Na rukách má krv niekoľkých mladých dievčat. Vrah prezývaný aj banskobystrický škrtič bol nevzdelaným alkoholikom

  • Od svojich 17 rokov pil alkohol a mnohí ho poznajú ako trojnásobného vraha
  • Aj napriek nízkej inteligenčnej úrovni mal činy dokonale premyslené
Lupták
pixabay/jassy_holzi, kriminalistika.eu
  • Od svojich 17 rokov pil alkohol a mnohí ho poznajú ako trojnásobného vraha
  • Aj napriek nízkej inteligenčnej úrovni mal činy dokonale premyslené

Prednedávnom sme písali o vrahyni zo Slovenska, ktorá bola odsúdená na trest smrti. Podobný osud čakal aj Juraja Luptáka, ktorého prezývali banskobystrický škrtič.

Najznámejšia vrahyňa Slovenska. Priateľovi odťala hlavu a hodila ju do toaliet vo vlaku

Vyrastal v detských domovoch a svojou inteligenciou príliš nevynikal. Osobitnú školu, ktorú navštevoval, vraj dokončil s veľkými problémami a banícke učilište, na ktoré nastúpil, nikdy nedokončil. Dôvodom bol vraj vážny úraz nohy.

Pracoval ako závozník, pastier či pomocný robotník na stavbe. Mnohí ho ale poznali ako človeka, ktorý sa práci vyhýbal a žil, z čoho sa dalo. V minulosti bol postrachom celého okolia Banskej Bystrice.

Obete škrtil do bezvedomia

Nakoľko si vlastnými rukami príliš zarobiť nevedel, našiel si iný, násilníckejší spôsob, akým boli krádeže. Tie však boli sprevádzané aj vážnymi ujmami na zdraví.

V máji v roku 1978 podobným spôsobom okradol 20-ročnú ženu, ktorá sa prechádzala po lesnom chodníčku. Napadol ju zozadu a škrtil ju, až kým neupadla do bezvedomia.

Ohavný čin však neskončil vraždou, nakoľko mladé dievča po smrti ešte znásilnil. Následne jej ukradol z kabelky 500 korún.

Telo ženy našli až po roku, pričom medzitým Juraj pokračoval v krádežiach – tentokrát v menej tragickejších. V dôsledku jednej sa dokonca ocitol vo väzení.

Neskôr sa však ukázalo, že podobným činom chcel len odpútať pozornosť od predtým vykonanej vraždy. Aj napriek tomu, že neoplýval vysokým IQ, mnoho vecí mal vopred premyslených.

V podobným činoch ho pravdepodobne posmeľoval aj alkohol, s ktorým mal obrovské problémy už v mladosti. Ak mu totiž nezvýšili peniaze, opíjal sa z Okeny. Tú často miešal s vínom.

Lupták
zdroj: kriminalistika.eu

Mladé ženy vyhľadával zámerne

Prešli 4 roky a v súvislosti vraždou si Luptáka nikto nevšímal. Možno práve to ho posmelilo k ďalším činom. V roku 1982 totiž zavraždil ďalšieho človeka.

Išlo o iba 15-ročné dievča, ktoré napadol na Suchom vrchu pri Banskej Bystrici. Úbohá obeť sa v tom čase vracala zo stretnutia s priateľmi. Jura ju pod vplyvom alkohol škrtil tak dlho, pokiaľ neupadla do bezvedomia.

Rovnako ako prvýkrát, aj tento raz obeť následne znásilnil. Ukradol jej šperky aj batoh a telo schoval v lese. Tam ho o mesiac videl ležať hubár, ktorý šiel náhodou okolo.

V súvislosti s týmto prípadom sa hovorí o tom, že zavraždené dievča niekoľko dní pred činom tušilo, že zomrie. Vymodelovala totiž do plastelíny mužskú tvár a okoliu povedala, že znázornila svoju smrť.

Nakoľko už nešlo o prvý podobný prípad, v okolí Banskej Bystrice zavládli strach a panika.

Ilustračný obrázok
zdroj: pixabay/jassy_holzi

Obete vnímal ako trofeje

Beštiálny vrah začal postupne strácať všetky zábrany a k ďalšej vražde sa odhodlal priamo v meste. Konkrétne sa tak stalo 18. júla 1982, pri budove vtedajšieho Krajského národného výboru.

Na obeť zaútočil kameňom, ktorým ju bil až pokiaľ neupadla do bezvedomia. Tú však neznásilnil. Keď ale videl, že sa začala preberať, dobil ju na smrť. Ukradol jej náušnice a utiekol.

Mladé ženy si vraj vyberal zámerne kvôli tomu, že predpokladal, že budú fyzicky slabšie a nebudú schopné brániť sa.

Pri rekonštrukciách sa vraj vystatoval tým, ako dokonale mal všetky vraždy premyslené. Pôsobil vraj, akoby s pýchou hovoril o tom, kde svoje obete čakal či akou cestou zmizol z miesta činu.

Sebavedomie mu skleslo až v momente, keď sa dozvedel, že za svoje ohavné činy, môže byť odsúdený na trest smrti.

Náhle začal všetky predchádzajúce výpovede popierať. S podobným scenárom totiž nerátal a predpokladal, že si trest na niekoľko rokov odpyká za mrežami.

Nakoľko sa ale znalci zhodli na tom, že k náprave správania nedôjde a ani dlhodobý trest nezabezpečí nevykonávanie ďalších vrážd, čakal ho spomínaný trest smrti.

Juraj Lupták bol odsúdený za trojnásobnú vraždu, trojnásobnú krádež a dvojnásobný trestný čin znásilnenia. Aj napriek tomu, že žiadal vtedajšieho prezidenta Husáka o milosť, požiadavka bola zamietnutá. Juraj Lupták bol teda 16. júla 1987 v Bratislave popravený.

Zdroje: kriminalistika.eu, korzar.sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech