Na Everest sa vybral s drogami, z neho šiel rovno do basy. Kontroverzný Pavúk je aj tak jeden z najlepších

  • Málokto zo slovenských horolezcov vzbudzuje také protichodné názory ako Pavel Pochylý
  • Jeho nekonformné správanie najviac prekážalo Komunistickej strane Československa, ktorá ho poslala do väzenia až trikrát
  • Priekopník extrémneho horolezectva sa stal hovorcom väzňov v leopoldovskej väznici
  • V užívaní dopingu nevidel problém. Nepovažoval sa za vrcholového športovca a svoje výkony si nechcel porovnávať
pjimage (56)
Archív Igor Ľudma, Wikimedia/Terra
  • Málokto zo slovenských horolezcov vzbudzuje také protichodné názory ako Pavel Pochylý
  • Jeho nekonformné správanie najviac prekážalo Komunistickej strane Československa, ktorá ho poslala do väzenia až trikrát
  • Priekopník extrémneho horolezectva sa stal hovorcom väzňov v leopoldovskej väznici
  • V užívaní dopingu nevidel problém. Nepovažoval sa za vrcholového športovca a svoje výkony si nechcel porovnávať

Jeho životným heslom bolo: „Nemožné je iba jedna z možností.“ Kontroverzný horolezec Pavel Pochylý so svojou skupinou pavúkov, ako ich prezývali, navždy zmenili tvár tatranského lezenia. Trúfali si na také počiny, ktoré neprešiel nikto pred nimi. Sám Pavel bol často označovaný za blázna, ktorý zbytočne riskuje život.

Nakoniec sa mu aj láska k horám stala osudná, keď 25. 2. 2000 so svojím bratom Ondrejom spadol a obaja zomreli. Vracali sa späť na chatu po zlezení Malého Kežmarského štítu. V roku 2001 Pavla Pochylého vyhlásili počas osláv 80. výročia založenia Slovenského horolezeckého spolku JAMES za slovenského horolezca 20. storočia.

Otca mu zatvorili, nevedel poriadne prečo

Narodil sa iba niekoľko mesiacov po skončení druhej svetovej vojny v Galante. Ako päťročný sa s rodinou presťahoval do Bratislavy. Jeho otec sa dostal do väzenia, keď bol ešte dieťa. To mohlo mať na jeho neskoršiu rebéliu výrazný vplyv.

Pod Bratislavským hradom bývali v spoločnom dome s lekárskou rodinou Ballayových, ktorí cez leto brávali všetkých troch súrodencov na chatu do Tatier. Tam sa zrodila jeho vášeň pre lezenie. Pod krídla si ich vzal horolezec Ján Ďurana, ktorý s nimi už ako s mladými chlapcami absolvoval náročné trasy. Skupina získala prezývku pavúci, a to primárne kvôli Pavlovi. Mal totiž veľmi dlhé ruky aj nohy a krátky trup. Rovnako sa ako pavúk na skalách aj pohyboval.

zdroj: archív Igor Ľudma

V Tatrách začal zbierať prvovýstupy stien, na ktoré si dovtedy nikto netrúfol. Medzi horolezcami si okamžite vybudoval rešpekt, avšak získal si aj mnoho nepriateľov. Často porušoval pravidlá, vyvracal dovtedajšie znalosti. Do stien nastupoval neskoro a pri výstupoch sa nevyhýbal zlému počasiu.

„Nepoznal kompromisy, nepoznal obmedzenia, neuznával hranice a zákony ho nezaujímali. Urobil v živote veľa sekov, ale len preto, že mnoho vecí jednoducho ignoroval,“ povedal o ňom jeho najbližší kamarát, kameraman Milan Matis, ktorý už tiež nežije.

Pre jeho tvrdú povahu sa dostal do basy už počas povinnej vojenskej služby, keď odmietol podpísať prísahu a dezertoval. Odsedel si 16 mesiacov v Sabinove. Záznam v registri trestov sa s ním už niesol po celý život.

Do kroník slovenského horolezectva sa zapísal po tom, ako sa mu podarilo zdolať prechod hlavného tatranského hrebeňa. Prvýkrát sa touto trasou vybral v roku 1970 expedičným štýlom so skupinou siedmich ďalších horolezcov, medzi ktorými bol aj mladší brat Ondrej. Do cieľa napokon po 32 dňoch prišli iba obaja bratia a ďalší člen výpravy Ivan Dieška.

Slováci na Evereste lámali svetové rekordy. Niektoré ich telá sa už nikdy nepodarilo nájsť

Horolezci si v tomto období často privyrábali výškovými prácami. To bol aj prípad Pavúka, ktorý takto napríklad opravoval sochu vojaka na Slavíne. Predtým však odišiel do Brna, kde bol šéfom organizácie Student servis, kde zamestnával na brigády študentov.

Vtedajšiemu režimu však práca Pochylého veľmi nevoňala, a tak ho opäť poslali za mreže. V ostravskej väznici si odsedel šesť rokov za nedovolené podnikanie.

Doteraz neprekonaný

Po návrate z väznice sa opäť vrátil k horolezectvu. V zime v roku 1979 podal jeden zo svojich životných výkonov, ktorý dodnes nebol prekonaný. Znova sa vrátil na hrebeň Vysokých Tatier, avšak tentokrát sa ho rozhodol zdolať sám. Bez akejkoľvek podpory, s minimálnou výbavou prešiel zo západu na východ, pričom začal 23. februára a skončil 10. marca.

Horské chaty na Slovensku, patria medzi svetovú špičku. Tieto sú pýchou nášho národa

Podľa dobových výpovedí mal so sebou presne vypočítané jedlo na každý deň, pričom rátal s tým, že výstup mu môže zabrať až 30 dní. Ak sa mu niektorý úsek podarilo prejsť rýchlejšie, prebytočné jedlo vyhadzoval do priekopy. Celková hmotnosť batoha na začiatku totiž bola 30,5 kg. Z toho potravín bolo štrnásť kíl. Nebral si so sebou ani spacák, ktorý považoval za zbytočnosť, ktorá navlhne a zamrzne. Namiesto toho spal prikrytý plachtou zo stanu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, Plus 7 dní, Nový čas, Vyraznavylet.cz, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech