Na Luník IX zavolal aj prezidentku Čaputovú. Nebezpečenstvo tam podľa Milana nikomu nehrozí (ROZHOVOR)

 • Milan Kolcun ukazuje „potulkárom“ bizarné miesta Košíc už viac ako 17 rokov
 • Na potulky po najkontroverznejšom sídlisku na Slovensku pozval aj prezidentku
 • Po koronakríze chce turistov zobrať aj k bezdomovcom
 • Vraví, že Slováci majú zbytočné predsudky. Najmä niektorí Košičania sú veľkí „odborníci“
Lunik IX
TASR/Milan Kapusta, KD/Veronika Janušková
 • Milan Kolcun ukazuje „potulkárom“ bizarné miesta Košíc už viac ako 17 rokov
 • Na potulky po najkontroverznejšom sídlisku na Slovensku pozval aj prezidentku
 • Po koronakríze chce turistov zobrať aj k bezdomovcom
 • Vraví, že Slováci majú zbytočné predsudky. Najmä niektorí Košičania sú veľkí „odborníci“

Niekedy sa túla po vlastných, inokedy zas brázdi ulice Košíc na starom bicykli. Ak by nebol lockdown určite by sedel v kaviarničkách a vášnivo s niekým diskutoval. Sprievodca Milan Kolcun patrí k najznámejším Košičanom.

Začuješ ho hovoriť nielen po slovensky, ale aj po anglicky, španielsky, ba aj rusky. Zanietene hovorí zahraničným turistom, ale aj miestnym o histórii Košíc. Milan Kolcun zbožňuje metropolu východu telom aj dušou. Nebojí sa ľudí zobrať na Luník IX, skôr naopak. Chce im ukázať, ako sa jedno z najkontroverznejších sídlisk na Slovensku zmenilo, samozrejme, k lepšiemu.

Milan ako prvý na Slovensku začal organizovať dnes už legendárne Košické potulky. Odvtedy ubehlo už 17 rokov. Témou prvej potulky bola Hlavná ulica. Spomína, že sa jej zúčastnilo možno 20 ľudí. Dnes na nich chodí vyše 400, a to nielen turisti, ale i miestni.

Jeho záber aktivít je však naozaj široký. Istý čas pôsobil ako učiteľ na španielskom gymnáziu, má vlastnú talkshow Bez šepkára, spustil aj košickú glosátorskú show GlosatorsKE. Je autorom viacerých kníh o Košiciach, napísal román a dve zbierky básní.

 • Prečo sa rozhodol sprevádzať turistov po Luníku IX
 • Čo je podľa neho na tomto sídlisku najkrajšie
 • Akí sú podľa neho Rómovia v skutočnosti
 • Či sa stretol s nebezpečenstvom na Luníku IX
 • Prečo si rád vymýšľa a aké klamstvo mu ľudia vždy uveria

Nie si historik a ani sa tak netváriš. Prečo myslíš, že ťa ľudia počúvajú?

Asi preto, lebo nemám vyštudovanú históriu. Viem to podať len tak, ako si to sám zapamätám. Nestrácam sa v detailoch ako, povedzme, profesionáli, ktorí by chceli obsiahnuť celú tému. Samozrejme, vždy odkážem na knihy, z ktorých čerpám informácie. Je to mostík pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Kolcun (@kolcunmilan)

V minulosti si zahraničných turistov sprevádzal po Luníku IX. Plánuješ v tom pokračovať?

Slováci majú vo všeobecnosti veľké predsudky voči Luníku IX. Najmä niektorí Košičania sú veľkí „odborníci“ na toto sídlisko, a pritom napríklad nevedia, že tam je už od roku 2011 kostol. Zahraniční turisti sú sympatickejší v tom, že chcú ísť reálne na Luník IX a vytvoriť si vlastný názor. Nechcú o tom len počúvať, ale vidieť na vlastné oči. To im naozaj kvitujem. V tom čase, keď sme tam boli, možno už viac ako desať rokov dozadu, som z toho nemal dobrý pocit. Išli sme v autobusoch a keď si predstavíš, že dva kolosy rolujú po Luníku IX, tak to vyzerá trochu „nedobre“.

Ja osobne som za to, aby som tam s turistami išiel osobne a po vlastných. Jednoducho prechádzka s výkladom. Pamätám si, že sme vtedy z tých autobusov ani nevyšli. Je však pravda, že to tam vyzeralo podstatne horšie. V posledných rokoch sídlisko prešlo veľkými zmenami. Napríklad sa tam nainštalovali kamery, ktoré dohliadajú na poriadok. Večer tam svietia svetlá, je potrebné povedať, že tam neboli 11 rokov. Niektoré byty nevyzerajú tak, ako to ukazujú médiá. Poznám tam riaditeľku školy, starostu a ver či nie, situácia sa zlepšuje.

Minulý rok si chcel opäť pripravovať potulky po tomto kontroverznom sídlisku, a to aj pre miestnych, ale koronakríza to prekazila. V pláne to však ostáva, čo tam turistom ukážeš?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK