺžku 16 metrov a váži 1, 4 tony. Na to ako si poradí s chladom boli zvedaví aj samotní manželia. Preto sa ho rozhodli otestovať na zamrznutom Islande. Ostrá expedícia by mala začať na základni na Antarktíde už koncom jesene. Manželský pár by mal na svojom automobile prekonať celkovú vzdialenosť 2400 km. Podarí sa im prežiť?

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK