Na opustené fabriky a staré pamiatky sa nesmie zabúdať. Týchto 5 slovenských projektov im vdýchlo život

  • Na Slovensku máme množstvo významných architektonických a technických pamiatok
  • Množstvo z nich stále chátra, no iné sa dostali do rúk šikovných ľudí, ktorí s nimi spravili zázraky
  • Prinášame ti zoznam projektov, ktoré vrátili život starým fabrikám a továrňam
BeFunky-collage (37)
Elektrárňa Piešťany, Nádvorie
  • Na Slovensku máme množstvo významných architektonických a technických pamiatok
  • Množstvo z nich stále chátra, no iné sa dostali do rúk šikovných ľudí, ktorí s nimi spravili zázraky
  • Prinášame ti zoznam projektov, ktoré vrátili život starým fabrikám a továrňam

Technickými pamiatkami sa to na Slovensku hmýri. Máme alebo mali sme tu staré budovy tovární či elektrární, z ktorých sa však mnohé zbúrali skôr, než si niekto stihol uvedomiť ich skutočnú hodnotu. Niektoré z nich síce ešte čaká obnova, no prešli do rúk developerov, ktorých záujmy sú často iné, ako len zachrániť historické pamiatky. Je tak ťažké predpovedať výsledok ich realizácie.

V zahraničí je pritom premena historických pamiatok na moderné kreatívne miesta už dávno v kurze a my tak môžeme obdivovať atraktívne priestory pre kultúru aj bývanie v  starých budovách s dušou. Našťastie máme zopár takýchto pekných projektov aj na Slovensku. Vďačíme za ne zanieteným ľuďom, ktorí menia staré miesta na moderné centrá plné života.

Nádvorie v Trnave

Jeden z projektov Trnkovcov, ktorí do oživovania slovenských pamiatok investujú milióny eur, otvoril svoje brány v apríli. Ešte pred dokončením si stavba odniesla ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Dizajn má na svedomí architekt Matúš Vallo z ateliéru Vallo&Sa­dov­ský. Nádvorie oživilo centrum mesta Trnava a predchádzali mu náročné rekonštrukcie historických priestorov nad aj pod zemou.

Nájdeš v ňom inšpiratívny coworking, verejné námestie, komunitné centrum Kubík nápadov, kultúrne centrum Malý Berlín a vždy pestrý kultúrny program, gastronómiu vo forme bistra Akadémia či remeselnej pekárne, Airbnb ubytovanie a samozrejme atraktívnu architektúru, ktorá spája históriu so súčasnosťou. Viac o Nádvorí si prečítaš tu. 

Elektrárňa v Piešťanoch

Zo schátranej elektrárne v Piešťanoch, ktorá bola činná od roku 1906 do 1945, vznikol krásny projekt Elektrárňa. Rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky realizovala ZSE v spolupráci s Fakultou architektúry a slovenskými architektmi. Ide o stavbu s moderným industriálnym dojmom, no so zachovanými pôvodnými stavebnými štruktúrami a charakteristickou tehlovou fasádou. Budova dnes vytvára priestor pre galériu, múzem a eventy, či už kultúrne podujatia, podujatia venované vzdelávaniu a popularizácii vedy alebo konferencie a večierky. Ponúkajú tiež vzdelávacie programy pre základné a stredné školy. Táto výnimočná budova sa nedávno ocitla aj na poštových známkach.

Cvernovka v Bratislave

Mlynica v Bratislave 

Táto pamiatka je súčasťou industriálneho areálu, v ktorom sa až do roku 1992 vyrábali stavebné materiály, ako tvárnice, dosky či betónové panely. Po privatizácii výroba skončila a areál začal chátrať. Toto kultúrne hodnotné miesto si vzala na starosť stavebná spoločnosť Ise, ktorej majiteľ si nevyužívanú budovu všimol, a realizáciu zas architekti z ateliéru Gut Gut. Podaril sa im pekný kúsok. Budovu premenili na moderný administratívny priestor s kanceláriami aj loftovými bytmi, coworkingovým priestorom a eventovým priestorom vhodným pre organizovanie konferencií, vernisáži či hudobných akcií. Miesto srší industriálnym minimalizmom, no zároveň majú príjemnú atmosféru.

Tabačka v Košiciach

Toto je ukážkový príklad, ako priniesť do historických priestorov súčasnú kultúru. Tabačka vyrástla v bývalej továrni na vý­robu ta­baku a ci­gár z 50. ro­kov 19. sto­ro­čia, v ktorom sa však dnes vyrába už len kultúra v podobe hudby, divadla, filmu či výtvarného umenia. V multižánrovom priestore podporujú najmä začínajúcich umelcov a kreatívcov, ale natrafíš tu aj na koncerty známych slovenských interpretov a rôzne festivaly.

Nájdeš tu aj coworking, kino, kancelárske priestory či bistro. Za rekonštrukciou stojí občianske zruženie Bona Fide, ktoré priestory v súčasnosti aj prevádzkuje. V Tabačke v meste kultúry to naozaj žije a jej atmosféra stojí za to. Viac si môžeš prečítať tu. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá