Na Everest sa vybral s drogami, skončil ako hovorca väzňov. Kontroverzný Slovák bol v hľadáčiku KSČ

  • Málokto zo slovenských horolezcov vzbudzuje také protichodné názory ako Pavel Pochylý
  • Jeho nekonformné správanie najviac prekážalo Komunistickej strane Československa, ktorá ho poslala do väzenia až trikrát
  • Priekopník extrémneho horolezectva sa stal hovorcom väzňov v leopoldovskej väznici
horolezec pochyly, everest
Archív Igor Ľudma, Wikimedia/Terra
  • Málokto zo slovenských horolezcov vzbudzuje také protichodné názory ako Pavel Pochylý
  • Jeho nekonformné správanie najviac prekážalo Komunistickej strane Československa, ktorá ho poslala do väzenia až trikrát
  • Priekopník extrémneho horolezectva sa stal hovorcom väzňov v leopoldovskej väznici

Jeho životným heslom bolo: „Nemožné je iba jedna z možností.“ Kontroverzný horolezec Pavel Pochylý so svojou skupinou pavúkov, ako ich prezývali, navždy zmenili tvár tatranského lezenia. Trúfali si na také počiny, ktoré neprešiel nikto pred nimi. Sám Pavel bol často označovaný za blázna, ktorý zbytočne riskuje život.

Nakoniec sa mu aj láska k horám stala osudnou, keď 25. 2. 2000 so svojím bratom Ondrejom spadol a obaja zomreli. Vracali sa späť na chatu po zlezení Malého Kežmarského štítu. V roku 2001 Pavla Pochylého vyhlásili počas osláv 80. výročia založenia Slovenského horolezeckého spolku JAMES za slovenského horolezca 20. storočia.

Otca mu zatvorili, nevedel poriadne prečo

Narodil sa iba niekoľko mesiacov po skončení druhej svetovej vojny v Galante. Ako päťročný sa s rodinou presťahoval do Bratislavy. Jeho otec sa dostal do väzenia, keď bol ešte dieťa. To mohlo mať na jeho neskoršiu rebéliu výrazný vplyv.

Pod Bratislavským hradom bývali v spoločnom dome s lekárskou rodinou Ballayových, ktorí cez leto brávali všetkých troch súrodencov na chatu do Tatier. Tam sa zrodila jeho vášeň pre lezenie.

Pod krídla si ich vzal horolezec Ján Ďurana, ktorý s nimi už ako s mladými chlapcami absolvoval náročné trasy. Skupina získala prezývku pavúci, a to primárne kvôli Pavlovi. Mal totiž veľmi dlhé ruky aj nohy a krátky trup. Rovnako sa ako pavúk na skalách aj pohyboval.

zdroj: archív Igor Ľudma

V Tatrách začal zbierať prvovýstupy stien, na ktoré si dovtedy nikto netrúfol. Medzi horolezcami si okamžite vybudoval rešpekt, avšak získal si aj mnoho nepriateľov. Často porušoval pravidlá, vyvracal dovtedajšie znalosti. Do stien nastupoval neskoro a pri výstupoch sa nevyhýbal zlému počasiu.

„Nepoznal kompromisy, nepoznal obmedzenia, neuznával hranice a zákony ho nezaujímali. Urobil v živote veľa sekov, ale len preto, že mnoho vecí jednoducho ignoroval,“ povedal o ňom jeho najbližší kamarát, kameraman Milan Matis, ktorý už tiež nežije.

Pre jeho tvrdú povahu sa dostal do basy už počas povinnej vojenskej služby, keď odmietol podpísať prísahu a dezertoval. Odsedel si 16 mesiacov v Sabinove. Záznam v registri trestov sa s ním už niesol po celý život.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, Plus 7 dní, Nový čas, Vyraznavylet.cz, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá