Na Maldivách otvorili supermoderný komplex, ktorý si dokáže vyrábať vlastnú energiu

  • Milovníci luxusných rezortov na obľúbených Maldivách sa môžu tešiť na nový supermoderný komplex
  • Na rozdiel od tých klasických, ktoré tu nájdeš sa líši v jednej veci. Energiu na prevádzku si vyrobí úplne sám
kudadoo
kudadoo
  • Milovníci luxusných rezortov na obľúbených Maldivách sa môžu tešiť na nový supermoderný komplex
  • Na rozdiel od tých klasických, ktoré tu nájdeš sa líši v jednej veci. Energiu na prevádzku si vyrobí úplne sám

Solárna energia začína prenikať do všetkých sfér života. Čoraz viac domov je vybavených solárnymi panelmi. Množstvo krajín sa snaží postupne zbaviť uhoľných elektrární a presedlať na zdroje obnoviteľnej energie. Práve preto sa rozhodli ľudia z architektonickej spoločnosti Yuji Yamazaki Architecture navrhnúť niečo, čo tu ešte nebolo.

Výsledkom je luxusný rezort, ktorý si vyrába energiu úplne sám za pomoci solárnych panelov. Maldivy sú totiž dennodenne zaliate slnečným svetlom. Je preto prekvapivé, že podobné riešenie doteraz nikoho nenapadlo. Komplex však nezostal len v digitálnej podobe na obrazovke počítača.

Dnes je plne funkčný. Nachádza sa na súkromnom ostrove Kudadoo. Na rozdiel od iných rezortov, ktoré experimentovali so solárnymi panelmi takým štýlom, že ich skôr skrývali, sú v tomto prípade solárne panely vystavené na obdiv. Pri prelete ponad komplex si okamžite všimneš, že je tu niečo iné. Panely totiž pokrývajú celú strechu obrovskej hlavnej budovy. Výsledkom je dostatok energie pre celý komplex.

Strecha hlavnej budovy bola navrhnutá tak, aby boli solárne panely umiestnené pod tým najlepším uhlom vhodným na tvorbu elektrickej energie. Aby nebolo pod strechou hlavnej budovy príliš tmavo, sú medzi panelmi úzke medzery, ktorými sa časť slnečného žiarenia pohodlne dostane pod strechu. Nemusí sa tak využívať umelé osvetlenie.

Výkon celého solárneho systému je 320 kWp. Toto je maximálny výkon solárneho systému, ktorý je možné dosiahnuť jedine za ideálnych podmienok. Ten skutočný je väčšinou o kúsok nižší. Výhodou je to, že ceny panelov sú dnes podstatne nižšie. Čakanie na návratnosť nákladov sa tak skracuje na 5 rokov.

Ekologická nie je len výroba elektrickej energie. Samotné stredisko bolo vybudované tak, aby bolo maximálne v súlade s prírodou. Práve preto tvorí nosnú časť komplexu drevo z Kanady a Indonézie. Každá jedna z malých viliek je, samozrejme, postavená na vode. Môžeš si vybrať z jednolôžkových a dvojlôžkových verzií. Každá vila je vybavená vlastným bazénom, vonkajšou kúpeľňou, ručne vyrobeným nábytkom a klimatizáciou. Pri hlavnej budove sa nachádza spoločný bazén.

Nechýba tiež podmorská reštaurácia. Ceny sú kapitola sama o sebe. Za jednu noc vo vile si zaplatíš 4 000 dolárov a to mimo hlavnej sezóny. Cez sezónu je to ešte o tisícku dolárov viac.

zdroj: kudadoo.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK